A Rosta Sándor elnök vezetésével zajló ülésen a vitorlásturizmusban rejlő lehetőségeket két oldalról is megvilágították a szakértők. Dr. Horváth Gyula, a Balatoni Hajózási Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a tavon ma körülbelül ötezer vitorláshajó és csónak található, miközben a vízfelület akár háromszor ennyit is elbírna a Fertő-tavi, gardai tapasztalatok szerint. Az 1990-es években jelentősen nőtt a hazai kereslet a balatoni vitorlázás iránt, és a tapasztalatok szerint ma a kikötőhelyet bérlők 90-95 százaléka belföldi. A külföldi vitorlázók számát akkor lehetne jelentősen növelni, ha nőne a Balaton ismertsége, ha többet tudnának a nyugat-európai vitorlázók az itteni lehetőségekről. Ehhez például részt kellene venni a jelentősebb víziturisztikai vásárokon és jobb közlekedési infrastruktúrát kellene kialakítani a Balaton és a nyugati határ között. A vezérigazgató szerint a vitorlásturizmus fejlesztésétől a jelenleg még mindig igen rövid balatoni szezon meghosszabbítását és további fizetőképes vendégkör megjelenését lehet várni. A vitorlásturizmus fejlesztése jól összeköthető egyéb turisztikai termékek értékesítésével is.
Hasonlóan vélekedett Wossala György, a Magyar Vitorlás Szövetség és az Európai Vitorlás Szövetség elnöke, aki aktív vitorlázóként és szállodatulajdonosként fogalmazta meg tapasztalatait. Szerinte a Balaton Európa legjobb vitorlás paradicsoma lehetne, ha megfelelően szervezett célcsoport- és minőségorientált fenntartható fejlesztések indulnának. Ehhez professzionális regionális marketingstratégiára és a jogszabályi háttér rendezésére, a felesleges kötöttségek mielőbbi megszüntetésére van szükség. A konkrét feladatok között szerinte a kikötőkben bővíteni kellene az idegenforgalmi, kényelmi és szociális szolgáltatások kínálatát, megfelelő információval kellene ellátni az érdeklődőket. Charterbázisokat kellene kialakítani a vállalkozások ösztönzésével és a megfelelő jogszabályi, biztonsági háttér kialakításával. A régió érintett szereplőinek összefogásával vitorlástúrákat kellene szervezni megfelelő programkínálattal. Jobban ki kellene használni a vitorlásversenyekben rejlő lehetőségeket, fesztivállá kellene szervezni az arra alkalmasakat. A kiemelt feladatok közé sorolta a vitorlás-, hajós oktatás javítását, bővítését, a meglévő vitorlásiskolák támogatását.
A lovasturizmus fejlesztésénél is alapvető feladat lenne az oktatás bővítése, az ifjúság bevonása – állította Lóska János, Magyar Lovas Turisztikai Szövetség elnöke, aki ennek kapcsán bemutatta a gyerekeknek szánt kiadványukat. A balatoni régió lovaskínálatával kapcsolatban felemás képről számolt be. Rendkívül jó természeti adottságok, rossz gazdasági és jogi környezet, kiváló lovasszakemberek, kiváló és kritikán aluli szolgáltatások egyszerre jellemzik a területet. A gazdaságos működéshez el kell érni, hogy 12 hónapos legyen a szezon. Ám ehhez legalább egy megfelelő fedeles lovardára van szükség a térségben - mondta többek között a szakember.
A horgászturizmus szintén a régió meghatározó kínálati eleme lehet, ha ehhez biztosítják a megfelelő feltételeket, állította Kiss György Károly, Balatoni Halászati Zrt. vezérigazgatója. Ehhez bővíteni kell a megfelelően szponzorált mesterséges telepítéseket, gyarapítani kell a halak ívását segítő intézkedéseket, és mindenféle károsító tényezőtől, köztük a rabsicoktól is megfelelően védeni kellene a tó halállományát. A bizottság tagjai mindegyik témánál egyetértettek abban, hogy mielőbb további, részletesebb vitákra van szükség ahhoz, hogy az összehangolt munka megindulhasson. Támogatták Rosta Sándor elnök javaslatát, hogy szakértőkkel készíttessenek leltárt a legsürgetőbb jogszabályi változtatásokról.
Dr. Suchman Tamás, a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) elnöke a szervezet munkájáról, céljairól tájékoztatta a BRIB tagjait. A politikus szomorúan állapított meg, hogy "meghalt" a kormány balatoni zászlóshajó programja. Bár úgy vélte, hogy az érintettek erős összefogásával sokat megvalósíthatnának a tervekből. Kérdésre reagálva elmondta, hogy a program pusztulásának egyik áldozata a Zánkai Gyermek és Ifjúsági Centrum, amelynek fejlesztéséhez nem sikerült megfelelő uniós támogatást szerezni. A BFT elnöke ígéretet tett arra, hogy mindent elkövet a 200 hektáros ifjúsági üdülőkomplexum esetleges eladása ellen. (BTSZ)