A helyszín ugyanaz november 29-én, akárcsak a hónap elején: Budapest egyik legújabb tophelye, a 100 éves neoromán stílusban, Schulek Frigyes tervei alapján felhúzott, teljesen újjáalakított épület, a ma fine dining gasztronómiát képviselő Halászbástya Étterem Budán, a Várban.
Irány Amerika!
Első előadónk, dr. Schmidt János adószakértő, egyéni ügyvéd mindenkit érintő, érdeklő témáról beszél: az adóoptimalizálást, a gondos adótervezést, az offshore-cégek alapításának lehetőségeit veszi górcső alá. A teremben pisszenés se hallatszik, viszont többen is lázasan jegyzetelnek, miközben az APEH jogi főosztályának korábbi vezetője, Schmidt úr beszél. Nem kér projektort, nem mélyed jegyzetekbe, fejből sorolja a szabályokat, ismerteti a számokat, idézi a legújabb, vagy az épp elavulásra váró jogszabályokat, sőt, azokat a kiskapukat is sorra veszi, amelyek a vendéglátósokat igencsak érdeklik az adóügyek tengerében. Nem ígérhetjük, hogy nagyon érdekes és informatív előadását szóról-szóra módunk lenne megismételni, azonban néhány érdekes elemét kiemelnénk.
Lényeges, hogy az adóoptimalizálást időben kell elkezdeni, a határidőkre figyelni kell. Év vége előtt „ketyeg” a cégeknél a feltöltési kötelezettség, az adóalapot, ahol előírják, kedvezőbbé kell tenni. Három jó tanács a szakértőtől, amelyet hasznos megszívlelni. Egy: fejlesztési tartalékot, beruházást érdemes kezdeményezni (ne feledjük: ezt hat évre „félre is lehet tenni”). Kettő: ha a cég művészeti támogatást nyújt – ez teljes összegében elszámolható, leírható az adóból (ám a jegybevételeket mindenkor meg kell őrizni). Három: vannak behajthatatlan követelések, ezek szintén jelenthetnek kibúvókat. Arra figyelmeztet még a szakember, hogy a bújtatott munkaviszony mennyire veszélyes, az APEH erre kiemelt módon figyel. Majd a fehér és a szürke offshore cégek kapcsán offshore államok felsorolása következik (Andorra, Jersey-szigetek, Ciprus stb.), azaz olyan adóparadicsomok, ahová az adószakértő szerint soha ne menekítsük a magyar adóhatóság szeme elől a pénzt! Hiszen a következőkre is figyelni kell: mennyibe kerül az adott helyen a cégalapítás? Mennyibe a cég fenntartása? És mi célból alakul épp ott egy cég? Lichtenstein és Szlovákia is szóba kerül, mint lehetséges adózó helyek – ez utóbbi két ország egyébként nem rossz megoldás. Svájc azonban, az anyagi biztonság szimbóluma csak egy svájcinak lehet jó kibúvó, hiszen ha valaki máshonnét érkezik, csak akkor vágjon bele, ha nagyon sokat tud költeni pénze átmenekítésére. Jó megoldás lehet viszont Amerika, ahol ugyan magas az adó, ám kellemes a jogi háttér, ezért ez ma az offshore cégek igazi paradicsoma.
