A rendezvény célja a Kárpát-medencében élő turizmuskutatók számára egy olyan rendszeres fórumot nyújtani, ahol a turizmus főbb kérdéseinek széleskörű, tudományterületeken átívelő feltárása lehetséges. Az idei harmadik tanácskozás a turizmus és az életszínvonal, az életkörülmények, az életmód, valamint az életminőség összefüggéseire koncentrált, az egyén, a közösség és a település szempontjából is vizsgálva.
A rendezvény délelőttjén, a plenáris ülés keretében a szervezők által felkért előadók mutatták be a témával kapcsolatos eredményeiket. Itt hangzott el Molnár Mihály, az E-travel Club Utazási iroda ügyvezetőjének előadása is a luxus, a turizmus és az életminőség összefüggései vonatkozásában. Michalkó Gábor, az MTA tudományos tanácsadója Rátz Tamarával, a főiskola tanszékvezető tanárával készített legújabb könyvüket mutatta be, mely az “Egészségturizmus és életminőség Magyarországon” címet viseli. A kötetben a szerzők négy év kutatásait összegzik.
Három párhuzamos szekcióban (utazó, termék és desztináció) folyt munka, ahol mintegy 65 előadás hangzott el, így átfogó képet csak az eseményről megjelent kötetből nyerhet az érdeklődő. A tematikák között hangsúlyos volt a Balaton, melyről hat előadást hallhattak a résztvevők, az imázs formálástól az őszi-Balaton képig bezárólag. A tavi turizmusra egy jelenleg folyó Európai uniós projekt is fókuszál, mely 13 tavat, köztük a Balatont vizsgálja.
Szintén kiemelt helyet kapott a turistaelégedettség kérdésköre. Szó esett a boldogító turisztikai termékekről Dávid Lóránt előadásában, konkrét vendégelégedettségi vizsgálatokról, valamint a felelősségteljes utazás és az elégedettség kapcsolatáról. A felelősségteljes turizmus többször visszaköszönt a nap folyamán, többek között Hársas Péter prezentációjában.
A közlekedési eszközök közül a vasút több előadás középpontjában is állt. Az egyik szokatlan megközelítés Karancsi Zoltán szájából hangzott el, aki a Budapest-Szeged útvonalon utazva az ablakból kinézve tervezett látványútvonalat.
Pusztai Bertalan “Az eredetit és/vagy önmagát kereső turista” című előadásában az autentikusság problematikáját járta körül, bemutatva a téma legjelentősebb gondolkodóit, illetve a hitelességet az utazó motivációjának a szempontjából is vizsgálta. Egyben emlékeztette a téma iránt érdeklődőket a szeptember 16-17-én “A vágygazdaság forrásvidékei. A turizmus (média) reprezentációi a globális áramlatok terében” című konferenciára, melyet a Pécsi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszéke közreműködésével, a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszéke szervez.