„A tagság jelezte, hogy a válság nagyon mélyen és súlyosan jelentkezett ágazatunkban. Mivel a turizmusban működő szolgáltatók jelentős része kisvállalkozás, a széttöredezettség révén a munkahelyek, nehezen védhetők, hiszen a vállalkozásokat nehéz elérni a különböző munkahelymegtartó intézkedésekkel. A kisvállalkozások a felkínált pályázati lehetőségekkel sem képesek megfelelő módon élni a kiírások, feltételek komplexitása miatt.
Az Ágazat mértékadó munkaadóit tömörítő szövetség sérelmezi, hogy a turizmus stratégiai jelentőségét országunkban csak a kommunikáció szintjén ismerik el. Az európai uniós országokban szinte kivétel nélkül alacsony, jellemzően 5-10 százalékos áfa kulcs alá tartozik a szállásdíj, valamint jellemzően a vendéglátás bevétele is. Ezzel szemben Magyarországon a jelenleg is kiemelkedően magas, 20 százalékos áfa emelését tervezik, figyelmen kívül hagyva az 500.000 munkavállalót foglalkoztató, a munkaerőpiacon speciális helyzetet betöltő és kiemelkedő multiplikátor hatással bíró turisztikai ágazat jellegzetességeit. (Itt érdemes megemlíteni, hogy a környező országokban, sőt még Németországban is tovább kívánják csökkenteni a vendéglátást és szállodaipart terhelő, magyar viszonylatban már most is alacsonynak számító áfát.) Nincs még egy olyan ágazat, amely kibírná, hogy bevételeinek 10-12 százalékát elvonják. A turizmusra ezt rákényszerítették, hiszen a szolgáltatók a bevételeiknek 65-75 százalékát adó külföldi vendégekkel szemben nem tudták érvényesíteni az elmúlt évtized rendszeres áfaemeléseit. (2004-ben 12-ről 15 százalékra, majd 2006-ban 20 százalékra emelkedett a szállásdíj forgalmi adója, amelyet a jelenlegi tervek szerint 23 vagy 24 százalékra emelnének.) A munkáltatói járulékok tervezett, 5 százalékpontos csökkentése csupán 10-40 százalékban ellensúlyozza az áfa emelés hatását, mivel a szállodaiparban és a vendéglátásban a nemzetgazdasági átlagnál 30 százalékkal alacsonyabbak a nettó átlagbérek. A TB járulék 4-5 százalékpontos csökkentése következtében bérköltségeink csupán 3 százalékkal csökkennének.
Az üdülési csekk adómentességének megszüntetése is indokolatlan, sőt káros, mivel a csekk államháztartási hatása eddig is pozitív volt. Fellendítette a belföldi turizmust, jelentős többletbevételt hozott a szolgáltatóknak és ezáltal a önkormányzatoknak és az államnak. Segítette a gazdaság kifehérítését is.
Az országmarketingre fordítható összegek csökkenését meg kell akadályozni, mert az az országnak súlyos károkat okoz. Nem kevesebbet, hanem többet kellene költenünk, ahogy azt Európa több országában is teszik. Az országunk népszerűsítésére szolgáló összegek nem tekinthetők felesleges, csökkentendő államigazgatási költségnek. Az ÁFA emelés és további jövedelemkivonás hatásaként a vendéglátásban drasztikus keresletcsökkenéssel számolunk. A kiegészítő juttatások adókötelessé tételének drámai hatása lehet, ha ugyanis a munkaadók ennek következtében módosítják jelenlegi juttatásrendszerüket, az akár az üdülési és étkeztetési támogatás és az ezzel járó jelentős forgalom teljes megszűnéséhez is vezethet. A tervezett változások összességében drámai helyzetbe hozzák az ágazatot, amely a nemzetközi összehasonlítások alapján aránytalanul sokat vállal már most is a közteherviselésből. Ezen ágazatnak lenne esélye, hogy egyedi, hatalmas központi segély és beavatkozás nélkül túléljen, de tovább nem terhelhető!” – olvasható a közleményben.