Az Észak-alföldi régió elsősorban gyógy- és termálfürdői miatt kedvelt utazási célpont, ezért az idei kampányév különösen jó lehetőséget kínál arra, hogy egy másik oldalát is megismerjük. A térség rendkívül jó adottságokkal rendelkezik az ökoturizmus területén; két nemzeti park, négy tájvédelmi körzet, huszonegy országos és csaknem kétszáz helyi jelentőségű természetvédelmi terület található az Észak-Alföldön. A védett területek között kiemelkedő fontosságú a Hortobágyi Nemzeti Park, amelyet évente mintegy kétszázezer látogató keres fel.
A Hortobágy hazánk egyik legnagyobb összefüggő természetes területe, amely egyedülálló tájképpel, gazdag növény- és állatvilággal rendelkezik. Itt található az ország legnagyobb nemzeti parkja, amely őrzi a magyar puszta sajátos hagyományait, a múlt és jelen értékeit.
1999-ben az UNESCO Világörökség Bizottsága felvette a nemzeti parkot a világörökségi listára. Ezáltal a puszta természeti és kultúrtörténeti értékei – a világ több mint 800 világörökségéhez hasonlóan – az emberiség különleges értékei közé kerültek. Ez a védjegy ajánlás, amely a világ összes turistája számára ugyanazt jelenti: a puszta különleges hely, ahol a kultúrtörténeti értékek az egyetemes emberi kultúra sajátos részét képviselik. Azzal, hogy a terület felkerült az UNESCO világörökségi listájára,az Európában már jól ismert puszta világhírű lett. Az elismerés újabb turistarétegeket vonz. Az utóbbi években észrevehetően megnőtt az ideérkező japán, amerikai és skandináv vendégek száma.
Ma már egyértelműen kijelenthető, hogy a turisták motivációja is megváltozott az idők folyamán. Korábban a vendégek a pusztai romantikát keresték, ma már jelentős az a réteg, amely a nemzeti park természeti értékei iránt érdeklődik. Nagymértékben megváltozott a Hortobágyra érkező turisták összetétele is. A 80-as és 90-es éveket a külföldi – elsősorban német anyanyelvű – turisták dominanciája jellemezte, mára már több a belföldi vendég. Jó részüket a nagyvárosokból érkező hétvégi kirándulók adják. A Hortobágy élen jár a turisztikai termésfejlesztések területén is. A Hortobágyi Nemzeti Park igazgatósága már régóta tervezte a nemzeti park hírnevéhez méltó turisztikai infrastruktúra létrehozását. Az utóbbi évek pályázati lehetőségeit kihasználva sikerült ezeket az elképzeléseket valóra váltania. Ma már a Hortobágy település centrumában álló Látogatóközpont fogadja a vendégeket, ahol ökoturisztikai programok gazdag kínálatából válogathatnak az érdeklődők. Megtekinthetik a Pásztormúzeum új, vetítésekkel és hanganyagokkal bővített kiállítását. A Halastavi Kisvasúttal bejárhatják a halastavak területét, amelyek élővilága rendkívül gazdag. A Fecskeház Erdei Iskola színvonalas szálláshelyként is megállja a helyét, de az általa kínált iskolai programok is vonzóak a diákcsoportok számára. A nemzeti park bemutatóterületeire vezetett túrák, a daruvonulást kísérő programok, természetfilm-vetítések mind hasznos időtöltést nyújtanak. A kézműves bemutatók és foglalkozások, illetve az erdei iskolai programok interaktív módon oktatják a diákokat. A kiépítés alatt álló táblarendszer pedig hasznos információval látja el azokat a turistákat, akik saját maguk szeretnék felfedezni a nemzeti park értékeit.
Az egészséges életmód, illetve az ökoszemlélet a hortobágyi gasztronómiában is visszaköszön. A Hortobágyi csárdában április óta minden felhasznált alapanyag ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból származik. Az étlapon a Hortobágyi Nemzeti Parkban nevelt szürkemarhából, bivalyból, mangalicasertésből, rackajuhból, gyöngytyúkból és halból készült, kizárólag biominősítésű ételspecialitások szerepelnek. Az 1699 óta működő csárda a falu legfontosabb idegenforgalmi vonzereje, amely évi 60-65 000 fizetővendéget fogad, és ennek a sajátságos magyar vendégfogadónak a legtipikusabb képviselője.
A „Természetjárás Éve” jó alkalmat teremtett a Hortobágy széles körű népszerűsítésére. Kora tatavasszal geocaching/kincskereső napot szervezett a nagyközönség számára a Magyar Turizmus Zrt., amelynek során valamenynyi új hortobágyi turisztikai attrakciót is megismerhették az érdeklődők.
A Hortobágyon kívül egyéb területek is fókuszba kerültek az év folyamán. Ezek közül is igazi kuriózum volt a regionális marketingigazgatóság által szervezett „Kérészek nyomában” túra. A tiszavirágzásra épülő programon több százan vettek részt, amelyet a megújult Tiszakürti Arborétum népszerűsítésével kötöttek össze. A Tisza folyó önmagában is meghatározó természeti érték a régióban, elsősorban a Felső-Tisza vidékén szervezett vízitúrák jelentenek piacképes turisztikai terméket. Az ebben rejlő lehetőségek bemutatása érdekében az Észak-alföldi RMI júliusban vízitúrára invitálta a szakma képviselőit. A többnapos túra jó alkalmat adott a térség kultúrtörténeti értékeinek megismertetésére is.
A régió turisztikai kínálatában példaértékű az a szolnoki projekt, amelynek során ökoturisztikai játszóteret és turistaút-hálózatot adtak át a közelmúltban a Nagykunsági Erdészeti és Faipari (Nefag) Zrt. Szolnoki Erdészetének parkerdőjében. A 125 hektáros erdőben játszóteret, esőbeállókat, sétáló-, kerékpáros- és lovasutat építettek ki, a csoportos látogatókra gondolva pedig buszparkolókat létesítettek. Uniós előírásoknak megfelelő, akácfából készült eszközökkel felszerelt játszótér, tanösvény, tájba illő erdei iskola létesült. Hamarosan elkészül a jászberényi állatkerttel közösen épülő szolnoki vadaspark is. A természethez kötődő valamenynyi rendezvény megtalálható az RMI honlapján (www.eszakalfoldi. hu) a lovastáboroktól kezdve a vízitúrákon keresztül egészen a szakmai konferenciákig.
Őszi túraajánlatok az Észak-Alföldön:
Vezetett túrák a Hortobágyi Nemzeti Park bemutatóterületein: