A december elején a nagyközönség előtt is megnyíló negyed első nagy rendezvénye a szintén itt helyet kapó Ifjúsági Házban rendezett koncert lesz. A várhatóan évente kétszázezer látogatót fogadó Zsolnay Kulturális Negyed minden korosztálynak kínál majd színes, érdekes programot.
Mint Sztanics Gábor, a Pécsi Városfejlesztési Nonprofit Zrt. műszaki menedzsere a nyílt napon elmondta, a negyed elkészült, már csak kisebb javítások vannak hátra, a hibák kijavítását követően a még költözés előtt álló intézmények is birtokba vehetik épületeiket.
Kitért arra is, a negyed kialakítása során megőrizték eredeti, ipari műemlék jellegüket a Zsolnay gyár egykori épületei, külső homlokzataikat eredeti állapotukban állították helyre, miközben a belső terek új funkciót kaptak.
A Zsolnay Kulturális Negyed több mint 11 milliárd forintból valósult meg. A Közép-Európa legnagyobb ipariműemlék-rekonstrukciójaként számon tartott beruházás révén öt hektáron negyvenezer négyzetméternyi épület újult meg, kapott új funkciót, amely által hazánk egyik legnagyobb kulturális központja jött létre.
A Míves negyedben a Zsolnay család és a porcelánmanufaktúra történetét, a különböző kézműves mesterségeket ismerhetik meg a látogatókat, az Alkotó negyedben kaptak helyet a kulturális intézmények, a város legnagyobb galériája, valamint a rendezvények nagy része is itt zajlik majd. A Gyermek és családi negyedben játszóteret alakítottak ki, ennek része az egykori Doktor Sándor-Zsolnay Művelődési Házban működő Bóbita Bábszínház, a Csodák Palotája, valamint a Planetárium. Az Egyetemi Negyedben a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara, valamint a Bölcsészkar két intézete lelt otthonra.
Az egyes épületeket folyamatosan vehették birtokukba a látogatók. A Gyugyi-gyűjtemény a Sikorski-házban, a Pécsi Galéria új kiállítótere Pinczehelyi Sándor képzőművész életmű-kiállításával az EKF évében nyílt meg. A negyed két oldalát összekötő negyvenöt méter hosszú gyalogoshíd szintén tavaly ősszel került a helyére. A Zsolnay Mauzóleum idén nyáron nyitotta meg kapuit. A Bóbita Bábszínház januárban tartotta első bemutatóját. Utolsóként az Alkotó negyed belső udvara, az Ifjúsági Ház rendezvényterme és irodaépülete, valamint az Egyetemi negyedben kommunikáció és médiatudományi, valamint a szociológia intézet épületei készültek el.