Az oroszlán ugrani készül
Novemberi Vendég & Hotel Business Klub szakmai rendezvényeink mindkét helyszíne ugyanaz. Az étterem tervezője, belső tereinek megálmodója pedig Bálint Ágnes, neves okleveles építészmérnök, építész és díjazott belső designer. Munkái közül csak ízelítőként néhány: a Hauer Cukrászda rekonstrukciója, a HVG-székház megalkotása, a Kárpátia Étterem rekonstrukciója, a Kempinski Hotel Corvinus teljes, 17 éve zajló átalakítási munkái, a Halászbástya Étterem tulajdonosi körével való több éve tartó együttműködés, és ezen belül többek közt a szarvasi Liget Wellness Hotel teljes átépítése. Először ez utóbbiról mesél, miközben láthatjuk a szálloda teljes átépítési munkálatait képeken is: gyönyörű épület született a Kőrös partján. Egy minden részletében különleges, színben tökéletesen egységes és harmóniát sugalló fekete, fehér, piros és narancs összeállítású kis családias hotel. Indonéz rattan bútorokkal rendezte be a tervező, és sok-sok összenyitható teret alkotott. Végül e munkája alapján azt is elárulja, hogy tovább folytatják a tulajdonosokkal hamarosan a közös munkát, hiszen újabb pénzt nyertek el pályázaton az építkezések folytatásához. Majd Szarvasról Budapestre érkezünk képzeletbeli utazásunk során. Arra a helyre, ahol a 40 főt befogadó lovagteremben ülünk, és a belső építész épp arról beszél, hogy ennyi lépcsőt még soha nem látott munkái során, a baj csak az, hogy tériszonyos lévén elég nagy kihívás volt számára a folytonos lépcsőmászás. Látványos bejárati ajtó, különleges borszekrény, oroszlán mintát rejtő szőnyeg, egyedi székek, asztalok és álomcsillár – csak néhány elem azok közül, amelyek e nem mindennapi feladatát jellemzik egy olyan helyen, ahol három hosszú évig tartott a teljes átalakítás. Érdekes momentumot is megtudunk: amikor már a belső terek elkészültek, próbabútorokkal rendezte be Bálint Ágnes az éttermet, és a tulajdonosokkal közösen döntöttek arról, melyik lenne a legmegfelelőbb változat. Hallhatunk még pincéről, házkupoláról, gépészeti megoldásokról, légfűtésről, és természetesnek „született” gyönyörű felületekről a lélegzetelállító panorámával rendelkező kupolás házban. Hatalmas tapsot kap előadása végén a tervezőnő – munkájának elismeréseként.
Ház a hóban és Mathiasz bora
Van egy 45 szobás ház a szilvásváradi pisztrángos közelében, ahol semmit nem bíznak a véletlenre. Hiszen lehullhat a hó (ez télen gyakran előfordul), ám a befoglalt szobákba a vendég akkor is megérkezik, és nem mondhatják azt neki, miközben átadják a La Contessa kastélyszálló egyik szobájának kulcsát, hogy bocsánat, de tiszta ágyat viszont nem tudtunk húzni, mert elakadt a hóban a kimosott ágyneműt szállító kocsi. Ezért tehát körülnéztek a mosatással foglalkozók piacán, ajánlatokat kértek be, osztottak, szoroztak majd döntöttek és léptek: megbízták a Miele Professionalt, hogy a kétszintes ház tetőrészén rendezzenek be egy kis helyi mosodát (minderről részletek lapunk 29. oldalán részletesen is olvashatnak – a szerk.). Mint arról Kardos György, a tisztításokkal foglalkozó nemzetközi cég szakértője is beszámol a Halászbástyában az egybegyűlteknek, az együttműködés annyira jól sikerült, hogy a szilvásváradi ház további fejlesztése során már kizárólag a Mielét bízták meg a további mosási megoldások kidolgozásával.
Az előadások után következő háromfogásos menühöz (articsóka és zellerkrém leves, szarvasgombás füstölt borjúnyelvvel, majd zöld pisztáciával töltött jércemell, bodza gyöngyökkel és madársalátával, végül somlói újragondolva, mazsolamártással) a Mathiasz Pincészet borait kínálják: 2008-as Zirfandlit, 2009-es Irsait és 2008-as édes Pécsi Zenithet. Mint a villányi pincészet jelen lévő főborászától, Kiss Gábortól megtudjuk, az első borra hordós érlelés miatt ízei okán, a főétel mellé a reduktív eljárás során szerzett ízek és harmóniák, a desszerthez pedig a 40 gr. cukortartalommal rendelkező édes íz miatt esett a választás. A kis családias pincészet különben Matyi Dezső (Alexandra Kiadó) tulajdona, alapvetően reduktív érlelésű fehér borokkal foglalkozik, esetükben a hordós érlelést mindig fekete címkével jelzik. Fehér, vörös és rosé boraik számos hazai és nemzetközi versenyen megmérettetett és rangos díjat nyert, 100 hektárnyi területük Villány, Pécs, Szekszárd, Badacsony és Tokaj borvidékein helyezkedik el.