Eddig több mint 2 500 kártyabirtokos töltötte ki a kártyatársaság kérdőívét összesen 68 országból, ez által biztosítva értékes és hiteles információt, melyet a honlap olvasói országonkénti infografika segítségével használhatnak fel utazásaik tervezéséhez.
A legtöbb értékelés eddig Horvátországból, Ausztriából és Olaszországból érkezett a honlapra, így ezekről a gyakran látogatott országokról már alapos ismeretekre tehet szert az érdeklődő.
Az adatbázist tanulmányozva az is kiderül, hogy a kártyás utazó élete az Egyesült Államokban, Izlandon, Luxemburgban, Észtországban és Új-Zélandon a legkényelmesebb, míg a legelmaradottabb ország ebből a szempontból – talán nem meglepő módon - Kelet-Timor, Afganisztán és Kuba.
A KSH legutóbbi, 2011-es statisztikája szerint a hazai utazók legkedveltebb öt célpontja többnapos, turisztikai célú utazás esetén Németország, Ausztria, Románia, Cseh Köztársaság valamint Szlovákia.
Ezen utazások honfitársaink összes külföldi utazásának csupán 30 százalékát adják, mégis a teljes külföldi tartózkodás során elköltött összeg 70 százalékát ezeken az utakon fizetjük ki, elsősorban szálláshely- és vendéglátó- szolgáltatások igénybevételére.
A MasterCard adatai szerint sorrendben Ausztriában, Németországban, Olaszországban, az Egyesült Államokban és Franciaországban költjük a legtöbbet MasterCard, illetve Maestro bankkártyával. Lehet, hogy kevesen gondolnák, de honfitársaink a világ több mint 170 országában használják kártyájukat fizetésre, köztük Haitin, Zimbabwében és a Cook Szigeteken.
„A költségek egyre nagyobb részét realizáljuk bankkártyával, mivel egyre több magyar kártyabirtokos tudja, hogy bankkártyával biztonságosan és kényelmesen intézheti pénzügyeit külföldön is. Éppen ezért indítottuk el weboldalunk új funkcióját, hogy mindig naprakész információval segítsük a bankkártya birtokosokat a külföldi kártyahasználattal kapcsolatban” – mondta Sisa-Molnár Anikó, a MasterCard marketing menedzsere.
A MasterCard weboldalának szolgáltatása bármely évszakban és a magyar kártyabirtokosok által leginkább látogatott úti cél tekintetében használható. Így természetesen a téli hónapokban legkedveltebb bevásárló körutak valamint sí-, és snowboard túrák előtt is érdemes itt tájékozódni a kártyás fizetéssel kapcsolatban.
Az egyik legkedveltebb téli úti célról, Ausztriáról például a www.MasterCard.hu/utazas oldalon eddig 216 kártyabirtokos osztotta meg kártyás tapasztalatait. Véleményük szerint a kártyaelfogadás színvonala nyugati szomszédunknál jó, lényegében pusztán egy bankkártyával is el lehet boldogulni, de az utazónak némi készpénzre is szüksége lesz biztonsági tartalékként. A tapasztalatokat összegző weboldal szerint a válaszadók 60 százalékban tudtak bankkártyával fizetni a különböző elfogadóhelyeken. Általános tapasztalat, hogy Ausztriában a síbérletet már sok helyen bankkártyával is lehet fizetni, de a sípályára továbbra sem árt némi tartalék készpénzt magunkkal vinni.
A hazai sízőknek nem ismeretlen terep északi szomszédunk, Szlovákia sem. Itt a viszonyok sokban hasonlítanak a magyarországihoz. Az utazók általánosan jónak ítélték meg az elfogadást, több mint 70 százalékban fizettek kártyával, sőt több helyen még PayPass terminált is találtak. Az éttermekben előfordulhat, hogy a kártyás fizetéshez minimum költés van meghatározva. Érdemes megemlíteni, hogy a pozsonyi tömegközlekedés MasterCard PayPass kártyával is használható.
Annak is van miért felkeresnie a MasterCard.hu/utazas oldalt, aki Olaszországba készül síelni. Eddig 143 kártyabirtokos osztotta meg a tapasztalatait az olaszországi kártyahasználatról, ők a kiadásaikat átlagosan 64 százalékban fizették kártyával. Ebben az országban a kártyaelfogadással adódhatnak kisebb problémák, de sem a kártyahasználathoz kötött minimumösszegről, sem külön kártyás díjról nem számoltak be jelentősebb arányban a kártyabirtokosok.
A www.MasterCard.hu/utazas oldalon természetesen a világ más tájairól is találhatóak bőven érdekességek: Thaiföldön még a masszázst is fizethetjük kártyával, Kambodzsában pedig volt olyan eset, hogy a mechanikus kártyalehúzót telefonos banki kóddal kombinálták. A többi európai országhoz hasonlóan Horvátországban kereskedők általában nem számítanak fel külön díjat a kártyás fizetésért, igaz, a magánszállásadók azért még készpénzben kérik el az apartman díját. A forgalmasabb helyeken azonban biztosan találunk ATM-eket. Egy Dél-Koreában járt turista azt írta, „A reptéren van egy automata (Exchange Dispenser), amin ha készpénzt (USD, EUR, JPY) dobunk be, akkor MasterCard prepaid kártyán kapjuk a wont.“ Tunéziában pedig a bazárban ért kellemes meglepetés egy utazót: „Egy tunéziai oázisban minden gond nélkül fizethettem kártyával bagatell összeget.“