Az ülés első napirendi pontjaként kihirdették a Fürdőszövetség következő éves közgyűlésének időpontját, amelyet május 10-11-én tartanak Egerben. A témák között szerepelt az új Széchenyi terv és az ehhez kapcsolódó fejlesztési lehetőségek. A választmány vizsgálta azt is, a szövetség milyen módon tudna intenzívebben megjelenni a nemzetközi piacokon, hogyan tudnák minél hatékonyabban segíteni a komplex balneoterápia nemzetközi elismertségét együttműködve a Magyar Turizmus Zrt-vel és számos aktualitásról is szó esett.
Vancsura Miklós arról tájékoztatta lapunkat, hogy a Fürdőszövetség választmánya felhatalmazta az szövetség képviselőit a finanszírozási tárgyalások további folytatására. Mint elmondta, az idei évben a Nemzeti Erőforrás Minisztérium 4,1 milliárdos keretet biztosít a gyógyvízhez kapcsolódó kezelésekhez. Ez, a 2009-es forgalmi adatok alapján az idei évre kalkulált várható vendégforgalom tükrében, a szolgáltatások 7 százalékos áremelését teszi lehetővé április elsejétől megítélésük szerint. Az áremelés azonban nem fedezi a valós költségeket, így a fürdők kénytelenek veszteségeik elkerülése érdekében a betegek által fizetendő önrész összegét emelni. Azonban ezekkel az árakkal és a várhatóan igényben vett szolgáltatások számával tartható lesz ez a pénzügyi keret.
Az ülésen elhangzott, az egészségügyi kormányzat nyitott rá, hogy az első féléves jogalkotási folyamatba beemeli a 37/96-os rendelet módosítását, amelyhez a módosítási tervezet készíti el a szövetség. Ehhez az európai uniós szabvánnyal összedolgozott javaslatot 2 héten belül nyújtják be a minisztériumnak.
Döntés született arról is, hogy április elsejétől a szövetség főállásban alkalmaz majd egy fiatal, agilis, nyelveket beszélő kollégát, aki ápolná a szövetség nemzetközi kapcsolatait és felelős lenne az európai uniós aktívabb jelenlétért is. A Fürdőszövetség a Magyar Turizmus Zrt-vel közös orvosszakmai kampányt is tervez itthon és külföldön egyaránt. Ennek keretében a kifejezetten orvosokat megszólító lapokban helyeznének el rövid szöveges ismertetőt az egyes vizek gyógyhatásairól. A fürdők számára továbbra is gyűjtik és elérhetővé teszik a kutatásokról, innovációkról szóló anyagokat. A korábbiakhoz hasonlóan a jövőben is számos kutatást végez majd a szövetség, amelyek eredményeit folyamatosan publikálják. Egy olyan komplex tanulmány készítését is tervezik, amely a hazai gyógyvizes terápiák hatásait vizsgálná. Ehhez adatot gyűjtenének minden gyógyfürdőben arról, hogy a terápiás egységek szolgáltatásait igénybevevő betegek a kúra kezdetén és végén milyen fizikai állapotban voltak, amelyet a helyi kezelőorvos egy szabványosított skála alapján határozna meg.
Megújul idén a szövetség weboldala is, a tervek szerint egy olyan honlap-rendszert hoznak létre, amely nem csak a tagszervezetek számára hordoz fontos információkat, hanem nyit a nagyközönség felé is. Így a gyógyulni vágyók könnyedén kiválaszthatják a számukra leginkább megfelelő fürdőt, gyógyvizet.
Habár a Szövetség jelenleg is használ az egyes gyógyfürdőkre megkülönböztető minősítési rendszert, de küszöbön áll egy új, központilag támogatott védjegyrendszer kialakítása, amelyre már régóta vár az ágazat. A minősítési rendszer kialakításának tárgyalásai az utolsó fázisba érkeztek, árulta el Vancsura Miklós. A szövetség a közelmúltban kérte be a tagszövetségek, társegyesületek véleményeit, amelyek közül számos hasznos, a tervezetbe beépíthető ötlet volt. A minősítési rendszer kialakítására vonatkozó tervezetét ezeket feldolgozva juttatja el a közeljövőben a Nemzetgazdasági Minisztérium Turizmus Főosztálya számára. Ezt követően remélhetőleg hamarosan létrejön a magyar fürdővédjegy, amely megkönnyíti a vendégek dolgát a fürdők közti eligazodásban.
A szövetség a jövőben is folytatja saját költségén az EU-s szabványok magyarra fordítását, honosítását. Erre az idei évben várhatóan 2 millió forintot fordítanak. Emellett a tagok számára egy olyan általánosan adaptálható minta szabályzatot is létrehoznak, amelyet bármely szolgáltató alkalmazhat szervezési és működési szabályzatként és ezen belül kockázat elemzési mintaként.
A szövetség október 8-án újra megszervezi a Magyar Fürdőkultúra Napját, ennek részleteit a májusi közgyűlésen ismertetik majd, valamint ekkor indul a kampány is.
Forrás: TurizmusOnline