A korábbi évekhez képest gyenge volt Gyulán a nyári szezon, amin vélhetően már egy erősebb ősz sem segít. Idén a nyári hónapokban ugyanis közel 10 százalékkal levesebb vendéget fogadtak. Az idegenforgalmi szakemberek többsége szerint a termálturizmusra jellemző több hónapos főszezon Gyula esetében mindössze három-négy hétre zsugorodott.
A szakemberek szerint már tavaly is gyenge évet zártak. A városban az idei vendégéjszakaszám várhatóan még a tavalyi évi mélyponttól is elmarad, amikor is a hazai és a külföldi turisták 379 508 éjszakát töltöttek itt el. A gondokat jelzi, hogy a kilencvenes évek elején is több volt a vendégéjszakák száma – 412 ezer –, mint jelenleg. Szakemberek szerint a város nem igazán tudott élni a felfutásban lévő idegenforgalmi ágazat lehetőségeivel.
A többi gyógyvízzel rendelkező városnak már sikerült előrelépni a turizmus e területén, s élénk idegenforgalommal rendelkeznek. Gyulán a jó példák között tartják számon Harkányt és Hajdúszoboszlót. E városok azért tudtak előnyre szert tenni, mert ott évek óta jelentős fürdőfejlesztések történnek, a városi vezetés és az idegenforgalomban érdekeltek sikeresen lobbiznak. Gyula a 24. órában indította el a Várfürdő-korszerűsítési programot, a gyógyászat fejlesztését, amikor a vendégszám már elkezdett csökkenni – vélekedik a városi kamara elnöke. Lemaradtak több, jelentős forgalmat biztosító piacról is. Így például a lengyel és a cseh vendégek körében későn nyitottak. Ám a forgalom-visszaesés okai között meg kell említeni a nem hatékonyan működő üdültetési csekkrendszert, illetve a korai iskolai évkezdést is.
A város arculata sem sokat változott az elmúlt években. Hiányoznak a pihenő-, parkolóövezetek, a belvárosi sétányok, amelyek ma már szerves része kell hogy legyenek a vidéki kisvárosi arculatnak. A Várfürdő látogatottsága hasonló lesz a tavalyi évihez, várhatóan 700-730 ezer körüli vendéggel számolnak. Az augusztusi csúcs kompenzálta a hűvös nyári hetek kiesését.
A Várfürdő fejlesztése az elmúlt időszakban kezdődött meg, a nyáron átadtak egy temperált vizű új hullámmedencét 60 millió forintért, a megyei kórházzal közös beruházás keretében pedig rövidesen megújul a gyógyászati részleg is. Ezt a jövő évi főszezonra adják át. A jövő évtől elindul egy többéves fejlesztési program. A beruházások megvalósításához 240 millió forint összegű hitelkeret áll jelenleg rendelkezésre, valamint a városi önkormányzattól 75 millió forint, a megyei önkormányzattól 40 millió, a társaságban tulajdonos Hunguest Hotels pedig 28 milliós keretet biztosít.