A vizsgálódásra az adott okot, hogy tavaly ősszel a két Veszprém megyei település nyerte el a jogot a Virágos Magyarországért versenyen, hogy képvselje hazánkat az Entente Florale Europe-n, azaz a Európai Virágos Városok és Falvak Versenyében.
Hazánk két évtizede vesz részt a több mint három évtizedes múltra visszatekintő Európai Virágos Városok és Falvak Versenyében. Az Entente Florale Europe valójában több mint verseny: kampány az európai közös környezeti és kulturális értékek megóvásáért, az élhetőbb környezet megteremtéséért az európai összetartozás szelleme jegyében. A verseny 12 ország mintegy 25 ezer települését és több mint 50 millió lakosát fogja át. Az elmúlt két évtized alatt a magyar települések 6 arany-, 16 ezüst-, 10 bronz- és 10 európai érmet szereztek. A múlt év kiemelkedő magyar sikere volt, hogy Sopron város kategóriában ezüstérmet, Lipót falu kategóriában aranyérmet nyert.
Az angol Clive Addison vezetésével dolgozó nemzetközi grémium szerdán és csütörtökön járta be Balatonfüred és Paloznak kijelölt utcáit, tereit, nézte meg intézményeket hallgatta meg a települések vezetőit, lakóit arról mit is tesznek a környezetükért, hogyan nevelik a gyerekeket arra, hogy ők is hasonlóan gondolkodjanak.
A szemlék után
tartott megbeszéléseken a zsűri többi tagjának véleményét is összegző Clive Addison elmondta, hogy mindkét helyen kimagasló minőségű környezettel találkoztak. Paloznakon kiemelte a hagyományos arculat megőrzését, a nádtetős házak szépségét, a község és ezen belül is a közösségi terek rendezettségét, tisztaságát, különösen nagyra értékelte a helyi lakosság lépten-nyomon tapasztalható összefogását. A tapasztalt kisebb problémák közül az utcákat diszítő fák fajtájának és a padok stílusának megfelelő kiválasztására hívta fel a figyelmet.
Balatonfüreden a Tagore-sétány és a történelmi városrész nyerte el különösen a tetszését, de mint mondta, gyakorlatilag mindennel nagyon elégedett abból, amit láttott. Balatonfüred egy fejlődő és nagyon szép város, ahol kimagasló a civil összefogás. Talán ez a legfontosabb a jövő szempontjából is. Ahogy máshol is igaz, Füred nem lehet sikeres a lakosai támogatása nélkül. Szükség van arra, hogy a lakosok egyetértsenek a város vezetőinek az elképzeléseivel, és ők is egyenként helytálljanak a saját környezetükben.
Azt ma még nem lehet
tudni, hogy a múlt heti zsűrizés eredménye milyen színű érmet hoz majd a két településnek, de annyi már most kijelenthet, hogy olyan problémával nem találkoztak, amit kifejezetten hangsúlyozni kellene- összegezte benyomásaikat kérdésünkre Clive Addison. A zsűritől már most kapott mindkét település egy-egy aranyérmet. De ez még nem a díj, "csak" annak jelzése, hogy versenyben voltak 11 másik ország településeivel. Már ez is óriási siker, hogy Füred és Paloznak húszezer település versenyében bekerült a legjobb 18 közé - hagsúlyozta a zsűri elnöke. Szeptemberben derül ki, hogy a 18 között milyen helyezést tudnak szerezni a magyar települések.
Miközben a nemzetközi településszépítő verseny gyakorlatilag lezárult az értékelés befejezésével, a 18. alkalommal meghirdetett Virágos Magyarországért Versenynél még csak most véglegesítették a jelentkezők listáját. Az verseny honlapja szerint az idei évben 314 település illetve fővárosi kerület nevezett a tavalyi 349-el, a 2006-os 403-al és a 2005-ös 304-el szemben. A verseny díjazására várhatóan októberben kerül sor.