A Mikulás-vonat már elment – Lillafüredre vitték a családokat a feldíszített, műsoros, zenés vagonok az ünnepek alatt –, de az év további részében sem maradnak a kisvasút nélkül a miskolciak és az idelátogatók. Lillafüred vonzereje télen-nyáron nagy. A Diósgyőri Várat érdemes ilyenkor is felkeresni, mert a történelmi személyekről készült élet- és korhű viaszbábuk gyereknek, felnőttnek egyaránt élményt nyújtanak. A reneszánsz ruhába öltözött „idegenvezető” diáklányok remek humorral invitálnak bennünket a híres vár termeibe, ahol „réghyes” magyarsággal mesélnek a látnivalókról. A királyi rezidencia mellett kitűnő éttermek és szálláshelyek vannak, például a Diósgyőri Várkert Panzió, amely egyszerre akár negyven vendégnek tud szállást biztosítani. A szállásadók csomagárajánlataikban a környék látnivalóihoz adnak kedvezményes belépőjegyeket. A Miskolc Kártya is hasonló célt szolgál. Fridély László, a Miskolci Turisztikai Kft. ügyvezetője ennek a rendszernek is tulajdonítja, hogy a város egyik fő attrakciója, a Barlangfürdő múlt nyáron rekordlátogatottságot ért el. A társaság két éve jött létre azzal a célkitűzéssel, hogy Miskolc turisztikai attrakcióit eredményesen működtesse. Tulajdonosként üzemeltetik a miskolctapolcai Barlangfürdőt – amely egy országos szavazáson Magyarország három legnépszerűbb élményfürdője közé került –, szerződéssel a fejlesztés előtt álló Selyemréti Strandfürdőt és a csanyiki állatkertet.
Miskolctapolca a rekordok ellenére is rászorul a fejlesztésre, szépülésre. Ezt állapítottuk meg a Miskolci Tourinform meghívására tett látogatásunkkor, amelynek során vendéglátónk képviselőjével, Bodnár Krisztinával körbejártuk az üdülőparadicsomot.
– Itt, közvetlenül a Barlangfürdő mellett nagyon hiányzik már egy szálloda, amely esélyt teremtene a fürdő főszezonon kívüli kihasználtságának növelésére, bővülhetne a gyógy- és wellnesscsomagok kínálata – jegyezte meg. A város fontolóra vette az ötlet megvalósítását, keresi hozzá a (pénz)forrást. Mint ahogy a csodálatos föld alatti fürdővilág bővítéséhez is. A terv ugyanis a barlangfürdő mögötti, bezárt mészkőbányában új élményfürdő létesítése, amely természetesen összeköttetésben lenne a barlangi medencékkel.
Hasonló nagyra törő álmai voltak Barna György üzletembernek is (képünkön), s kitartó munkával, befektetéssel sikerült is ezeket megvalósítania. Olyan csodabirodalmat hozott létre a Győri-kapuban, panelházak ölelésében, amelyet bármelyik magyar, sőt külföldi város is megirigyelhetne. A Lézerpont Látványtárban a Közép-Európában is egyedülálló, 340 darabból álló népviselet-gyűjteményben gyönyörködhetünk. A háromszintes épületben hat tárlat fogadja a vendégeket: az egyik a szocializmus időszakát idézi fel régi relikviákkal, rádiókkal, képekkel, írógépekkel. Egy másik teremben régi mesterségekkel találkozhatunk, de láthatunk itt ásvány- és fényképezőgép-gyűjteményt is. Az utóbbihoz hasonlót a Herman Ottó Múzeumban is megismerhetünk egy másik megszállott gyűjtő, Dömötör Zoltán jóvoltából, aki régi laborokat, fi lmhívókat is bemutat.
Az idén 800 éves város február 19–21. között tömegek fogadására készül. Az ország egyik legnagyobb téli szabadtéri fesztiválja egy évtizede a Kocsonyafesztivál. Pislog, mint a miskolczi kocsonyában a béka – e mondás köré építette elképzelését a két ötletadó: Fedor Vilmos alpolgármester – akinek most jelent meg könyve Csorba Piroskával közösen Miskolci legendák címmel – és felesége, Rózsa Edit. Évente kétszázezren látogatják a rendezvényt.
– Egyre több utazó érkezik a világ távolabbi tájairól, például Japánból, az USA-ból, Kanadából és Ausztráliából – újságolta örömmel Rózsa Edit, a fesztivál házigazdája.
Miskolcon tehát télen sem lehet unatkozni. S akkor még nem beszéltünk a készülő tudományés rockmúzeumról vagy a másik nagy álomról, az Avasra felkúszó siklóról.
Forgalmi adatok A miskolci kereskedelmi szálláshelyek vendégszáma 2007-ben 117 568 fő, ebből külföldi 21 000 volt. 2008-ban 110 000, külföldi 21 000. A vendégéjszakák száma 2007-ben 246 000, 2008-ban 225 000 volt. A 2009-es adatok még feldolgozás alatt vannak, de az már most látható, hogy a válság miatt valamelyest csökkent az idelátogatók száma. |