A természet adta gazdagság Szarvas történelmében a XIX. században kiemelkedően fontos szerepet töltött be a gróf Bolza család. Kastélyokat varázsoltak a Körös partjára, felépítették a – ma már kuriózumnak számító – szárazmalmot, létrehozták az Annaligetet, majd a Bolza József után elnevezett „Pepi-kertet”, mai nevén a Szarvasi Arborétumot, amely jelenleg Szarvas legcsodálatosabb és legismertebb látványossága.
A Hármas-Körös egyik holtágának partján, 84 hektáron elterülő Szarvasi Arborétum Magyarország legnagyobb és leglátogatottabb növénygyűjteménye. Az erdőkben és fás területekben szegény, hatalmas alföldi puszta közepén igazi különlegesség ez a gazdag és változatos, öt távoli világrészről származó növényekből álló csodálatos gyűjtemény. A természetvédelmi területen száz meg száz különleges növényritkaságot, őshonos tiszafákat, változatos fajú fenyőket, gyönyörű mocsári ciprusokat, valamint Magyarországon egyedülálló, több mint 100 éves mamutfenyőt is láthatunk. A Kőrös–Maros Nemzeti Park mozaikos felépítésű védett területe 51 125 hektár, amelyből 6419 hektár fokozottan védett természeti terület. A park területén tájképi és természeti értékeiknél fogva nagy kiterjedésű szikes puszták, löszgyepek, erdőspuszta- és mocsármaradványok, kaszálók és ligeterdők maradtak fenn. A Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság két látogatóközpontot és egy madárvártát működtet, ahol a védett természeti és kultúrtörténeti értékeket bemutató kiállítások, tanösvények, erdei iskolai programok várják az érdeklődőket.
A Holt-Körös partján, a „Pepi-kerttel” szemben várja a kirándulókat ez a jelképes szélmalom, amely a Trianon előtti Magyarország földrajzi közepét jelöli. Az emlékhelyhez a Holt-Körös gátján vezet az 1100 méter hosszú Történelmi Emlékút, amely 17 stáción keresztül jeleníti meg történelmünk meghatározó sorsfordulóit. |
Grófi kastély a Körös partján
Számomra az egyik legszebb épület Szarvason a Bolza-kastély. Bolza Pál bámulatos szépségű empire kastélyának elődje az 1800-as évek elején épült fel a Körös-parton. Később az épületet klasszicista, romantikus, valamint eklektikus stílusú részletekkel látták el. Kibővítették lakó- és fogadószobákkal és egy házi kápolnával. Az épület belső kialakítása azonban változatlan maradt, ma is felfedezhetjük benne az egykor oly jellegzetes grófi pompát. Szarvas másik meghatározó épülete a városközpontban található Árpád Szálló, amely 1895–1896 között szecessziós stílusban épült a millenniumi ünnepségek alkalmából. A hotel több építészeti stílus elemeit egyesíti magában, és nem túlzás azt állítani, hogy Békés megye egyik legszebb szállóépülete.
A cifra oromzat, a csodálatos szépségű erkélyek sora és az épület sarkán lévő kisméretű, de annál szebb tornyocska uralja a várost. Az impozáns méretű díszterem gazdag stukkódíszei és velencei tükrei kiválóan alkalmassá teszik az épületet különleges bálok, valamint egyedi hangversenyek megrendezésére.
Jelenleg megfelelő befektető híján az épület sajnos nem hotelként működik, azonban a szálló díszterme rendezvényekre, konferenciákra igénybe vehető. A Szent István Egyetem Rektori Hivatalaként szolgáló kastélyhoz hangulatos kis park, valamint egy kisebb arborétum is tartozik.
A természet kincsestára
Ha már megtapasztalták Gyopárosfürdő, Szarvas vagy Gyomaendrőd termálvizeinek gyógyító erejét, megnézték a gyulai várat, látták a világ legnagyobb Munkácsy-gyűjteményét Békéscsabán, akkor engedjék át magukat a kulináris élvezeteknek, ízleljék meg a csabai kolbászt, a világhírű libamájat és a békési szilvapálinkát. A kulturális és kulináris élvezetek után érdemes felfedezni a Kőrösök völgyének háborítatlan vízi világát, megismerni a falusi folklór hamisítatlan békési szokásait, a gyomaendrődi tájház vendégszeretetét. Látogassanak el a kiváló konyhával büszkélkedő Kondorosi Csárdába, elevenítsék fel Rózsa Sándor legendáját a régi csárdarész múzeumában. A Vésztő-mágori Történelmi Emlékhely és a Holt-Sebes-Körös vidéke a horgászok és vadászok kedvelt helye, ahol a jellegzetes felszíni formák, a kunhalmok magasodnak. A szikes, lápos, mocsaras vidék védett növény-, madár- és állatvilága a természet igazi paradicsoma.
Polgármesteri köszöntő Tisztelettel és szeretettel köszöntöm Önt itt, a Körös vidékén, Szarvason! Szarvas város fekvése, természeti adottságai turisztikai szempontból is több lehetőséget biztosítanak az itt élőknek és az idelátogatóknak kirándulásra, túrázásra, kikapcsolódásra. Az utóbbi években városunkban és a környező településeken kiépült kerékpárútrendszer lehetőséget biztosít a kerékpárral történő helyi közlekedésen túl túrázásra, de a lovas túrákhoz kedvet érzők is találnak programokat a környéken. A város kulturális látnivalói és nevezetességei mellett kellemes élményt nyújtanak horgászásra, fürdőzésre alkalmas Körös-parti területei. Természeti látványosságot nyújtanak az Anna-ligetben található Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság és Körös-völgyi Látogatóközpont tanösvényei, kiállításai, országos jelentőségű természetvédelmi területei, valamint az arborétum csodálatos növényvilága. A Körös-holtág mentén facsoportokkal tarkított ligetes erdők, mezőségek, táborozáshoz is ideális pihenőhelyek váltják egymást. A holtágon lehetőség van sétahajózásra, a parti részeken fekvő kulturális és természeti kincsek megtekintésére. Minden kedves Szarvasra látogató vendégnek, túrázónak kellemes időtöltést, jó pihenést kívánok! Babák Mihály, Szarvas város polgármestere |