Szerda este az egyiptomi hadsereg megbuktatta Mohamed Morsi elnököt, és bejelentette az ország politikai jövőjével kapcsolatos elképzeléseit, amelyeket a Nemzeti Megbékélési Bizottság fog végrehajtani - számol be az eseményekről az Al Jazeera.
Az egyiptomi hadsereg főparancsnoka szerda este kiadott egy nyilatkozatot, amelyben felfüggesztette az alkotmányt, és ideiglenes államfővé nevezte ki a z alkotmánybíróságot. Abdel Fattah al-Sisi tábornok a televízióban jelentette be, hogy elmozdította hivatalából a korábban demokratikus úton megválasztott, iszlamista Mohamed Morsi elnököt. Sisi új parlamenti és elnökválasztást helyezett kilátásba, és egy nemzeti megbékélési bizottság mellett szállt síkra, amely magában foglalná az ifjúsági mozgalmakat is. Kijelentette, hogy terveivel számos politikai csoport egyetért.
Néhány órával korábban még nem lehetett tudni, hogy közbelép-e a katonaság. Délután még ezt írtuk:
Egyiptom jelenleg feszülten várja, hogy milyen lépéseket tesz a katonaság azután, hogy az elnök, Mohammed Morsi számára adott ultimátumának határideje lejár. Az elnök megtagadta a katonaság kérését, amely megszüntetné a politikai krízist az elnök és ellenzéke között, esküt tett rá, hogy hivatalában marad, írja az Al Jazeera. A katonasági vezetők szerdán válságtanácskoztak, a türelmi idő lejártát követően várhatóan közleményt adnak majd ki a további tervezett lépéseikről. Egyiptomi politikai források szerint szerdán a liberális ellenzék vezetője, Mohamed ElBaradei is találkozott a katonaság vezetőjével, Abdel Fattah al-Sisivel. A lap szerint ElBaradei közvetíti a katonai tárgyalásokon az ellenzéki koalíció és a Morsi-ellenes utcai tüntetéseket vezető ifjúsági csoportok véleményét.
Korábban a katonaságtól egy olyan forgatókönyv is kiszivárgott, amely tartalmazza Morsi megbuktatását, egy független, a katonaság által vezetett kormány felállítását, új alkotmánytervezetet és a demokratikus választások dátumait. A katonaság szerint a beavatkozás elkerülhetetlen, miután egyiptomiak milliói vonultak az utcára a hétvégén Morsi leváltását követelve. A Muszlim Testvériséghez tartozó Morsi úgy nyilatkozott, hogy "bármi áron" hivatalában marad.
Morsi ellenzőinek és támogatóinak kedd esti kairói összecsapásában tizenhatan haltak meg és több mint 200-an megsérültek. Az ellenzők azt sérelmezik, hogy Morsi elnöksége alatt leginkább a Muszlim Testvériég hatalmának megerősítésére koncentrált, nem pedig az egyiptomiak gazdasági és szociális helyzetének javítására. Morsi támogatói szerint a katonaság ultimátuma puccsnak számít. Az Al-Ahram helyi lap szerint a Testvériség vezetői közül többet háziőrizet alá vettek.
Mint ismeretes, az USA 2011 februárja óta a legszigorúbb utazási figyelmeztetést adta ki a napokban Egyiptomra vonatkozóan, nem tanácsolt úti célnak sorolva az országot. Egyiptom Turisztikai Minisztériuma közleményben biztosította partnereit a turisztikai szolgáltatások normál működéséről. "A Turisztikai Minisztérium biztosítja nemzetközi partnereit és vendégeit, hogy a napok politikai fejleményei nincsenek hatással a turisztikai szolgáltatásokra" - tudatták. Az USA külügyminisztériumának figyelmeztetése hatására az amerikai Abercrombie & Kent tour operátor törölte júliusi, augusztusi és szeptemberi egyiptomi csoportjait.
A brit külügy is óvatosságra inti Egyiptomba készülő állampolgárait: arra kérik őket, hogy kizárlóag csak a Vörös-tenger partján fekvő üdülőhelyekre, illetve a Sinai-félsziget déli részén fekvő településekre utazzanak, így Tabára, Sharm-el-Sheikre, Nuweibára és Dahabba. A Thomson és a First Choice ugyanakkor törölte összes luxori charterjáratát, és elővigyzatosságból hazahozta Luxorban tartózkodó utasait. A brit külügy azt is tanácsolja állampolgárainak, hogy csak tranzitutazás céljából vegyék igénybe a kairói repülőteret.
Magyarország Külügyminisztériuma nem módosította Egyiptom besorolását, továbbra is a "II. Fokozott biztonsági kockázatot rejtő országok és térségek" kategóriájába teszi az országot. Arra kérik viszont június 30-i közleményükben az utazókat, hogy kerüljék a tömegmegmozdulások helyszíneit nem csak Kairóban, hanem más városokban is, és még mobiltelefonnal se készítsenek fényképet a tüntetőkről, rendőrökről.
A Vörös-tenger partján fekvő üdülőhelyeken, így Hurghadán és Sharm-el-sheikhen a turisták semmit nem éreznek a politikai feszültségből. Ezekben a tengerparti szállodákban a korábbi években sem lehetett észrevenni az Egyiptom nagyvárosaiban tapasztalható problémákat. Budapestről ma indult charterjárat Hurghadára 17.00 órakor, megfelelő töltéssel. Sharm-el-Sheikre is indult ma reggel gép Ferihegyről, jó kihasználtsággal.
Forrás: Turizmus Online