Tandi Lajos újságíró az Összefogás Szegedért Egyesület Földvári utcai székházában látta vendégül Ács Szilviát, a szegedi Tourinform iroda vezetőjét, Farkas András konferenciaszervezőt, valamint Pusztai Bertalan egyetemi oktatót.
A Szeged közéleti kérdéseiről márciusban indult civil fórum szerdai estje Szeged vonzása és kínálata címmel a város idegenforgalmának múltjáról, jelenéről és jövőjéről szólt.
A vendégek egyetértettek abban – és a felmérések is ezt igazolják –, hogy Szeged a turisták szemével élhető, szép és szeretni való város. A tiszta, csendes mediterrán hangulata önmagában is turistacsalogató. Ám a hazai és külföldi vendégek legtöbbször csak a kiskörúton belüli Szegedet „látják”.
A szegedi egyetem kutatói nemrégiben azt vizsgálták, hogyan jelenik meg, mennyire látható városunk a web 2.0 internetes felületen. Arra voltak kíváncsiak, hogy a nálunk vendégeskedő turisták hazatérve milyen véleményt fogalmaznak meg Szegedről.
A kutatásból kiderül, a várnál kevesebb visszajelzés érkezik városunkról az internetre vendégeinktől. A visszajelzések szerint Szeged mediterrán hangulata tetszik a legtöbb itt járt turistának – ezt tartják a Tisza-parti város legnagyobb pozitívumának.
Az is kiderül, a turisták másként látják Szegedet, mint mi, itt élők. Vendégeink szerint városunk legnagyobb erőssége, pozitívuma a sokszínűség.
Két fontos szempont is kiderül a kutatásból, amelyeket a jövőben érdemes még tovább erősítenünk: az egyik az izgalmas földrajzi helyzetünk kínálta lehetőség, azaz a hármas határ közelsége, a másik pedig az egyetem hatalmas nemzetközi kapcsolatrendszere, amely nemcsak a konferencia turizmusban jelenthet előnyt, hanem új erőforrásokat is kínálhat a szegedi turizmus fellendítésében.
Fontos vonzereje városunknak a gasztronómia: a világhírű szegedi halászlé mellett azonban híján vagyunk az úgynevezett „csúcsgasztronómiának”, azaz az exkluzív éttermi kínálatnak, amely a turisták egy részét csábíthatná a városba. Szeged szállodai kapacitása az elmúlt években örvendetesen nőtt. Ma már 500-600 fős exkluzív nemzetközi konferenciára érkező vendéget is el tudunk színvonalasan szállásolni. Ugyanakkor a szálláshelyeinkről vegyes kép alakult ki az ide érkező turistákban. Az interneten többen kifogásolták azt is, hogy kevés az idegen nyelvet jól beszélő szegedi, és ez megnehezíti az idegenek tájékozódását.
Nagy előny a hármas határ
Hatalmas turisztikai potenciál rejlik sajátos földrajzi elhelyezkedésünkben. A hármas határ közelsége nemcsak a román és szerb turistákat vonzza városunkba, elsősorban bevásárlási szándékkal, hanem a más országokból hozzánk érkező turisták is kíváncsiak az eurorégió szomszédos városaira. Ennek kiaknázása újabb lehetőséget jelenthet a szegedi turisztikai „iparágnak”.