A kutatás eredményei szerint a felnőtt korú (18 éven felüli) népesség több mint kétharmada (68%) 2001 augusztusában még nem volt üdülni és nem is tervezte azt a szezon hátralévő részében, 15%-uk válaszolta hogy már volt az idén nyaralni, míg összesen közel egyötödük (19%) volt azok aránya, akik a szezon hátralévő részében üdülést terveztek. Mivel a felvétel időpontjában a lakosság egy része éppen nyaralt vagy még nem volt idén nyaralni, a felvétel valószínűleg alulbecsülte az üdülők lakosságon belüli arányát. Az adatok szerint az üdülők túlnyomó része belföldön pihent vagy tervezte pihenését, összességében a felnőtt lakosság valamivel több mint egynegyede (28%). Ezzel szemben a külföldön üdülők aránya mindössze 7% volt.
A különböző társadalmi-demográfiai csoportokba tartozó megkérdezettek üdülési szokásai jelentős eltérést mutatnak. A belföldön üdülők között az átlagosnál magasabb arányban találjuk a férfiakat (31%), mint a nőket (24%). A 18–39 évesek 40%-a, a 40–59 évesek 27%-a, a 60 éven felülieknek viszont mindössze 9%-a nyaralt belföldön. Az üdülési szokások a kérdezett iskolai végzettségével is összefüggést mutatnak: az érettségizettek 41%-a, a diplomások 56%-a említette, hogy az idén itthon töltötte, illetve tervezte tölteni szabadságát, ez az arány a szakmunkások, illetve a legfeljebb 8 osztályt végzettek esetében 24%, illetve 9% volt. Az üdülési szokások természetesen erősen függenek a család anyagi helyzetétől. Az egy főre eső háztartási jövedelem szerint a legfelső ötödbe tartozóknak több mint fele (52%) nyaralt, addig a többi jövedelmi ötödben a nyaralók aránya az átlag alatt alakult. A belföldön üdülők esetében az egy főre jutó háztartásjövedelem átlaga 39 ezer forint. Leginkább az önállók, a vállalkozók (48%), az alkalmazottak (36%) és a nem nyugdíjas eltartottak (38%) voltak a belföldön üdülők között felülreprezentálva. Amíg a fővárosiak 38%-a és a megyei jogú városokban élők 34%-a, addig a vidéki városokban élők 26, a falusiak 20%-a töltötte szabadságát hazánkban.
A külföldön nyaralók jellemzői hasonlóak a belföldön nyaralókéhoz. A legfiatalabbak, a 40 év alattiak 10%-a, míg a 40–59 évesek 8%-a, a 60 év felettiek mindössze 3%-a üdült külföldön. Az iskolázottabbak jóval magasabb aránya töltötte szabadságát külföldön, mint az alacsony iskolai végzettségűeknek. Az érettségizettek 12%-a, a diplomások 18%-a, míg a legfeljebb 8 általánossal rendelkezőknek csak 3%-a nyaralt vagy tervezte nyaralását külföldön. A külföldi üdülés talán még erősebben függ a család anyagi helyzetétől, mint a belföldi nyaralás. Az eredmények szerint a legfelső jövedelmi ötödbe tartozók 17%, míg a negyedik ötödbe tartozóknak csupán 9%-a engedhette meg magának, hogy külföldön üdülhessen az idén, a társadalom legszegényebb rétegének pedig mintegy 3%-a. A külföldön üdülők egy főre jutó háztartás-jövedelme átlagosan közel 25%-kal magasabb, mint a belföldön nyaralóké, 48,5 ezer Ft. Az önállók, vállalkozók csoportjában jóval átlagon (7%) felül alakult a külföldön nyaralók aránya (17,5%), ugyancsak magas a külföldön pihenők hányada az alkalmazottak körében (10%).
A belföldön üdülők az idei szezonban átlagosan 1,7 alkalommal töltötték szabadidejüket az otthonuktól távol, mindig csak a leghosszabb utat figyelembe véve átlagosan 6,3 napig. A külföldön nyaralók átlagosan 1,2 alkalommal utaztak külföldre, tehát közöttük kevesebben vannak a két vagy több alkalommal útra kelők, ők azonban egyegy alkalommal átlagosan hosszabb, 8,1 napot töltenek el pihenéssel. A szálláshelyek tekintetében jelentős különbség van a belföldön, illetve a külföldön üdülők csoportja között (1. ábra). A 2001-ben belföldön nyaralók, illetve belföldi nyaralást tervezők 37%-a rokonnál, barátnál, ismerősnél, 34%-a valamilyen olcsó szálláshelyen, 16%-uk kempingben, sátorban, és mindössze 6%-uk mondta, hogy egy jó szállodában szállt meg. A külföldön nyaralóknál e tekintetben teljesen más a helyzet: 46%-uk olcsó szálláshelyen, 23%-uk pedig szállodában, és mindössze 12- 13%-uk töltötte az éjszakákat kempingben, vagy ismerősöknél. A belföldön üdülők közül legnagyobb számban a Balatonon és környékén töltik a szabadságukat. A második leggyakrabban látogatott hely az Alföld, majd a Dunántúl és az Északi-középhegység következik. A külföldön nyaralók többsége a szomszédos országok valamelyikében nyaralt vagy szándékozott nyaralni az idei szezonban (2. ábra). Ezen belül Horvátországban ugyanannyian (29%), mint az összes többi szomszédos országban együttesen (27%). Kedvelt célpont még Olaszország (16%) és Görögország (15%). Az Európán kívüli országokban nyaralók költik el a legtöbb pénzt, átlagosan 226 ezer forintot. Őket az Olaszországban üdülők követik 205 ezer forintos átlagos kiadással. Ennek valamivel több mint a felét költik Görögországban, Horvátországban és más, nem szomszédos európai államokban. A szomszédos országok esetében mértük a legalacsonyabb átlagot, közel 70 ezer forintot.
MEGJEGYZÉS A közölt adatok forrása a Társadalomkutatási Intézet Rt. (TÁRKI) 2001. augusztus 1. és 5. között készített, személyes kérdezésre épülő, kérdőíves adatfelvétele. Az ország több mint 100 településén 1524 felnőttet kérdeztek meg. Kiválasztásuk fő jellemzője, hogy minden felnőtt embernek egyenlő volt az esélye arra, hogy ő legyen a válaszadásra felkért személy. A kiválasztott személyek egy részének kiesése miatti mintatorzulást súlyozással korrigálták. A megkérdezettek válaszaiból becsülhetők a felnőtt lakosság lehetséges válaszai. A becslés pontosságáról 95%-os megbízhatósággal állítható, hogy az egész mintára vonatkozó adatok legfeljebb ±2,6 százalékponttal térhetnek el a teljes felnőtt lakosság megkérdezésével kapható értéktől |