Az először 1981-ben Malajziában megrendezett fórum idei konferenciáján elhangzott, hogy a közelmúltban a délkelet-ázsiai országok turizmusa egyenletes fejlődésnek indult, ez pedig a társadalmi-gazdasági életben is jelentős fejlődést eredményezett, illetve nagyban hozzájárult a térség békéjéhez és politikai stabilitásához. Az elmúlt években Délkelet-Ázsia turisztikai mutatói rendre magasabbra ugrottak a világ átlagához képest: 2007-ben több mint 62 millió látogató érkezett ezekbe az országokba, 59,7 százalékos növekedést generálva 2000-hez képest. Nguyen Thien Nhan vietnami miniszterelnök-helyettes beszédében Ázsia regionális turisztikai vezetőinek összefogását sürgette egységes turisztikai koncepció kidolgozásához. Az országok turisztikai miniszterei a fenntartható fejlődés érdekében olyan nyilatkozatot írtak alá, amely nagyobb mozgásteret biztosít a szakképzett munkaerő áramlásának a térségben, ezzel javítva a szolgáltatások minőségét. A turisztikai vezetők kulcsfontosságú feladatnak tartják továbbá a Kínával, Japánnal, Dél-Koreával és Indiával való együttműködés erősítését. Thaiföld látogatóinak 25 százaléka valamelyik ASEAN-tagországból érkezik – mondta Juthaporn Rerngronasa kormányzati szóvivőhelyettes. 2008 januárjától júliusáig 9,14 millió külföldi turista érkezett a mosoly országába, közülük 2,3 millió Délkelet-Ázsiából. A küldő országok toplistáját Malajzia vezeti egymillió fővel, a második Szingapúr (370 000), a harmadik helyen Laosz áll (350 000).
A tavaly év végi bangkoki repülőtéri krízissel kapcsolatban a szóvivőhelyettes elmondta: Thaiföld kilábalt a válságból, az élet visszatért a normális kerékvágásba. A Suvarnabhumi repülőtér tavaly november 25. és december 3. között tartó lezárása váratlan és megjósolhatatlan esemény volt, amely egy belpolitikai vita miatt következett be. Ez alatt az idő alatt a turisztikai szektor első számú feladatának az itt ragadt turisták segítését, élelmezését és elhelyezését tekintette. A Thaiföld turizmusán esett csorba kiköszörülésére a felelős minisztérium háromlépcsős tervet dolgozott ki 2009-re. Eszerint a legfontosabb feladatok közé tartozik a látogatók bizalmának visszaszerzése, a belföldi utazások, illetve a külföldi érkezések számának növelése és speciális kampányok indítása, különösen online felületeken. Számításaik szerint a 2008-as érkezések száma eléri majd a 14,3 milliót, ami megegyezik a 2007-es adatokkal. Bár 2009 első negyedévére az érkezések számának növekedését várták, ez a szám most biztosan elmarad a 2008 hasonló időszakában mért adatoktól. Az év végére azonban legkevesebb 14 millió turistára számítanak – az eredmény nagymértékben függ a kormányzat pénzügyi segítségétől, a helyi és a globális helyzettől. További bizakodásra ad okot, hogy a befektetők visszanyerték Thaiföldbe vetett bizalmukat, így folytatódnak szállodai beruházások 2009-ben is. A tavaly lezajlott 50 megnyitót az idén újabb 46 követi. A hotelek között helyi és nemzetközi láncok tagjai is képviseltetik magukat, így házat nyit a Ritz Carlton Bangkokban, a Shangri-La Phuketen, a Dusit és a Banyan Tree Koh Samuin, az Anantara Phang Nga szigetén.
Vietnam népszerűsége folyamatosan nő, elsősorban a hátizsákos turizmus fellendülésének, valamint a kormányzat éledező nyitottságának köszönhetően. Az egyre inkább a turizmus felé forduló ország komoly erőfeszítéseket tesz a külföldiek idecsábításáért. Kiemelten figyelnek az idelátogatók biztonságára, így ma a térségben Vietnám az egyik legbiztonságosabb állam.