A Füzéri Várgondnokság a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. támogatásával 2012 májusában nyújtotta be a „Kiemelt turisztikai attrakciók fejlesztése” konstrukcióra az „Élő vár Zemplénben” című pályázatát. 2012. szeptember 7-én jelent meg a kormányrendelet, melyben a projektet –csökkentett költségvetéssel - 1.343.000.000 forint vissza nem térítendő támogatásra érdemesnek ítélték.
2012. november 29-én aláírásra került a pályázat támogatási szerződése, mely alapján az Új Széchenyi Terv Észak-magyarországi Operatív Programja keretében megvalósul, a füzéri felsővár részleges rekonstrukciója, községi projektelemként a váruradalmi kézművesház és csűr, szin, udvar rekonstrukciója, valamint egy 1940-es, 50-es éveket idéző lakóépület kialakításával bővül a már meglévő tájház.
Mindezekhez kapcsolódóan korszerű informatikai rendszer is kiépítésre kerül, mely biztosítja a jelenlegi és a jövőben kiépülő turisztikai elemek közötti kapcsolatot, informatikai vezérlést, biztonság technikát, jegyrendszert, illetve az internet akadálymentes elérését.
A felsővár építési engedélyezési tervét a HADAS ÉPÍTÉSZ Kft. készítette le, melyet 2012. november 22-i ülésén a Központi Építészeti - Műemléki Tervtanács pozitív elbírálásban részesített. A váruradalmi kézművesház és az 1940-es 50-es éveket idéző tájház építési engedélyes terveit az Ulyssys Kft. készítette.
A fejlesztés célja a füzéri vár turisztikai hasznosítása, mely hozzájárul az elmaradott és jelentős munkanélküliséggel küzdő térség munkahelyteremtéséhez és megőrzéséhez. A rekonstruált várban a tervezett interaktív középkori kiállítási tartalom leglényegesebb elemei a vár kincstári funkciója, a 16-17. század hétköznapi élete és tárgyi kultúrája, a vár építéstörténete, a Perényi családhoz fűződő történeti események bemutatása, a parlamentben eredetiben látható korona őrzésének bemutatása, nemzeti koronaőrzési emlékhely kialakítása.
A váruradalmi interaktív kézművesházban 5 műhely kap helyet: kerámia, játék - ajándékkészítő műhely,"vásárfia" kézműves foglalkoztató tér, kovács, asztalos műhely. Ezekben a műhelyekben a régi szakmák berendezési tárgyaival, eszközeivel, szerszámaival ismerkedhetnek meg az ide látogatók,akik animátorok vezetésével kipróbálhatják magukat ezekben a mesterségekben és akár saját kezűleg is elkészíthetik a füzéri várhoz kapcsolódó ajándéktárgyaikat.
A tervek szerint a projekt megvalósítási határideje 2014. november 29.