A kultúra nyomában Zemplén legnépesebb városa Sátoraljaújhely, (Petőfi Sándor szavaival) a „hasonlíthatatlan szépségű Sátorhegyek” tövében alakult ki. Városi kiváltságokat – éppen 750 éve – 1261- ben kapott V. István királytól, majd Zemplén vármegye székhelye volt évszázadokon át. Az egykori megyeházán dolgozott Kazinczy Ferenc 16 éven keresztül a vármegye főlevéltárnokaként. A levéltár berendezése az ő idejéből való, s ma is őrzi a 18–19. századi „levelestárak” hangulatát. Kossuth Lajos is itt nevelkedett és itt kezdte a pályafutását. A leghíresebb zempléni zsidó csodarabbi, Teitelbaum Mózes – aki a gyermek Kossuth Lajost is meggyógyította –, a legenda szerint már ekkor nagy jövőt jósolt neki. Sírja máig az egyik leglátogatottabb zarándokhely. Egy más fajta zarándokhely a Magyar Kálvária, amely a legnagyobb szabású trianoni emlékműrendszer az országban. 14 stációval állít emléket az elszakított városoknak. Széphalom településrésznevét és ismertségét egykori lakójának Kazinczy Ferencnek köszönheti, amely ezutána magyar irodalmi-politikai gondolkodás egyik központja lett. A nagy nyelvújító és családja sírja mellett a Mauzóleum őrzi emlékét. A Magyar Nyelv Múzeuma Kazinczy egykori gyümölcsöskertjének helyén épült fel. A kiállítótermek mellett előadóterem is helyet kapott korszerű hang- és fénytechnikával, így alkalmas konferenciák, hangversenyek, irodalmi estek megrendezésére is. Sátoraljaújhely a tokaji bort termő vidék legészakiabb magyar települése, az aszúbor szülővárosa és a Tokaj-hegyaljai Borút egyik kiinduló pontja. A feljegyzések szerint Szepsi Lackó Máté, Lorántffy Zsuzsanna udvari papja készítette a világon az első aszúbort a sátoraljaújhelyi Oremus-dűlőben szedett szemekből és mint húsvéti úrvacsorai bort adta át úrnőjének 1631-ben. Az 1200-as években szerzetesek kezdték építeni – ma a Világörökség részét képező – Tokaj-Hegyalja legkiterjedtebb pincerendszerét, az Ungvári Pincéket. Itt a borturizmusban részt vevőket minősített fogadóhelyek várják, ahol a borkülönlegességek mellé helyi termékek kerülnek a terítékre. A település egy másik, talán leghangulatosabb borkóstolóhelye a Zsólyomkai Pincesor, ahol már 8. éve rendeznek nyitott pincenapokat.
Kaland hegyek csapatépítéshez Sátoraljaújhelyen a magas-hegyi libegő mellett 2009 nyarán adták át a Zemplén Kalandpark első elemét, a 2275 m-es bob pályát, amely jelenleg Közép-Európa leghosszabbja. Ezt követte az ország leghosszabb négy évszakos sípályája, ahol nyáron rövidnadrágban is lehet síelni. De van itt téli-nyári tubby (hófánkcsúszda), 4 nehézségi fokozatú drótkötélpálya, canopy, mászófal, kilátó és kitáblázott tanösvény is. 3 hónapja kezdték meg a Zemplén Kalandpark új beruházását. 8 hóágyúból álló hóágyúrendszert építenek a Magas-hegyen. Elkezdték az új felvonók beállítását is. Az I-es pályán esti világítás, büfé, síkölcsünző áll rendelkezésre. Kialakítanak egy gyermekpályát is felvonóval, amelyhez igény szerint síoktatás is biztosított. A térség egyik legnagyobb síkomplexumát tervezik átadni idén december közepén. Ki lehet próbálni a Nordic Walkingot, Paintballt, quadot, de hamarosan a down hill pályák is kijelölésre kerülnek. A Sárospatak–Sátoraljaújhely–Széphalom–Mikóháza–Füzérradvány közötti kerékpárút (amely nemsokára Kassáig vezet majd) lehetővé teszi a vidék két keréken történő biztonságos felfedezését.
Természetesen aktívan A Zemplénben található hazánk egyik legérintetlenebb összefüggő erdőtakarója, amelyet olyan apró hangulatos hegyközi falvak határolnak, ahol a kristálytiszta levegő és víz, az emberközeli természet, az egészséges élelmiszerek, a helyi termékek, a kedves kis vendégházak a háziak vendégszeretetével párosulva felejthetetlen élménnyé teszik a hegyközi üdülést. A vadregényes erdőségekben télen-nyáron kellemesen járható túraútvonalak, kitáblázott tanösvények húzódnak, láncra fűzve a településeket, természeti kincseket, várromokat és a lenyűgöző panorámát kínáló kilátókat. Az Országos Kéktúra áthalad Újhely hegyein, a Hegyköz, kicsiny falvain és a Nagy–Milic 896 méteres csúcsán is. Az érdeklődők részt vehetnek továbbá: gyógynövény- vagy gomba túrán, és különböző ökotúrákon is. Nagy számban élnek itt a máshol ritka bagoly-, denevér-, rovar-, gomba, valamint orchidea- és egyéb növényfajok, az egyedülálló bölénykertben pedig természetes körülmények között láthatunk európai bölényeket.