A Brüsszelbe került eredeti alkotás ikertestvérét Martonyi János külügyminiszter adta át Gönczi Tibornak, a kastély ügyvezető igazgatójának kedden. Az ünnepélyes ceremónián Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra vezérigazgatója, illetve Gödöllő vezetői is jelen voltak – tájékoztatta az MTI-t Péterfi Csaba, a polgármesteri hivatal kommunikációs igazgatója.
A szakemberek szerint a valóságos technikai bravúrral készített eredeti váza – amely 2011 első félévében, az EU-elnökség hivatalos tanácskozásainak központi helyszínén, a gödöllői kastélyban volt látható - nyáron Brüsszelbe került. A remekművet az Európai Parlament Antall Józsefről elnevezett épületszárnyához vezető üvegfolyosón állították ki - magyarázta Péterfi Csaba.
Mint mondta, Gémesi György, Gödöllő polgármestere már nyáron jelezte: szeretné, ha elkészülhetne a váza pontos mása, amely végérvényesen a kastélyban maradhatna. A kezdeményezés sikere érdekében a város és a kastély vezetői tárgyalásokat folytattak a Külügyminisztériummal, majd jelezték a herendi cégnek, hogy közösen állnák a híressé vált váza másolatának elkészítési költségeit, ám végül a minisztérium állta a számlát – taglalta az előzményeket a kommunikációs igazgató.
A porcelánmanufaktúra egyik leghíresebb motívuma, a Viktória-minta a londoni Crystal Palace-ban 1851-ben megrendezett első világkiállításon hatalmas nemzetközi sikert aratott. Az ezzel a mintával díszített étkészlet elnyerte a zsűri aranyérmét, az akkori brit uralkodó, Viktória királynő azonnal rendelt is belőle a királyi család windsori kastélya számára. Innen ered a motívum elnevezése.
Ennek megfelelően az EU-elnökségi vázára halványzöld virágok és lepkék közé, arany színű betűkkel írták rá a herendi szakemberek az EU-tagországok és a tagjelölt Horvátország nemzeti himnuszainak kezdő sorait.
Forrás: MTI