"A szándékot üdvözöljük, de a megvalósítás módja ellen tiltakozunk" - áll a közleményben. A szövetség azt írta, hogy az ajánlás társadalmi vitája elmaradt, az anyag előkészítetlen, ennek következtében ellentmondásokkal teli, elhallgatja az anyagi háttér kérdését, ezért annak azonnali visszavonását kérik.
Elfogadhatatlannak nevezték, hogy az érintettekkel való szakmai konzultáció nélkül életbe lépett egy olyan anyag, amelynek a betartását annak megismerése napjától a népegészségügyi szakigazgatási szerv már ellenőrizheti.
Úgy vélik, több ponton ellentmondásos az ajánlás, értelmetlennek találják például a tej zsírtartalmára vonatkozó korlátozást és indokolatlannak a 20 százalékos tejföl teljes tiltását.
A szövetség közölte, hogy az anyag gyakorlatilag tiltja az olívaolaj felhasználását, s a mediterrán diéta alapját képező, keménybúza alapú "olasz" tészták Magyarországon csak köretként adhatóak, 10 naponként maximum 2 alkalommal. Kiemelték, hogy a gyerekek az ajánlás szerint lekvárhoz 10 nap alatt, 30 étkezésből csak egyszer juthatnak, a természetes tejhez hasonló tejtermék mostantól csak 1-3 éves gyerekeknek adható, a többi korcsoport csak iparilag csökkentett, 1,5 százalékos zsírtartalmú tejet kaphat.
Paller Judit országos tiszti főorvos ajánlása szerint a közétkeztetésben az étrend összeállításakor ügyelni kell arra, hogy az ételek jellege minden korcsoportnak megfelelő és változatos legyen. Például 14 éven aluliaknak csípős, erősen fűszeres vagy a nyálkahártyát erősen irritáló ételt nem lehet adni, s egymást követő kétszer tíz "élelmezési napon" belül egy ételsor csak egyszer fordulhat elő. A leveskockát, a cukrozott üdítőt és a szörpöt is a közétkeztetésben kerülendő élelmiszerek közé sorolta, e körbe tartoznak továbbá a túl zsírosnak ítélt tejfölök, húsok, húskészítmények.
A Junior Vendéglátó Zrt. vezérigazgatója, Román Péter kedden ugyancsak azt közölte az MTI-vel, hogy a cég egyetért a tiszti főorvos közétkeztetést érintő ajánlásainak szellemiségével, de hiányolja a szakmai egyeztetést.
Szabó
Enikő helyettes országos tiszti főorvos pedig azt mondta: korábban is
létezett ajánlás a közétkeztetést végző szolgáltatók számára, de az sok
szempontból hiányos volt és kevés konkrétumot tartalmazott. Mint
hozzátette, a hétfőn életbe lépett ajánlás addig lesz érvényben, amíg a
vonatkozó jogszabály életbe lép. A területileg illetékes
kormányhivatalok népegészségügyi szakigazgatási szervei viszont addig is
végeznek ellenőrzéseket.
Forrás: MTI