Született:
1935. december 29-én, Párizsban. A szülők a húszas években „tántorogtak ki” Franciaországba. Párizsban ismerkedtek meg, a Magyar Házban. A papa cukrász, a mama tanárnő, már itthon is franciarajongó volt. „Hadiárva lettem, intézetben meg családoknál nevelkedtem. Öt-hat évesen laktam például egy francia rendőr családjában, a férfi, ha megharagudott rám, bedobott a csalánba.” Egy testvére született a háború alatt, de pár hónapos korában meghalt.
Iskolák:
Az első négy elemit Párizsban végzi. 1945-ben Magyarországra költöznek, akkor elölről kezdi az általánost; „egy szót sem tudtam magyarul”. Négy év alatt hat évfolyamot jár ki két iskolában Pesten, aztán Kalocsa, majd Kunszentmiklós következik. A gimnáziumot, amely egyben gépipari technikum is volt Vácott, Pesten, végül Csepelen fejezi be. 1956-ban érettségizik, 21 évesen.
Nyelvismeret:
Francia – „Naturellement!” – és orosz: „még ma is egész jól elboldogulok.”
Munkahelyek:
„Mielőtt önálló lettem, csak kettő volt. Az IBUSZ: 1956-tól 1985-ig, és a Delta Tours 1986-ig. Akkor nyitottunk egy gmk-t, amely vízumokat intézett. 17 követséggel álltunk kapcsolatba, a 20 négyzetméteres irodánkba évente több mint tízezren megfordultak. Valahol még ma is van vagy nyolc kiló igazolványkép… Amikor 1989-ben a legtöbb országgal megszűnt a vízumkényszer, kitaláltuk a Budatourst.” Család: Felesége 30 éven át filmvágó volt, ma nyugdíjas. 36 éves András fia viszi a „boltot”, menye csinálja a városnézést. A két unoka: Orsi 3, Olivér 5 éves.
ht Mit csináltak a szülei Párizsban?
– Apámról csak néhány fényképem maradt. Az egyiken az óceán partján árusítja a süteményeket a nyakában lógó tálcáról. A megszállás után elvitték a németek, hadifogoly lett. 1945 májusában a tábor őrei kivégezték. Anyám egy női lapnál lett gépírónő, fordító, és ő is beállt az ellenállók közé. Volt egy fűzője például, amibe röplapokat rejtett. Amikor befutott a metró, meghúzott valamilyen zsinórt, s a metró szele szétrepítette a röpiratokat.
ht Miért jöttek Magyarországra?
– Anyám egyedül maradt, a családja meg Pesten élt. Egy kibombázott lakásba költöztünk, 70 dollárért hozták helyre. Anyám a Külkerben helyezkedett el. Az ÁVO le akarta mondatni a francia állampolgárságunkat, de engem a franciák nem engedtek el. Ma is francia állampolgár vagyok, a fiam is az, az ő gyermekei is azok.
ht Hogyan lesz a gépipari technikusból IBUSZ-os?
– Úgy, hogy csak néhány házra volt tőlünk az IBUSZ-iroda, én meg reggel hatra jártam Csepelre… Egyik nap bementem, és megkérdeztem: nincs szükségük egy franciául tudó munkatársra? De, mondták, s fölvettek kézbesítőnek.
ht Mi történt a harminc év alatt?
– Ha az anyagiakat nézzük, nem sok. 1956-ban kaptam havi 650 forintot, 1985-ben 5800-at… De egyébként… A kézbesítőből néhány hónap alatt vízumügyintéző lettem: 21 évesen öltönyben, egy csodálatos fekete Pobedán én jártam a követségekre a vízumügyeiket intézni. Amikor egyszer elvesztettem az útlevelekkel teli táskát, kiraktak egy irodába pultosnak. Igazából ott tanultam meg mindent. Akkoriban indultak a buszos utak. Kitaláltam az Út az ismeretlenbe járatokat: a beszállók nem tudták, hogy hová megyünk. Óriási siker volt!
ht Ezt magam is tanúsíthatom: a hatvanas évek közepén én is felültem egy „ismeretlenbe” tartó buszra, ami a debreceni Aranybika előtt kötött ki.
– Párizsba küldtek: lessem el, hogyan szervezik a buszos városnézést. Hazajöttem, levágtuk néhány BKV-s busz tetejét, s megindult a városnézés. Magyarországra és külföldre vittem csoportokat. Legnagyobb sikereimet Párizsban arattam, amikor például a Rue Saint-Denis-re, a rosszlányokhoz vittem érdeklődő magyarokat. Később a rendezvénycsoporthoz kerültem: a világ legjelentősebb együtteseit utaztattam, legyen szó a tahiti táncosokról vagy a Bolsoj művészeiről, mi szerveztük 4 vb és 7 Eb sportolóinak magyarországra érkezését.
ht Irodája tele van világhírű sportolók felvételeivel. Akár itt is elsüthető az öreg poén: ki az a pasi a Hertzka mellett?Ja, az a Pele…
– 1950-től 54-ig védtem a kinizsiben, vagyis a Fradiban. Onnan datálódik sportmániám, amit a Budatoursnál sem hagytam abba. 94 nemzeti válogatottat utaztattunk, a múlt héten voltak itt a Bordeaux labdarúgói, ők voltak a 160. csapatunk.
ht Mikor alakult a Budatours és mit csinál?
– 1989-ben indultunk, például nekünk volt először hetente repülőjáratunk Mallorcára. Ma inkább a beutazás az erősségünk, ez jelenti az évi 500-600 milliós forgalom zömét. Mi indítottuk el a többnyelvű városnézést; ma már 16 nyelvből válogathatnak a turisták. Ezenkívül kongresszusokat szervezünk: a 3000 fős EBRD kongresszuson, az ügyvédek világtalálkozóján, különféle sportrendezvényeken dolgozunk.
ht Szívesen jár Párizsba?
– Voltam vagy hetvenszer. Egyszer szerettem volna bemenni az egykori lakásunkba, de a néni, aki ott lakik, nem engedett be.