A munkálatok várhatóan a nyár vége felé kezdődnek meg, és 2012 végére fejeződnek be - mondta Demeter Zsófia megyei múzeumigazgató szerdán az MTI-nek.
A projekt keretében korszerű látogatóközpontot építenek, amelyben a szolgáltató létesítmények mellett két kiállítótér is helyet kap. Elvégzik a műemlék Zichy-pince helyreállítását, és falai között tematikus kőemlék kiállítást rendeznek be.
A gorsiumi feltárások legértékesebb régészeti emlékei közé tartoznak azok a római kori freskók, amelyek mindegyikének bemutatására most nincs lehetőség. A fejlesztés során viszont védőépületet kap az úgynevezett freskós ház, ahol a kialakított kiállítótérben több faliképben gyönyörködhetnek majd a látogatók.
Helyreállítják, és az ókorban szokásos módon rendezik be a lakomatermet és annak pincéjét. A régészeti park délkeleti oldalán pedig rekonstruálják a IV. századi települést körülvevő városfalat, és a műemléki szempontok maximális figyelembevételével felépítik annak egyik oldalát, valamint egyik saroktornyát.
A Tác község melletti Gorsium a római korban Közép-Európa és Pannónia jelentős települése, vallási központ, a császárkultusz és a tartománygyűlés színhelye volt.
Mivel soha nem épült fölé település, valóságos római kori régészeti kincsestár. Az egykori Római Birodalom 42 szent kerületéből egyedül ez tárható fel és mutatható be teljes terjedelmében, de a föld alatt rejtőző emlékeknek mindeddig csak kis részét sikerült kibontani, így feltárása még évtizedekre munkát adhat a régészeknek.
Forrás: MTI