A vendégek főleg az Alföldről érkeztek, Debrecen, Békéscsaba és Cegléd környékéről - mondta lapunknak Kékedi László polgármester. - Rajtuk kívül amerikai japán, finn és svéd turisták is jöttek, akik a falu egyik idei újdonságának számító két lovas postakocsira szálltak és körbejárták Kisgyőrt, illetve a közeli Bükkaranyost és Bükkszentkeresztet. Így ismerkedtek meg a három falu nevezetességeivel.
Ebben az évben is a falu centrumában korábban kialakított 35 szálláshely, valamint a Kisgyőr határában levő húsz ágyas vadászház megtelt vendégekkel. Emellett sok kirándulni vágyó turista is érkezett, közülük többen bakancsot húzva gyalogosan túráztak a Bükki Nemzeti Park területét érintve a pallagi sas tanösvényen, eljutva a Palabányához, a Remete-forráshoz és a Major várba is.
A falu polgármestere neves fafaragó, a Népművészet Mestere cím tulajdonosa is, aki büszke arra, hogy ma már hetven köztéri, fából faragott alkotás reprezentálja azt az összefogást, amelyet a több mint száz tagot számláló helyi Népművészeti Egyesület tagjai képviselnek. Ez a közös munka nagyban hozzájárult Kisgyőr hírnevéhez.
Megtalálható itt - többek között - a 13. aradi vértanú kopjafája és sírkeresztje, továbbá a település központjában a falu fája, az 1956-os emlékmű, illetve a borkút is.
Mindezek mellett az idei kiemelkedő turisztikai rendezvények is vonzották a turistákat. Így a márciusban tartott, szakmai konferenciával egybekötött népművészeti kiállítás, amelyen a Szlovákiában élő magyar népművészek mutatkoztak be. Júniusban tárta ki kapuit a már hagyományos népművészeti tábor, melynek az volt az érdekessége, hogy 6-7 mesterség - a fafaragótól, csipkeverőig, illetve a szövőig - képviselői tartottak előadásokat és bemutatókat. Júliusban a Magyarok vásárárára invitáltak a kisgyőriek, ahol a Borsod-Abaúj-Zemplén megyében tevékenykedő kézművesek és őstermelők mutatták be portékáikat. A legnagyobb - egyben nemzetközivé bővült - rendezvényük a szeptember végi szüreti nap volt, amelyen szlovák, kárpátaljai és román művészeti csoportok léptek fel a falu új szabadtéri színpadán.
Kékedi László arra is felhívta a figyelmet, hogy a már említett szabadtéri múzeumi műhelyben - amelyre pályázati támogatással - tízmillió forintot költöttek, Kisgyőr tárgyi emlékeit, illetve a kortárs népművészek alkotásait gyűjtötték össze. A település központjában levő falu fa mögött pedig rendezvényhelyet alakítottak ki. Erre három és fél millió forintot fordítottak. Jövőre új közösségi színhelyet hoznak létre, ivókúttal, padokkal és esőbeállóval. Ennek támogatására pályázatot nyújtottak be. Ugyancsak a következő évben szeretnék átadni az új sportcentrumot is a faluban, ahol a pihenni vágyó turistáknak is kínálnak majd szolgáltatásokat. Arra törekszenek, hogy a felsorolt nagy rendezvényekkel és a további fejlesztésekkel 2013-ban még több turista válassza kikapcsolódásként Kisgyőrt.