Persze repülni Magyarországon sem lehet „csak úgy”. Mint a világon mindenütt, nálunk is állami felügyelet őrködik a közlekedés eme korántsem veszélytelen ága felett, ahogy azt a nemzetközi szerződések és a magyar törvények előírják. A közlekedési minisztérium alárendeltségében működő elsőfokú légügyi hatóság munkatársai vizsgáztatják a pilótákat, a szerelőket, a repülőgépeket – sőt még a repülőtereket is. Ezután pedig figyelemmel kísérik a hazai pilóták további ténykedését, a gépek műszaki állapotát, a légtér használatát, és ők azok, akik – a rendőrséggel együtt – segítenek az esetleges balesetek vagy a kevésbé súlyos, úgynevezett repülőesemények kivizsgálásában.
Tarbuza János, a hatóság munkatársa hivatali számítógépében őrzi az összes Magyarországon repülő gép és pilótáik adatait, pontosan tudja, ki, mikor és hol vásárolta a gépét, mikor vizsgáztatta le, hol állomásoztatja és mire használja.
– Jelenleg 473 repülőgépet, 174 helikoptert, 441 vitorlázógépet és 138 hőlégballont tartunk nyilván a hazai polgári repülést dokumentáló dossziékban – mondja. – Bár mindegyik gép magánkézben van, és ilyen értelemben állami repülés ma már nincs Magyarországon, ebben a számban szerepelnek a Malév és a Magyar Repülőszövetség utasszállító-, illetve sportrepülőgépei is. Mégis az összes gép túlnyomó többsége, mintegy 420 az úgynevezett kisrepülőgép. Ezek egy- vagy kétmotorosok, illetve az óriási többség egymotoros.
Startol a hobbirepülés
A történet első fejezeteit a rendszerváltás idején írták. A több mint egy évtizeddel ezelőtt megkezdődött folyamatok eredményeképpen megélénkültek a hazai kisrepülőterek. Ott, ahol korábban csak a szerencsés kevesek (és nem utolsósorban a katonai szolgálatra alkalmasak) repülhettek a Magyar Honvédelmi Sportszövetség (MHSZ) égisze alatt, ma már talán ezrek – igaz, meglehetősen költséges – szórakozása a hobbirepülés. Az első magánrepülőgépeket az Egyesült Államokból hozták Magyarországra. Ezek jellemzően egymotoros, öregecske, de azért még megfelelő műszaki állapotban lévő Cessnák voltak: kétüléses 150-esek, 152-esek, illetve négyüléses 172-esek, amelyek többségét még a hatvanas években gyártották. Csakhogy egy repülőgép nem úgy öregszik, mint az autók többsége. Anyaga nemigen rozsdásodik, fáradt motorját fel lehet újítani vagy ki lehet cserélni. Ezeknek az első gépeknek a többsége tehát még ma is repül, és semmivel sem kevésbé biztonságos, mint újabb társaik.
Nem csak matuzsálemek
A „magánimportőrök” tevékenysége azóta is folytatódik, talán csak annyi változott az elmúlt 12 évben, hogy ma már egyre többen engedhetik meg maguknak a saját repülőgép luxusát, és egyre gyakrabban fordul elő az is, hogy a szárnyas matuzsálemeknél jóval fiatalabb – és persze drágább – gépet is behoznak az országba. Fejlődés tapasztalható a pilótaoktatás terén is. Kétségtelen, hogy egyre többen engedhetik meg maguknak a nem olcsó tanfolyamokat, és utána marad még pénzük repülőt bérelni is. Közben kialakult a professzionális pilótaiskolák országos hálózata, ma már százával szerzik meg engedélyüket a leendő magyar repülőgép-tulajdonosok. Több pilótaiskola is működik a budaörsi repülőtéren. Ez a repülésre alkalmas mező egyébként a legforgalmasabb magyarországi kisrepülőtér, ahol számos vállalkozás él egymás mellett, a Magyar Repülőszövetség kezelésében lévő hangárok körül. A pilótaiskolák közül csak az egyik – bár talán a legnagyobb – az 1997 óta két magánember által birtokolt és működtetett Centro-Plane Kft. Ők is úgy kezdték, mint számos elődjük: aránylag öreg és ezért olcsó amerikai Cessnákat vásároltak, és vállalkozást alapítottak erre a befektetésre. Hajdu „Fedő” Károly, a cég egyik tulajdonosa nem pilóta. Ő világéletében repülőgépeket szerelt, korábban dolgozott a Malévnál, és évtizedek óta a budaörsi repülőtéren tevékenykedik. Társával együtt ma az egyik legjelentősebb magyar pilótaiskolát működtetik: négy év alatt ötvennégyen tettek náluk vizsgát, mintegy harmincan kaptak átképzést egy-egy újabb típusra. Emellett fenntartják Budaörsön a javításokhoz szükséges műszaki hátteret. Az öt alkalmazottal dolgozó cég négy saját repülőgépén kívül még tíz másikat is üzemeltet, kilencet a székhelyén, egyet Pécsett, a pécs-pogányi repülőtéren.
