2ht Legendák keringenek arról, mennyit dolgozik. Hogy viseli ezt a család?
– Hohó! Ez volt otthon mindig – és az ma is – a viták sarkalatos pontja. Immár több mint harminc éve próbálnak „kitagadni” folyamatosan, mert hozzám elég nehéz bármely családi eseményt vagy közös programot igazítani.
2ht Nem gondolt néha arra, hogy váltani kéne?
– Dehogynem, többször is. Főleg ha hívtak valahová, ami ráadásul érdekelt. Nyugodtan elmondhatom, a szakma sok nagy neve hívott már maga mellé dolgozni – Sípos Sanyi bácsitól kezdve (Cooptourist) belkereskedelmi minisztereken át OIH-elnökökig sokan –, de valahogy mindig elhajoltam a feladat elől. Az üzleti szféra engem nem izgatott, és őszintén szólva a politikai karrier sem.
2ht Akkor abszolút kívülállóként nyilván objektíven meg tudja ítélni most, kormányváltás után, a hazai turisztikai szakma jelenjét, és vajon mit hoz a jövő?
– Tény, a KSH-nak mindig is politikailag semlegesnek kell lennie, hiszen másképp hogy lehetne a nyilvánosság elé tárni elemző, meghatározó adatokat? Ebből következik, hogy minősíteni csak óvatosan, a legnagyobb körültekintéssel és hibaszázalék nélkül lehet. A turizmus mindig és a világon mindenütt jó üzletnek számított, az lesz ezután is, és nagyon ügyetlennek, hozzá nem értőnek kell lenni ahhoz, hogy valaki elrontsa, ami kis túlzással szinte magától megy. Bár tény, eddig messze nem azt hozta ki a szakma ebből a „húzóágazatból”, ami igazából benne rejtőzik.
2ht Hogy szólhat mindebbe bele a statisztikus, a számelemző?
– Jobban, mint gondolná. Hiszen elsődleges feladatunk, hogy legfontosabb adatfelhasználóinkat, így a kormányzatot, a vállalkozói szférát, a gazdaságkutatókat vagy éppen a sajtón keresztül közönséget gyorsan, jó minőségű adatokkal lássuk el, segítve ezzel a döntéshozatalt. ez a szerep pedig meghatározó. Minket elsősorban az akadályoz, hogy saját erőforrásunk kevés: szerény a költségvetésünk, és mindössze négyen vagyunk.
2ht Ön nyilván a szakmájából adódóan nagy utazó.
– Valóban. Ausztrálián, Dél-Amerikán kívül a többi földrész vagy 50 országában jártam, szakmai konferenciákon, tudományos üléseken vehettem részt. Nagy tervem, hogy még ebben az évben Brazíliába is eljutok, hiszen idén ott tartják augusztusban az AIEST-kong-resszust, amely a turizmus nemzetközi tudományos szakértőinek tanácskozása.
2ht Mit csinál akkor, ha épp nem egy statisztikai táblázatra mered vagy előadást tartani utazik valahová?
– Nos, ha hétvégén otthon lehetek, enyém mindig a piacon a nagybevásárlás, amit nagyon élvezek. Kijárok a Bosnyák térre, és válogatok a zöldségek, gyümölcsök, húsok között. Ha otthon nem is, de a balatoni kisházban gyakran nálam a fakanál, a kertben, bográcsban nagyszerűeket alkotok. Rotyog a jóféle marhalábszárpörkölt, a babgulyás vagy grillen szívesen húst sütök.
2ht A baráti kör csupa szakmabéli, azaz statisztikus?
– Nem, dehogy, nagyon is vegyes, bár igaz, akad az is köztük. Ha találkozunk, a pörkölt után megszállnak minket a világmegváltó gondolatok, olyankor persze szerteszét szalad a család.
2ht Talán nem kell nagy jóstehetség az utolsó megállapításhoz: ön nyilván a KSH-tól megy majd nyugdíjba is.
– Remélem, valóban így lesz, addig azonban még rengeteg nagy feladat vár. A következő évek izgalmas kihívása lesz például a turizmus szatellitszámláinak összeállítása, amihez a KSH nem nélkülözheti kormányzati partnerei aktív együttműködését. Több hiányzó láncszemet kell megteremteni, több nagy adatfelvételt – elsősorban a hazai lakosság és a külföldiek turisztikai fogyasztását, utazási szokásait mérő adatfelvételeket megszervezni és folyamatos végzésük feltételeit megteremteni.