A Somogy megyei kisváros tulajdonában lévő Marcali Városi Fürdő- és Szabadidőközpont az idei évet várhatóan 60-61 ezres vendégforgalommal zárja, amely 6-7 ezerrel több látogatót jelent a tavalyi adatokhoz képest. A létesítmény forgalma folyamatosan nő 2003-as nyitás óta a jó adottságoknak, a fejlesztéseknek és a marketing munkának köszönhetően. Négy évvel ezelőtt az önkormányzatnak még 24 millió forinttal kellett támogatnia a fürdő működési költségeit, az idén 6,5 millió forintra csökkent ez az összeg.
A jelenleg 8,5 hektáron elterülő, 5 fedett és 7 kültéri medencével, többféle sportpályával rendelkező fürdő a jövőjét a hajdani, olajkutatások próbafúrásai során talált termálkincsre alapozza. Mindhárom kútjának vízét gyógyvízzé minősítették, de még hiányoznak a gyógy-szolgáltatások ahhoz, hogy a létesítmény elnyerhesse a gyógyfürdő nevet.
Az igazgató beszámolója szerint átalakításokkal és új kezelő berendezések beszerzésével bővülhetne többféle gyógy-szolgáltatással - gyógyvizes medencefürdés, szén-dioxid-fürdő, tangentor, elektromos kezelés, gyógy-masszázs - a kínálat. Még az idén várhatóan pályázati források is megnyílnak a célra, így jövőre megvalósulhatnak a tervek.
Sokat lendíthetne a fürdő bevételén, ha a közelében megépülne az a gyógyszálló, amely külföldi beruházás gyanánt félig már elkészült, de a továbbépítése hónapokkal ezelőtt elakadt. A szálloda vizét a tervek szerint a fürdő biztosítaná.
Czimmerman Árpád elmondása szerint a marcali fürdő vendégkörének alakulására jellemző, hogy míg a helyi és környékbeli lakosok korábban alig látogatták, most zömében ők adják a forgalmát. A külföldiek aránya évek óta 30 százalék körül mozog. Az idén számottevően nőtt a szlovákok száma, ami egyértelműen a Szlovákiában kifejtett marketingtevékenység eredménye.
A fürdő része egy PPP konstrukcióban megépült tanuszoda is, amelyet a marcali kistérség iskoláinak diákjai évente 15-16 ezer belépést regisztrálva használnak úszásoktatásra a fürdő vendégforgalmán felül.
Az igazgató beszámolója szerint a kormány már több határidőt is kijelölt arra, hogy a beruházót kivásárolja a létesítményből, és a tanuszodát az önkormányzat működtetésébe adja. A legutóbbi verzió szerint ez január elsejével fog megtörténni. (A PPP konstrukcióban épült tanuszodákat a beruházónak eredetileg 15 évig kellett volna üzemeltetnie, ami alatt az érintett önkormányzatok és az állam közösen állta volna a működési költséget, majd megvásárolva önkormányzati tulajdonba a létesítményt.)
Forrás: MTI