„Fedő” úr érvei
Azt „Fedő” is elismeri, a repülés még ma sem a tömegek sportja Magyarországon. Mégis, mint mondja, egyre többen engedhetik meg maguknak azt a luxust, hogy megszerezzék a szükséges engedélyeket (vagyis pilótavizsgát tegyenek), és azután vagy bérelt géppel, vagy a sajátjukkal repüljenek tovább. A tanulás általában gyorsan megy: ötven-nyolcvan óra elméleti oktatás után a leendő pilóta 45 órát repül a PPL-licenc (afféle légi úrvezetői jogosítvány) megszerzése előtt. Mindez kijöhet kevesebb mint másfél millió forintból. Utána lehet választani. A repülőgépbérlés kevésbé macerás, ennek óránként 20 és 30 ezer forint közötti a költsége. A gépvásárlás talán egy hosszab távú megoldás, alkalmasabb például annak, aki sokat akar repülni, vagy a fejébe veszi, hogy költségei egy részét később megpróbálja visszanyerni, mondjuk saját gépe bérbeadásából. A legolcsóbb kétszemélyes repülőgép a Cessna 152-es, használtan, vámmal és áfával, hazai üzembe helyezéssel együtt mintegy hétmillió forint, nem több mint egy középkategóriás autó ára. Ehhez jönnek még a biztosítások, az üzemeltetési költségek, az időnkénti szükséges javítások és az üzemanyag ára, valamint a tárolási díj. Ez így együtt évi több százezer forintot tesz ki, de azért mégsem mindenki számára elérhetetlen. Legalábbis ezt bizonyítja a ma dinamikusan növekvő hazai gépállomány.
És hol lehet leszállni?
Persze a gépek üzemeltetéséhez kevés lenne egy-két pilótaiskola és az egyetlen budaörsi repülőtér. Hiszen a géptulajdonosok elsöprő többsége nem elégszik meg azzal, hogy a reptér felett kijelölt légtérben körözzön – ez hosszú távon nem is lenne túl izgalmas dolog. Szerencsére Magyarországon számos korábbi sportrepülőtér fogadja ma már a magánrepülőket, egy ideje igen élénk a nemzetközi légi forgalom is.
Csaknem minden magyar nagyváros mellett található leszállásra és üzemanyag-felvételre alkalmas repülőtér, ilyenek üzemelnek a forgalmasabb idegenforgalmi régiók, például a Balaton környékén is. Ezeken a reptereken is üzemeltetnek kisgépeket, részben a környék vállalkozói, részben azok a sportklubok, amelyek a Magyar Repülőszövetség égisze alatt működnek. De ami ennél lényegesebb: ezek a vidéki repülőterek – amelyek közül ma már nem egy igyekszik megfelelni a „nyugati” normáknak – a légi turizmus megkerülhetetlen bázisai. Ideérkeznek ugyanis a fővárosból vagy az ország többi részéről a hazai repülő üzletemberek, légi turisták, és ami ennél még biztatóbb a jövőre nézve: itt szállnak le azok a külföldi gépek is, amelyek a valóban fizetőképes külföldi vendégeket hozzák Magyarországra. És ma már nem kizárólag a négy-hat személyt szállító kisrepülőkről van szó. A sármelléki és a debreceni repülőtéren például több száz személyes sugárhajtású chartergépek is leszállhatnak – le is szállnak, elsősorban a nyári turistaszezon idején.
Reptér a Fertő tónál
Egy másik pozitív példa a fejlődés kívánatos irányára a fertőszentmiklósi repülőtér, amelyet a határ mellett osztrák tőkéből építettek, tavaly nyitotta meg szilárd burkolatú pályáját a bel- és külföldi légi turizmus előtt. Idén már – ezúttal magyar tőkét is bevonva – modernizálják a repteret: a pályát meghosszabbítják, és olyan rádiónavigációs és fényrendszert telepítenek, amely lehetővé teszi, hogy a gépek éjszaka vagy rossz időben is leszállhassanak. A fertőszentmiklósi reptér egyébként már ma is rendkívül népszerű az osztrák, a svájci és a német pilóták körében, akik esetenként hajlandók több száz kilométert is repülni, hogy az ország egy kis csücskével megismerkedhessenek. Ugyancsak jönnek ide olyan légi turisták, akik európai túrájuk következő állomása – leggyakrabban a horvát tengerpart meglátogatása – előtt üzemanyagot vételezni és megpihenni szállnak le a Fertő tó magyarországi partján.
És ha már szó esett Horvátországról, az Adriai-tenger partjáról: ez a magyar pilóták legkedveltebb tavaszi–nyári külföldi úti célja. Egyrészt azért, mert az ottani leszállási és parkolási díjak sokak számára megfizethetők, másrészt azért, mert a néhány órás repülőút egyáltalán nem fárasztó, főleg ha az út végén kellemes tengerparti nyaralás vagy éppen csak egy hétvégi kikapcsolódás öröme várja a pilótát és barátait. Persze Magyarország még a kisgépes repülés terén sem lépett be egészen Európába. De az utóbbi csaknem másfél évtizedben ezen a téren már meglehetősen közel kerültünk a kontinens gazdagabbik feléhez. A hazai repülők pedig – hobbijuk, foglalkozásuk, hivatásuk gyakorlása során – akaratlanul is az együttműködés egyik motorjai lettek. Ők ugyanis, többek között éppen a megkerülhetetlen nemzetközi szabályok elsajátítása miatt, jó példát mutatnak arra, hogy ha ma még jóval szegényebbek is vagyunk Európa boldogabbik felénél, a távolság egy kis erőfeszítéssel már elviselhetővé csökkenthető.