„Vidékjáró” elnevezéssel rendezvénysorozatot indított útjára 2013. márciusában a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége (FATOSZ). A Vidékjáró tematikus napok több hagyományőrzéssel, ökoturizmussal, helyi termék előállítással, gasztronómiával és vidékfejlesztéssel foglalkozó szakmai és stratégiai partner bevonásával valósultak meg.
A program újszerű eszközökkel, különleges módon mutatta be a vidéki életmódot, a magyar szellemi és kulturális örökséget, amelyet a www.videkjaro.hu weboldalon követhettek nyomon az érdeklődők.
„Az alapvető cél ugyanis az volt, hogy a vidéki élethez kapcsolódó egy-egy tematikus nappal a vidéki Magyarország komplex kínálatát mutassák be, a házi, kézműves sajtok készítésétől a tájházak népszerűsítéséig – falun, tanyán vagy éppen egy-egy kisvárosban. Amikor ugyanis vidéki turizmusról beszélünk, akkor abban nem csupán a szálláshelyekben kell gondolkodni. Mindazon élményeket népszerűsíteni szükséges, amelyeket a vidéki életforma nyújt, hozzájárulva így ahhoz, hogy az emberek ne külföldön, hanem a csodás hazai tájakon töltsék el szabadidejüket.” – mondta el a rendezvénysorozattal kapcsolatban V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár.
Pásztorélet, csárdák és tanyavilág
Nyár elején a Tisza- tó környezeti értékeivel ismerkedhettek meg, augusztusban Pannonhalmán merülhettek el a gyógynövények több száz éves világában, míg ősszel Gömörszőlős térségében a pásztoréletbe kóstolhattak bele a Vidékjáró study tour résztvevői. Az érdeklődők októberben Dabas- Sárin ismerhették meg a hazánkban élő nemzetiségek hagyományait, a hordászi kirándulás alkalmával pedig a roma kultúra játszotta a főszerepet. Továbbá többek között a vidéki színházak, a csárda és a tanyavilág is mind helyet kaptak a rendezvénysorozat egy- egy állomásán. Márciustól decemberig minden hónapban érdeklődők ezrei látogattak el a rendezvényekre.
„Nagy öröm számunkra, hogy az országnak talán nincs is olyan szeglete, ahol a sajtnapok, a tájházak vagy a pásztorhagyományok napja, a csárdanapok vagy éppen a környezettudatos napok ne mozgattak volna meg kis falusi közösségeket is. A programokhoz országszerte kapcsolódtak a falusi vendégasztal szolgáltatók, falusi szállásadók, csárdák, vidéki éttermek, borászatok, pálinkaházak, kézművesek, hagyományőrző egyesületek és más civil szervezetek is.” – tette hozzá az államtitkár.
December elsején az András havi disznótoros napokkal zárult idei sorozat, melynek koordináló szerepét is felvállalta a FATOSZ. A Szövetség belföldi turisztikai szolgáltatókra és szolgáltatásaikra, valamint a magyar és helyi terméket előállító gazdákra és termelőkre alapozva hozta létre országos együttműködésként a Vidékjárót.
A programsorozat folytatódik
A programsorozat 2014-ben tovább folytatódik új tematikus napok beemelésével, mint például Téli túrák a Nemzeti Parkokban, Gyógynövény napok vagy az Ars Sacra Fesztivál keretében a Nyitott Templomok Napja.
A tematikus napok egyben kiváló alapját képezhetik osztálykirándulásoknak, családi kikapcsolódásnak, baráti összejöveteleknek vagy csak egyszerűen a tudatos utazóknak és egészséges termékeket vásárló fogyasztóknak.
Forrás: Turizmus Online