December 6-a óta látható a városligeti Vajdahunyadvárban az A Magyar Kézművességért Alapítvány (AMKA) által 18. alkalommal megrendezett Betlehemi jászol-kiállítás, amelyen a betlehemi jelenet szereplőit ábrázoló, a betlehemezés népszokásait megformáló, illetve az adventi-karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó alkotások tekinthetők meg.
A pályamunkákat a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztálya és a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus szakértőiből, valamint a Ciszterci Egyházközség képviselőjéből álló bíráló bizottság válogatta és minősítette. A javaslatok elkészítése során a zsűri a művek tartalmi, esztétikai, kivitelezési szempontjai mellett az alkotók személyét is figyelembe vette. Értékelte azt is, hogy hivatásos vagy amatőr pályázó, esetleg valamilyen fogyatékkal élő egyéni jelentkező vagy közösség készítette a darabot. A zsűri végül 152 pályázó összesen 220 alkotását fogadta el.
A díjkiosztó ünnepségen Csomós Miklós oktatási és kulturális főpolgármester-helyettes hangsúlyozta: a jászol a család, a béke, a hit és a harmónia jelképe. Maga a jászolkészítés pedig nemes hagyománnyá vált Magyarországon, ezért a fővárosi önkormányzat kötelességének érzi e tradíció ápolását. A politikus a tárlat anyagaival kapcsolatban kiemelte: bár nagyon fontos, hogy a gondolatokat, szavakat tárgyiasítsuk, már a kiállított műveket tartalmazó albumot lapozgatva is szembeötlő volt, hogy az alkotásokban mennyi lélek lakozik.
A kiállítás-sorozat előzményei a múlt század ’40-es, illetve ’90-es éveire nyúlnak vissza. Az 1940-es években Schwartz Elemér ciszterci szerzetes professzor kezdeményezett utoljára hazánkban betlehem-építő mozgalmat, Magyarország részére pedig – a Közép-kelet-európai térség országai felé történt nyitás jegyében – 1993-ban érkezett először meghívás Rómába, a 100 jászol nemzetközi kiállításra. A római esemény sikeres magyar résztvevőinek élményei alapján 1994 óta rendezik meg itthon minden évben a Betlehemi jászol-kiállítást, amely tehát ennek a két hagyománynak a felújítását, ápolását, illetve továbbvitelét jelenti.
A tárlat anyagának kialakítása, összegyűjtése ebben az évben is pályázati formában történt. Az AMKA – az IPOSZ-szal, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara Kézműipari Tagozatával és a Ciszterci Egyházközséggel karöltve – nyílt pályázatot írt ki, amelyen hazai és határon túli magyar kézművesek, tárgyalkotó népművészek, képző- és iparművészek, hivatásos és műkedvelő alkotók, egyéni jelentkezők és alkotói közösségek egyaránt részt vehettek, a kiírásnak megfelelő tematikájú, természetes anyagok felhasználásával készített munkáikkal. Az ezekből létrehozott kiállítás január 15-ig látogatható.