Jasna Dorisic Sankovic arról számolt be, hogy év elejétől májusig 6 százalékkal több turista kereste fel az opatijai riviérát, bár a hidegebb esős időjárás miatt májusban 9 százalékos visszaesést tapasztaltak. Összességében öt hónap alatt azonban a tavalyinál így is több vendég érkezett ebbe a térségbe, és az előfoglalások alapján optimistán várják az igazi nyári szezont.
Az idegenforgalmi szakember szerint a Görögországot, Spanyolországot és Portugáliát is érintő krízis, továbbá a német takarékossági intézkedések azért segíthetik újabb vendégekhez a horvát turizmust, mert az Adria Európán belül szinte mindenhonnan autóval is könnyen elérhető távolságra fekszik. Hozzátette, hogy Abbázia térségét elsősorban osztrák, olasz és német vendégek keresik fel évről-évre, de sok orosz, skandináv államokbeli és szlovén nyaraló mellett az első tíz küldő nemzet között van Magyarország is. A mindössze 5 órányi távolságra lévő Budapest és az Osztrák-Magyar Monarchia számtalan magyar vonatkozású emléke miatt is közkedvelt úticél ez az adriai nyaralóhely.
A mindössze 13 ezer lakosú Abbáziában jelenleg 50 szálloda működik - többségében négy és ötcsillagos hotelek -, amelyek együttesen 6.500 ágyat kínálnak. A javarészt a monarchia stílusában épült szálláshelyek mellett újakat a szabad területek hiánya miatt sem terveznek, de folyamatosan zajlanak a felújítások, így jövőre például a Kempinski nyitja újra az eddig Kvarner névre hallgató hotelt.
Jasna Dorisic Sankovic beszámolt arról is, hogy a legégetőbb gond a tengerparti városban a parkolóhelyek hiánya. Eddig mindössze két szálloda alagsorában épültek mélygarázsok, de egyelőre leállt az első parkolóház építése. Információja szerint a 350 férőhelyes parkolóházat magyar befektetők finanszírozzák egy eszéki cégen keresztül, de a beruházó anyagi gondjai miatt nem készült el a létesítmény a tavalyi határidőig.
Az MTI tudósítója a helyszínen azt tapasztalta, hogy az épületből egyelőre a vasbeton vázszerkezet készült el, az építési területen hétköznap szinte alig van mozgás. Korábbi információk szerint a beruházó - amely weblapján is említi a tengerparti létesítményt - az áprilisban csődvédelembe került szegedi Szeviép Zrt.