Mint Bíró Ferenc, Pécsvárad polgármestere elmondta, a vár viszonylag magas üzemeltetési költségei, valamint az évek során folyamatosan romló állapota miatt mind inkább szükségessé vált a vár felújítása. Minderre azt követően kerülhetett sor, hogy az önkormányzat sikerrel szerepelt az Új Széchenyi Terv Dél-Dunántúli Operatív Programja keretében meghirdetett pályázaton az Élmény vár Szent István és a bencések korában a Pécsváradi Élményvárban című pályázatával.
Kitért arra is, az elnyert háromszázmilliós forintos támogatás felhasználásával megvalósuló projekt keretében nemcsak eredeti állapotába állítják vissza az országos jelentőségű műemléki védettség alatt álló épületet, hanem új, a 21. századi követelményeknek megfelelő funkciókkal és szolgáltatási elemekkel is megtöltik. E mellett az épület műemléki jellegét szem előtt tartva akadálymentes környezetet is kialakítanak.
Hangsúlyozta, bíznak abban, hogy a fejlesztés a regionális turisztikai kínálat növekedésének eredményeként az idegenforgalom tartós továbberősödését eredményezi majd a térségben. E mellett általa nyolc új munkahely is létre jön.
A beruházás a szálloda rész felújításával vette kezdetét, de jelentős építészeti, helyreállítási, felújítási munkálatokra kerül sor a palotaszárnyban is. A megszépült várba számos turisztikai attrakciót terveznek, amelyekkel elsősorban a bencés rend, a vár első lakóinak életét mutatják be. Lesz majd bencés gyógyteázó és gyógyfőzet készítő interaktív helyiség, illat- és sókamra, a bencések gyógyító tevékenységét bemutató hely, látványkonyha korabeli főző- és sütőeszközökkel, kovácsműhely látványkovácsolással, pihenő- és fényképezőhely „Vak Béla trónjával”, várudvari látványelem-sor, sőt, a múzeumban a Szent Korona másolatát is kiállítják.
Mindezen túl egy zarándokszállást is kialakítanak a várszálló felső emeletén, ugyanis a város a Magyar Zarándokút egyik állomása, s a vár mint hivatalos pecsételő hely népszerű a zarándokok körében.
A pécsváradi vár története több mint ezer évre nyúlik vissza. Eredetileg bencés apátság volt, amelyet 998-ban, a trónra lépése előtt Szent István adományozott az egyháznak. Első apátja a koronát Rómából elhozó Asztrik lett. A monostort már az alapítása után megerősítették, a későbbiekben pedig - már a török kiűzése után - uradalmi központként is működött a vár. Jelenleg múzeumként és szállodaként funkcionál, legkülönlegesebb értéke pedig az az altemplombéli freskó, amely az Árpád-kori magyar művészet egyik legkorábbi – 1158-ból származó – emléke.
A projekt a tervek szerint 2014. június 30-ával zárul.