Komoly rezsitámogatást kapnak jövőre a német hotelek

Marcus Luthe, a Német Szállodaszövetség elnöke szerint a legnagyobb kihívások a német szállodaipar és vendéglátás számára súlyossági sorrendben még mindig a koronavírus-járvány, az energiaárak-emelkedése és munkaerőhiány.

A szakember az MSZÉSZ közgyűlésén a Radisson Blue Béke Hotelben elmondta, hogy a járvány összesen 70 milliárd euró veszteséget okozott a német iparág számára, jó hír viszont, hogy ez év májusa óta ugrásszerű fejlődésnek indult a vendégforgalom. A Covid hozadékaként megélénkült a belföldi turizmus, a németek elkezdték felfedezni saját hazájukat. 2022 augusztusában már elérte az eddigi legjobb év, a 2019-es esztendő volumenét a belföldi turizmus. A külföldi kereslet azonban még mindig nem épült vissza teljesen, 17 százalékkal alacsonyabb a külföldi vendégéjszakák száma, mint a bezzegévben.

Ha Németország rossz, egész Európának rossz lesz

A RevPAR tekintetében is van még mit behozni, szeptemberben 16,7 százalékos elmaradásban voltak az egy kiadható szobára jutó szobaárbevételek 2019 azonos időszakához képest. A legutóbbi adatok egyébként biztatóak, a 43. héten átlagban 72 százalékos kihasználtság jellemezte a szállodákat országszerte, és nőnek az átlagárak is, ugyanezen a héten rekordmagas, 140 eurós átlagos szobaárakat mértek a német szállodaiparban. Ugyanakkor a szakember szerint aggasztó a gazdasági környezet, és az év végére a német GDP 10 százalékos visszaesésével számolnak az országban, amit Európa többi állama is jócskán megérez majd a Németországgal való gazdasági összeköttetések révén.

Februárra elfogy a gáz, bezárnak a hotelek
Luthe szerint hatalmas feladatként tornyosul Németország elé, hogy az olcsó orosz energia rabságából szabadulva új ellátóforrásokra rendezkedjen be, és átalakítsa teljes energiaszektorát. A szakember úgy véli,  komoly fenyegetés az, hogy február végéig elfogynak Németországban, mint Európa legfejlettebb ipari országában a gáztartalékok és ezáltal az áramellátás is veszélybe kerül. Kérdés, hogy hogyan lehet ezek nélkül üzemelteti egy hotelt, vagy zárva tartani úgy, hogy a közművekhez tartozó infrastuktúra ne menjen tönkre, ráadásul a munkaerő ismételt elküldése végzetes következményekkel járhat a szakma iránti bizalom szempontjából.

Komoly ösztönzés a megtakarításra

Az elnök arról is beszámolt, hogy a koronavírus-válság idején mintegy 200 milliárd eurós támogatást kaptak náluk a különféle szektorok. Legnagyobb mértékben a leginkább sújtott ágazatok, a turizmus, a szállodaipar és a vendéglátás részesültek. Ez év október végétől pedig a szállodák méretüktől függően több millió eurós  költségtérítést kaphatnak energiaszámláikra. További segítség a hotelek részére a kormánytól, hogy a decemberi energiaszámlát az állam állja, továbbá 2023 januárjától az áramfogyasztás, február vagy márciusától pedig a gázfogyasztás 80 százalékát 40 illetve 12 cent kilówatt/óra garantált áron kapják a házak. A fennmaradó 20 százalékot a szállodáknak az érvényes szerződésük szerinti áron kell fizetniük. Ha azonban a szálloda energiát takarít meg, az összeg az övé, nem szükséges visszafizetnie az államnak.

Lejáró szerződések, 10-szeres árak

Gondot jelenthet viszont, hogy sok hotelnek 2022 végén lejár elsősorban az áramszerződése, sokan nem is találnak szolgáltatót, vagy ha igen, a lejáró szerződésben szereplő energiaárak 10-szereséért szerződnének csak velük. Ami az emberi erőforrást illeti az óriási zuhanás után ismét visszatértek a szakmába a munkatársak. 2022 júliusában már csak 40 ezerrel kevesebben dolgoztak az iparágban, mint 2019 azonos időszakában, ami óriási visszapattanás a Covid idején tapasztalt millió feletti létszámhiányhoz képest. A toborzás azonban továbbra is problémát jelent.



Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.