A sárkánnyá változó ház

Bűvészet, illúzió és mechanika. A klasszikus vonalvezetésű villa óránként egy hatalmas szörnnyé változik át.

A Loire-völgyében fellelhető impozáns méretű Château de Blois királyi kastéllyal szemben látható szerény homlokzatú kétemeletes villa, minden egész órában teljesen átalakul. Az ötperces transzmutáció ráadásul elégé meghökkentő és ijesztő módon zajlik le. Eleinte apró zörejeket, majd hörgéseket hallunk, később egy emberi szóval meg nem fogható hátborzongató zenét, végül az épület ablakaiból hat sárkány úgy dugja ki a fejét, hogy tűhegyes farkát a padlástér egyik ökörszemén át kinyomja, illetve az egyik karja hosszú karmaival összeroppantja az egyik erkélyrácsot. Az attrakció során persze hamar kiderül, hogy a performanszt bemutató, egyenként 6,21 méter hosszúra kialakított sárkányfejek, az 1,37 méter hosszú íves karmok, illetve a közel 6 méter hosszú sárkányfarok egy tökéletesen összerakott mechanikai óra, amely a házban működő Mágia Múzeumra próbálja felhívni a turisták figyelmét.

A bonyolult kivitelezésű, több motor által meghajtott installációt 1998-ban állították fel Michel és Jean-Pierre Hartmann művészek. A mérnöki diplomával is rendelkező szakemberek ezzel a szerkezettel kívántak tisztelegni a város nagy szülötte, a híres mágus, az 1805-ben született Jean-Eugène Robert-Houdin francia bűvész előtt. (Hudin neve annyira ismert volt a mágia a XIX. század világában, hogy a magyar származású amerikai illuzionista, Harry Houdini is tőle kölcsönözte a nevét.) A sárkányokat egyébként korszerű anyagokból, szénszálból és epoxi gyantából építették meg. A külsejüket a szemközti, XII. Lajos által építtetett 564 szobás kastély belső- és külső falfelületein elhelyezett dekoratív motívumok, sárkányok és szalamandrák ihlették.

Robert-Houdin egyébként egy nagyon tehetséges illuzionista, szemfényvesztő, feltaláló, és több – az utókor számára érdekesnek tűnő – mechanikus elven működő óra gyártója volt. Leszármazottai 1981-ben azzal a feltétellel ajándékozták Blois városának az épületet, hogy az ott fellelhető valamennyi mágikus tárgyat, 170 darabból álló bűvészkelléket és közel 200 furmányos kivitelezésű óraalkatrészt bemutatják a nagynyilvánosságnak. (A bűvész kellékei egyébként annyira népszerűek voltak már mesterük korábban is, hogy George Méliès korai filmes is többször felhasználta az épületet és a kellékeket filmforgatásai és színházi előadásai számára.)

A francia mágus múzeumában – a sárkányokon kívül – látható még egy olyan rotunda is, amelynek a peremén „alakváltó” tárgyak által jelenítik meg a mágia történelmét, „amelyek a zene ütemére hol eltűnnek, hol átalakulnak a beléjük rejtett szerkezeteknek köszönhetően. A szervezők a körbástya mellett felállítottak egy életnagyságú kaleiodoszkópot is, illetve egy optikai illúziókkal működő sakktáblát, ahol a bábuk – állítólag – mindenfajta külső mozgatás nélkül „találják ki” a „velük” játszó turisták sakklépéseit. Természetesen a bábukat és az azt mozgató mechanikát Robert-Houdin cége tervezte és kivitelezte. A felsőbb emeleteken az óragyártás kulisszatitkait, valamint az optika és a villamos energia korai tudományos kutatását mutatják be.

A harmadik emeleten az Uri Gellert is leleplező Gerard Majax illuzionista agyszüleményét, a „hallucinoscope” berendezést állították ki a szervezők, amely Jules Verne 20 ezer tengeri mérföld mély víz alatti világába vezet be. A Mágia Háza többi emeletén számos híres varázsló (pl.: Joseph Pinetti), fizikus, építész és feltaláló (pl. Buatier De Kolta, a sakkozó törököt ábrázoló robot miatt Kempelen Farkas, Georges Méliès) portréját, varázslatos trükkjeiket mutatják be, amelyeket rendszerint kiegészítenek Jean Eugène Robert-Houdin szellemében bemutatott esti műsorokkal és bűvészmutatványokkal.

Forrás: GyártásTrend


Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.