A budapesti Prémium Apartmanházban megtartott rendezvény sokkal inkább fórum volt, mint konferencia, mivel a résztvevők kérdéseikkel valósággal bombázták az előadókat.
A színvonalas program nyitóelőadásában Somogyi Zsófia, a PwC Magyarország Kft. menedzsere ismertette a 2012-es adóváltozásokat, különös tekintettel az SZJA kérdéskörére. Kollégája, Kőmíves Krisztina, az adóhatósági ellenőrzések tapasztalatait mutatta be, rávilágítva elsősorban az áfával kapcsolatos problémákra.
A délutáni programban az utazási szakma szabályozásával kapcsolatos témák kerültek terítékre. Lukács Balázs, engedélyezési szakértő az utazási irodákra váró kihívásokat ismertette az engedélyezési eljárásban. Lukács Balázs elmondta, hogy miközben 1200 fölé emelkedett a regisztrált utazási vállalkozások száma, közben a vagyoni biztosíték összege 2008 és 2012. között ötmilliárd forinttal csökkent.
Ez nem csupán a romló gazdasági helyzet, hanem a megváltozott szabályozás következménye is. A szakember felhívta a jelenlevők figyelmét arra a tényre, hogy a turizmus törvény tervezetével kapcsolatban február 17-éig van lehetőségük a szakmai szervezeteknek közölni véleményüket. A fórumon felmerült problémákkal kapcsolatban (definíciók, fekete utazásszervezés, tevékenységért felelős személy szükségessége, viszonteladói kaució) így égetően szükséges lenne a szakma állásfoglalására.
Lukács Balázs kiemelte, hogy a feketeszervezőkkel szembeni fellépés például hatékonyabb lehetne, ha az új jogszabály nem az „üzletszerűség” esetén állapítana meg jogsértést, hanem az „értékesítési tevékenység” akár egyszeri végzése önmagában már az lenne. Vita alakult ki – egyebek mellett - abban a kérdésben, hogy szükséges-e minősítő vizsgához kötni az utazási iroda működését, miközben évente ezerszám végeznek diplomás turisztikai szakemberek, akiknek a diplomája – a jelenlegi szabályozás szerint – nem ér annyit, mint a minősítő vizsga.
A turizmus törvény aktuális állásával kapcsolatban, valamint az új cafeteriarendszerrel kapcsolatban dr. Nemes Andrea, Nemzetgazdasági Minisztérium főosztályvezetője adott tájékoztatást. Nemes Andrea kiemelte, hogy jelenleg már 9406 elfogadóhelyi szerződést kötöttek a SZÉP-kártya kibocsátói, továbbá 6751 munkáltató 118 931 dolgozója számára biztosítja 2012-ben ezt a költséghatékony juttatást.
Az is elhangzott, hogy belföldi utazási csomagra is felhasználható a kártya keretének első, szállásköltségre elkölthető „zsebe”. Nemes Andrea szólt arról is, hogy a három kártyakibocsátó tervezi, hogy egymás POS-termináljai kölcsönösen elfogadják a többiek által kibocsátott kártyákat.
A turizmusról és vendéglátásról szóló törvénnyel kapcsolatban kijelentette, hogy 2013. januárjától lépne életbe a jogszabály, amelynek legfőbb célja, hogy az ágazatot átfogóan szabályozza. Jelenleg ugyanis a 2005-ös Kereskedelmi törvény előírásai vonatkoznak az ágazatra.
A törvényben szabályozni tervezett kérdések: célok, elvek, definíciók, állami és területi feladatok, a turizmusfejlesztés és a vendéglátóipar struktúrája, a fejlesztések forrásai, turisztikai tevékenységekre vonatkozó előírások, hatósági jogkörök, szankciók, az illegális tevékenységvégzés, stb.
A törvény tervezetét az alábbi szakmai szervezetek véleményezik: BKIK, FATOSZ, IPOSZ, JOSZ, KISOSZ, MABEUSZ, MAX, MARESZ , MÉSZ, MFSZ, MGE, MISZ, MISZSZ, MKIK, MNGSZ, MOSZ, MÖSZ, MSZÉSZ, MUISZ, MVI, TDMSZ, NFSZ, TMSZ, TÖOSZ, TUTSZ, VIMOSZ.
A fórumon elhangzott előadások anyagát a letölthető fájlok menüpontban találják.