Ezzel a vízmennyiséggel a tározótó nyári vízszintje 10 centimétert emelkedik, és a vízállás a Kisköre-felső vízmércén mért 725-ről 735 centiméterre változik. A vízszintemelés végrehajtása után a Tisza-tó magasabb vízszintje és többlet vízmennyisége biztonságot nyújt a vízkészlet-gazdálkodásban, és kedvezőbb feltételeket biztosít a tó élővilága és a turizmus számára - tette hozzá a szakember.
Horváth Béla emlékeztetett rá: két-három hónappal ezelőtt még a káros többletvíz elvezetése volt kiemelt feladatuk, jelenleg pedig a tavalyi, kiugróan aszályos évhez hasonlóan a vízkészlet megőrzése jelent teendőt. Jelzet: ebben a munkában kiemelt szerep hárul az elmúlt évben - az országban elsőként – a védelmi szervezetbe integráltan megalakult vízhiány-kárelhárítási szakcsoportra, amelynek kezdeményezésére emelik meg a Tisza-tó vízszintjét.
A többlet víz betározását többek között az indokolja, hogy a Közép-Tisza vidékén júliusban eddig csupán 1 milliméter eső esett területi átlagban, és az előrejelzések szerint a hónap hátralévő részében sem várható számottevő mennyiség. Emiatt fokozatosan csökken a folyók vízkészlete, a Tisza középső szakaszán pedig napi 15 centiméter közeli apadással kell számolni.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság legfrissebb vízháztartási tájékoztatója és előrejelzése alapján, ha a csapadékszegény és az átlagosnál melegebb időjárás folytatódik, akkor mérsékelt, ha viszont átlagosan csapadékos időjárás alakul ki, akkor is enyhe aszályhelyzet várható a Kötivizig működési területén.
Forrás: MTI