A sivatag ajándéka

Bár a görögdinnye az egyik legkedveltebb nyári gyümölcsünk, és azt hihetnénk, semmi meglepetést nem tartogat számunkra, sok izgalmas felfedezést tehetünk, ha kalandozunk egyet az ősi „görög-magyar” édesség történetében.

Nem lőjük le a slusszpoént, de „in medias res” a közepébe vágva, nem lepődünk meg azon, hogy a görögöknek annyi közük van a görögökhöz, mint a kanáriknak a Kanári-szigetekhez. Ráadásul tulajdonképpen nem is gyümölcs, hanem zöldség...
Rendszertanilag ugyanis a tökfélék családjához tartozik, legközelebbi rokonai az uborka, a cukkini és a tök.

Eredeti származási helyével kapcsolatban több elképzelést ismerünk. A legmegalapozottabb teória szerint a dinnye egyenesen Afrika déli területeiről származik, és a magjait széthordva terjedt el az egész világon. David Livingston, a legendás Afrika kutató is csodálkozva állapította meg, hogy a látszólag alkalmatlan Kalahári-sivatagban nagyon sok található belőle. Hogy ez hogyan lehetséges? Úgy, hogy a dinnye képes a termésben lévő vizet szárazság idején a növénybe visszajuttatni. Az afrikai származást támasztja alá talán az a tény is, hogy már egy ötezer éves egyiptomi sírfelirat megemlékezik az akkori dinnyeszüretről, és néhány sírkamrában is találtak maradványokat a régészek. Bizonyos feltételezések szerint a jelenlegi egyiptomi zászló színeit (piros, fehér és fekete) ez a gyümölcs (illetve mint tudjuk már: zöldség) ihlette.

Kínába – amely ma a világ legjelentősebb dinnyetermesztő országa – csak a VII. századot követően jutott el, Európában a XIII. században kezdték megismerni, az első importőrök a mórok voltak. Hazánkba valószínűleg a török megszállás éveiben lett szélesebb körben ismert, bár középkori ásatásokon már korábbi leletek között is találtak dinnyemagvakat. Az első, tudatos termesztésről szóló írásos emlék1657-ből maradt ránk.

De akkor miért nevezzük görögdinnyének? Maga a dinnye szó szláv eredetű. A család legtöbb változatában ott van, hívják dinja-nak, dinje-nak, dünjá-nak. Eddig stimmel. De mitől görög? A kérdésben ott a lehetséges válasz: mert görög, gördül. Más változat szerint a „gombóc” szó régies alakjából, a gölödíny-ből (görögdíny) alakult át. Végezetül makacsul tartja magát az az elképzelés, hogy eredetileg vörösdinnye volt, csak egy elhallás után lett görög...

Az 1664-ben megjelent, „Posoni kert” című könyvben a következő áll a dinnyéről: "A görög dinnyét arrúl ismérik-meg, amikor a szára, avagy csutkája meg-kezd száradni, és ha könnyű; egyébként, ha idejében le-szakasztyák-is, sokáig el-áll, és meg-érik; főképpen ha búzába, vagy rozsba tészik. A görög dinnye hideg, és nedves természetű; azért igen meg-óltya az szomjúságot; a forró hideglélésben igen használ, kiváltképpen a kik nem a nedvességnek bévségébűl, hanem azoknak gonoszságátul származnak: mivel a görög dinnye elsőben erőssen, a kik gyönge természettel bírnak karchúk, és vajúttak.”

Tehát már ekkor felismerték a dinnye jótékony hatásait. Szomjoltó, mert 90 százaléka víz. Sótartalma is magas, vas, cink, magnézium, szelén, vitaminok vannak benne. Vértisztító, vesetisztító. Kalóriaértéke 62 kcal/100 gramm. Egy anekdota szerint egy menekülésben levő katona csak görögdinnyéhez jutott hozzá és másfél hónapig életben maradt.

A magyar dinnyetermesztés fénykora a XVII. században kezdődött, a Hatvan-gyöngyösi síkon kialakult egy legendás termőterület, a hevesi, illetve közismertebb nevén a csányi dinnye hazája. „Fekete homokos róna határa minden gabonát gazdagon, s különösen híres görögdinnyét terem, amely az egész országban a hevesivel együtt a legjobbnak tartatik.” - írja Fényes Elek 1851-ben. A dinnyetermesztés gyakorlati lebonyolítása az úgynevezett „felesdinnyés” rendszerben történt. A felesbérlő dinnyések kitelepültek a földre, és a szezon végig ott laktak kunyhóikban. Családonként 10-15 hektárt műveltek. Az ezredforduló környékén Magyarország a világ harmadik legnagyobb dinnyetermesztője volt, de hatalmas visszaesés következett be, ezért tavaly állami reklámkampány indult a dinnyefogyasztás növelésére.

Pedig a görögdinnye hazai státuszát mi sem jelzi jobban, hogy Mikszáth Kálmántól Móra Ferencen és József Attilán át Laár Andrásig szinte a magyar irodalom valamennyi korszaka és műfaja megemlékezik a gyümölcsről. „Megjelenése nem kihívó; nem feltűnő, mint tavaszkor a gránátszín piros cseresznyéi, mely messziről szeme közé mosolyog a járókelőknek; nem kacér, mint a tengerié lesz, mely zöld patyolat pongyolájából bájosan kikandikálni hagyja fehér, tejtől duzzadó testét, s halavány selyemhaja ingerlőn, mert kuszáltan tapad igéző idomaihoz...” - írja Mikszáth Az első dinnyék című novellájában.

A hazai gasztronómiában az esetek többségében csak lékeljük, vágjuk és ropogtatjuk a piros húsú dinnyét. Pedig az igazi gourmet-k ennél kicsit messzebb látnak. Készíthetünk belőle görögdinnye-levest ( cukorral, mézzel és vörösborral, fűszerekkel és citrom levével ízesítve mennyei hűsítő), turmixnak is kiváló, fetasajttal, lila hagymával saláta készíthető belőle. De találtunk baconbe tekert, grillezett dinnye receptet is a kínálatban. Éretlen, kisméretű formában savanyúságként ismerjük. Kínában a héját wokban sütik meg, rengeteg fokhagymával ízesítve. A savanyított dinnyehéj is kedvelt csemege arrafelé. Itthon kandírozva teszik el télire, sütemények, fagylaltok ízesítésére. A proteinokban és zsírban gazdag dinnyemag szárítva napraforgó szerű ropogtatni való...

Végezetül egy érdekes sztori: a Guns N' Roses ínyenc énekese, Axl Rose a koncertekkel kapcsolatos igényei között „kocka alakú dinnyét” rendelt az öltözőbe a bor, a sör, a vodka mellé. Nem kért lehetetlent, a japánok már régen kifejlesztették a kuriózum számba menő, ugyanakkor praktikusan szállítható dinnyét.

Ami már nem görög. Sehova.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.