"Pánikra a Vörös-tenger nyaralóhelyein azonban továbbra sincs ok, a zavargások továbbra sem érintik a fenti üdülőhelyeket" - hívta fel a figyelmet Molnár Judit, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) szóvivője, az OTP Travel ügyvezető igazgatója. A MUISZ képviselői hétfő délután vitatták meg a tennivalókat a Külügyminisztérium illetékeseivel. Megbeszélésük során arra jutottak, hogy a Sharm el Sheikben, Hurghadán és Tabában tartózkodó utasokat az utazási szerződés szerinti időpontban, a turnusváltáskor hozzák haza; ez a hét végét jelenti. Amíg a Külügyminisztérium nem enyhíti Egyiptom biztonsági besorolását, a magyarországi utazásszervezők nem indíthatnak további utakat az észak-afrikai országba.
Az egyiptomi üdülésre befizetett utasok vagy bevátlhatják útjukat más desztináció üdülőprogramjára, vagy elállhatnak a szerződéstől és visszakaphatják a részvételi díjat. A helyzet rendeződése esetén, választhatják ismét az észak-afrikai országot, és átfoglalhatják üdülésüket egy későbbi időpontra. A Külügyminisztérium szerint a helyzet rendeződése igénybe vehet néhány hetet. Természetesen folyamatosan figyelik az eseményeket, és amint ez lehetséges, Egyiptom ismét visszakerül a külügy besorolása szerinti II-es kategóriába, mely a fokozott biztonsági kockázatot rejtő országokat és térségeket foglalja magába. Az ország 1998 óta tartozott a II-es kategóriába.
Mint megtudtuk, három charter gép utasai tartózkodnak kint, ez összesen mintegy 400-450 főt jelent. Az utasokat a Malév illetve Travel Service gépei fuvarozzák. A Travel Service járata vasárnap hajnali egy óra körül szállt fel Taba irányába. A Malév és az érintett utazásszervezők kedd délelőtt tárgyalásokat folytatnak egymással az előállt helyzet minden érintett fél számára előnyös megoldása érdekében, melyről beszámolunk a Turizmus Online hasábjain. Úgy értesültünk, hogy a Külügyminisztérium közleménye az utazásszervezők számára biztosítja a jogalapot a járatok vis maior miatti, kötbérmentes lemondásához.