Amint arról a közelmúltban az MTI beszámolt, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) áttörést ért el a hazai szakmunkásképzési rendszer átalakításában, 2011. szeptember 1-jétől 46 szakmában a kamara által összeállított, a gyakorlati képzést erősítő új tananyag alapján oktatnak majd – nyilatkozta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Elmondta: 46 szakmából 28 fizikai szakma esetében lehetővé válik a 8 osztályra épülő hároméves szakmunkásképzés bevezetése is, ez a kamarának legalább 10 éves kezdeményezése. Jelenleg 9000 cég vesz részt a szakképzésben.
A témával kapcsolatban megkerestük az MKIK szakképzésért felelős alelnökét, Bihall Tamást, aki kérdésünkre elmondta, hogy a vendéglátási ágazat szakmái: szakács, pincér, cukrász, vendéglátó eladó is szerepelnek a 28 fizikai szakma között, így ezekben már ősztől indulhat a hároméves szakmunkásképzés. Hozzátette ugyanakkor, hogy az oktató intézményeknek van választási lehetőségük, eldönthetik, ősszel még a régi rend szerint, vagy az új hároméves képzés keretében oktatnak.
Bihall Tamás szerint minden megyében lesz olyan intézmény, amely már ősztől átáll az új rendszerre. Jövő ősszel azonban már nem lesz választási lehetőség: minden intézménynek át kell állnia a három éves szakképzésre. Ennek a jogszabályi hátterét az ősszel a parlament elé kerülő új szakképzési törvény fogja megteremteni.
A módosítás célja, hogy alaposabb gyakorlati ismereteket szerezzenek az iskolában a tanulók. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara munkatársa, Tóth Ádám Zoltán arról számolt be, hogy a megyében végzett felmérésük szerint a képző intézmények 2/3-a most még a régi rendszernél marad, de minden harmadik iskola már idén ősztől beindítja a hároméves szakképzést.
Így ősztől kb. 600 diák az új rendszer szerint kezd majd szakmát tanulni a megyében.
3 éves magyar duális képzési formában indítható szakmák: ács, állványozó, hegesztő bádogos, kályhás, bolti eladó, kárpitos, burkoló, kőműves, bútorasztalos, pincér, cukrász, szabó, elektromos gép- és készülékszerelő, szakács, elektronikai műszerész, szárazépítő, épületgépészeti rendszerszerelő, szerkezetlakatos, épületlakatos, szerszámkészítő, fodrász, tetőfedő, gépi forgácsoló, vendéglátó eladó, géplakatos, festő, díszítő, mázoló és tapétázó, gumiipari technológus, villanyszerelő.