A Nemzetgazdasági Minisztérium arra kérte az MKIK-t, hogy vizsgálja meg, mi módon tud részt venni a pénztárgépcserével kapcsolatos tájékoztatásban –jelentette be Varga Mihály, nemzetgazdasági miniszter sajtótájékoztatón szerdán, Budapesten.
A kamara közreműködését több okból is szükségesnek látta a minisztérium. Egyrészt kb. 200 ezer kassza tulajdonosát kellene naprakész információval ellátni a pénztárgépcsere módjáról, másrészt megszaporodtak a hiteltelen, engedéllyel nem rendelkező gyártók, akik már elkezdtek megrendeléseket begyűjteni, ezeket pedig mindenki érdekében jó volna kiszűrni a rendszerből.
Kamarai ajánlással a kóklerek kiszűréséért
A kötelező kamarai regisztráció révén a legfrissebb és legteljesebb vállalkozói elérhetőségekkel az MKIK rendelkezik így célszerűnek tűnt, hogy a kamara is beszálljon a kommunikációba. „ A tájékoztatást a területi kamarai hálózatainkon keresztül juttatjuk el a vállalkozókhoz” - mondta Parragh László, az MKIK elnöke és hozzátette, hogy a hiteles engedéllyel rendelkező pénztárgépeket kamarai ajánlással fogják ellátni, így a vállalkozók ellenőrzött gyártótól rendelhetnek kasszákat, olyanoktól, akik megfelelő pénzügyi fedezettel rendelkeznek és biztosan le is tudják gyártatni a beígért gépeket, valamint a szervizhátterük is bizonyított. Azok a gyártók, akik már megkapták a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal engedélyét a benyújtott pénztárgépekre (Laurel, Montel, Micra) már szerepelnek is a kamara által ajánlottak – várhatóan egyre bővülő - listáján.
Elvárható a kedvezményesebb ár
Az elhangzottak szerint további 7 gép vár engedélyre, tehát a vállalkozók még több gyártó közül választhatnak, ez remélhetőleg a versenyt növelni, a pénztárgépek árait pedig csökkenteni fogja. A kormány szándéka az, hogy minél olcsóbban lehessen hozzájutni majd a gépekhez, ezért mindent megtesz azért, hogy versenyképesebb árakkal jöjjenek ki a gyártók. Hogy ez mit jelent, az nem derült ki, az viszont igen, hogy az engedéllyel már rendelkező gyártók kedvezményes állami hitelt vehetnek igénybe a Fejlesztési Bankon keresztül, hogy még a megrendelések begyűjtése előtt elkezdhessék legyártatni az új kasszákat. „Amelyik gyártó ilyen hitelt igénybe vesz, attól elvárjuk, hogy kedvezményes áron kínálja a gépeket” – mondta Varga, az árképzés mikéntjéről azonban nem esett szó.
Fontos, hogy a kereskedők tisztában legyenek azzal, hogy augusztus 31-ig le kell cserélniük a régi kiskasszáikat, ha nem érkezik meg eddig a határidőig az új gép, akkor is hitelt érdemlően bizonyítaniuk kell, hogy már megrendelték és folyamatban van a szállítás.
Hogy jár vissza az 50 ezer forint?
A kasszánként és legfeljebb 5 kasszára igényelhető 50 ezer forint/db-os támogatás összege nem változott, az igényeket soron kívül fogadja a NAV – hallottuk Vargától. Információink szerint egyelőre sem a kereskedők, sem a pénztárgépgyártók nem tudják pontosan, kinél és hogyan fog ez a támogatás „jóváíródni”. A támogatási igényt a kereskedőnek kell a NAV honlapjáról letölthető nyomtatványon benyújtani, ám az összeget a pénztárgépesek „hitelezik meg”, hiszen 50 ezer forint összegű árengedményt kell adniuk a kasszák árából, ezt az állam valahogy visszajuttatja a gyártóknak (ennek mikéntjéről az általunk kérdezett pénztárgépgyártó sem tudott érdemben nyilatkozni).
Újságírói kérdésre Varga Mihály elmondta, hogy az új pénztárgépek beüzemelésétől és így a kereskedelem kifehéredésétől idén kb. 45 milliárd forintnyi bevételt várnak. Kérdésre válaszolva a miniszter elmondta: a 7 engedélyre váró pénztárgép esetében lesz magyar gyártó is.
Forrás: Élelmiszer Online