Az eseményt különlegessé teszi, hogy most először tekintheti meg a nagyközönség annak az egyedi herendi étkészletnek számos darabját, amely Vilmos herceg és Katalin hercegnő esküvőjére készült. A Magyarország hivatalos nászajándékaként átadott étkészlet különlegessége, hogy minden egyes darabján szerepel a pár monogramja - mondta el Végh Gyöngyi, az intézet munkatársa az MTI-nek.
A Royal Garden mintájú különleges étkészletnek a híres Viktória-minta volt az alapja. Viktória királynő az 1851-es első londoni világkiállításon rendelt egy étkészletet, amelynek kínai ihletésű, pillangókat és virágzó rózsaágakat ábrázoló díszítését az ő tiszteletére Viktória-mintára kereszteltek.
Fiona Milnétől, a Herendi Porcelánmanufaktúra angliai forgalmazójától az intézet munkatársa megtudta, hogy Diana hercegnő szenvedélyes gyűjtője volt a herendi porcelánfiguráknak, és az 1989-es londoni herendi kiállítás megnyitóján is részt vett.
A halasi Csipkeház idén ünnepli fennállásának 110. évfordulóját. A halasi csipkevarrás élő hagyománya 2010 szeptembere óta szerepel a magyar szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékében. A teljes egészében kézi munkával készülő halasi csipke - amely több világkiállítás nyertese és a brüsszeli csipke valódi vetélytársa - értéke az aranyéval mérhető: egy gramm csipke ára megfelel az azonos súlyú aranyénak - tette hozzá Végh Gyöngyi.
A Csipkeház képviseletében Kiliti Zsuzsa beszél a halasi csipke történetéről, Bakonyi Attiláné csipkevarrónő bemutatót tart a vendégeknek. A halasi csipke készítése szigorúan őrzött titok, kizárólag a kiskunhalasi Csipkeházban dolgozó asszonyok ismerik.
A kiállítás - amely a magyar Külügyminisztérium támogatásával jött létre - december 6-ig tart nyitva.
Forrás: MTI