880-ra emelkedett a hegyi gorillák száma világszerte, derül ki egy, az Ugandai Természetvédelmi Hatóság által a napokban kiadott tanulmányból - közölte a World Wildlife Fund (WWF).
A súlyosan veszélyeztetett faj egyedeire a legnagyobb veszélyt az orvvadászat jelenti, azonban az a tény, hogy 2010 óta 94 egyeddel nőtt a számuk, reményt adhat a megmentésükért folytatott harcban.
A hegyi gorillák mindössze két helyen élnek a világon, a Virunga-hegység területén és Bwindi-ben, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaság, Uganda és Ruanda határán találhatók. A hegyi gorilla a világ egyik leginkább veszélyeztetett állatfaja. A hatékony természetvédelmi intézkedéseknek köszönhetően az orvvadászatukat ugyan sikerült jelentős mértékben csökkenni, azonban élőhelyük a mai napig tele van más állatok számára kihelyezett csapdákkal, amelyekbe sajnos ők is belesétálnak.
Egy másik, újabb keletű fenyegetés a gorillák számára otthont adó területen felfedezett kőolaj lelőhely. Mivel az állatok a Virunga Nemzeti Park területén élnek, amely az UNESCO Világörökség részét képezi, ezért közvetlenül nem érinti őket a Kongóban kezdődő olajkitermelés, de a munkákkal járó hatalmas gépek által keltett zaj hatással lehet a park elképesztő biodiverzitására, többek között vízilovakra, orrszarvúkra, a ritka okapi antilopra és perszer a gorillákra is.
2010-ben az Ugandai Természetvédelmi Hatóság munkatársai, a WWF és más helyi civil szervezetek támogatásával kísérletet tettek arra, hogy megszámlálják a területen élő gorillákat. A kutatásból kiderült, hogy mindössze 786 egyed él a területen.
A különleges, ürülékminták elemzéséből álló számlálási módszer segítségével elkerülhető, hogy egy egyedet többször is megszámláljanak, így viszonylag pontos eredményre juthattak a szakemberek. 2012-ben újra megismételték a számlálást és a kutatók örömmel tapasztalták, hogy a hegyi gorillák egyedszáma 94 példánnyal nőtt, most tehát 880 egyedet számlál.
„A hegyi gorillák az egyetlen főemlősök, melyek egyedszáma nőtt az elmúlt évben. Ez nagyrészt a megóvásukért tett intenzív lépéseknek köszönhető. Az elmúlt években nagy hangsúlyt fektettünk a vadőrök képzésére, annak érdekében, hogy fel tudják venni a harcot az orvvadászokkal, és a helyi lakosoknak is tartottunk képzéseket a faj természetvédelmi fontosságáról.
Ez a bíztató eredmény azonban nem szabad, hogy megnyugtasson minket, hiszen az erdőben elhelyezett csapdák továbbra is veszélyt jelentenek a gorillák számára. Az elmúlt évben hat hegyi gorillát találtunk csapdába esve, és ebből kettőt már nem tudtunk megmenteni. A sikernek örülnünk kell, de a munkánk még koránt sem ért véget, folytatnunk kell a harcot Kongó biodiverzitásának megőrzéséért” – mondta David Greer, a WWF Afrikai Főemlős Programjának koordinátora.