A magyar delegáció vezetője, dr. Kovács Miklós szakállamtitkár tájékoztatást adott a válság turizmusra gyakorolt hatásáról, a 2009. évre várható forgalom alakulásáról, valamint a válság enyhítése érdekében megvalósított kormányzati és marketing lépésekről.
A közgyűlés jóváhagyta a válságkezelés és turizmus megújítására kidolgozott javaslatot (Roadmap for recovery). A javaslat fő célja, hogy a turizmust a válságkezelés egyik fontos ágazatává tegye, a munkahelyteremtés fókuszába helyezze, elősegítse a legújabb piaci folyamatok gyors információ-áramlását, felhívja a figyelmet a turisztikai szolgáltatók, régiók és a nemzetközi régiók közötti együttműködés fontosságára, az innováció és a legmodernebb technológia gyors adaptálására.
A közgyűlésen a világszervezet újonnan megválasztott főtitkára, Taleb Rifai a turizmus helyzetét elemezve kiemelte, hogy az ágazat az elmúlt öven év legnehezebb időszakát éli át, gazdasági és környezeti kihívással kell együttesen megküzdenie. A gazdasági válság, valamint a H1N1 influenza terjedése, illetve ennek veszélye együttes hatásaként 2009. első hét hónapjában a nemzetközi turista érkezések száma 7%-kal csökkent. A legutóbbi gazdasági előrejelzések szerint a világgazdaság csökkenése és a turizmus visszaesése remélhetően elérte mélypontját, ezért éves szinten 4-6% körüli visszaesésre számít a világszervezet. Európában ennél erőteljesebb csökkenés várható, hiszen az első hét havi adatok szerint a nyugat-európai visszaesés 7% volt, az észak-európai és mediterrán térség beutazó forgalma 8%-kal csökkent, míg a közép- és kelet európai térség 11%-kal esett vissza.
A Közgyűlés jóváhagyta a szervezet munkaprogramját és költségvetését. Ebben – a Végrehajtó Tanács javaslatára, Magyarország kezdeményező szerepével – a tagállami hozzájárulások jelenlegi szintjének négy éves befagyasztása mellett döntött. A világszervezet megújította a két Közgyűlés között a döntéshozatali jogokat gyakorló Végrehajtó Tanács tagjainak körét, melyben újabb négy évre meghosszabbította Magyarország tagságát. A Közgyűlés döntött a Turizmus világnapja témáiról, amely 2010-ben a „turizmus és biodiverzitás”, 2011-ben a „turizmus és a kultúrák találkozása” címet viseli. Dr. Kovács Miklós szakállamtitkár kétoldalú megbeszéléseket folytatott partnereivel, a V4 tagországok, Szlovénia, Horvátország, Oroszország, Fehéroroszország, Franciaország, Spanyolország és Németország turisztikai vezetőivel.