Kaleta Gábor azt mondta, életvitelszerűen húsz magyar állampolgár tartózkodik Kenyában, néhány regisztrált turistáról is tudnak, de magyar áldozatról nem. Az osztályvezető hangsúlyozta, Magyarország elítéli a terrorizmus minden formáját, köztük a nairobi merényletet is.
A kenyai főváros, Nairobi egy bevásárlóközpontjában szombaton álarcos fegyveresek kezdtek el lövöldözni. A támadást az as-Sabab nevű, az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel kapcsolatban álló szomáliai iszlamista lázadószervezet vállalta magára.
A BBC híradása szerint heves lövöldözés és robbanások hangzottak szombaton a nairobi bevásárló központból, ahol a fegyveresek számos túszt ejtettek. A lap úgy tudja, az akciónak 69 halálos áldozata van, és több mint 170-en sérültek meg. A Westgate bevásárlóközpontban a támadók 10-15-en lehetnek.
A hágai székhelyű Nemzetközi Büntető Bíróság (ICC) hétfőn úgy döntött, hogy a nairobi merényletre és túszdrámára tekintettel egy héttel elhalasztja a William Ruto kenyai alelnök elleni büntető eljárás folytatását, és a politikust erre az időre hazaengedi, hogy Nairobiban részt vehessen az ügy megoldását, írja az MTI.
Az al-Kaida nemzetközi terrorhálózattal szövetséges szomáliai terrorszervezet, az al-Shabaab azzal fenyegetőzött hétfő reggel, hogy a bevásárlóközpontot megszálló emberei kivégzik túszaikat. Az al-Shabaab szóvivője egy iszlamista honlapon közölte: felhatalmazták az épületben lévő harcosaikat arra, hogy végezzenek a túszokkal. Továbbra sem lehet tudni, hány ember van még a terroristák fogságában.
Az ICC szeptember 10-én kezdte meg a Ruto elleni per tárgyalását. A kenyai alelnök a vád szerint részt vett a 2008-as választásokat követő erőszakhullám kitervelésében és végrehajtásában. Kenya akkor, a voksolást követően a polgárháború szélére sodródott, az állítólagos tömeges választási csalások miatt kitört erőszakban több mint 1100-an haltak meg, és több mint 600 ezren kényszerültek elhagyni otthonukat. William Ruto, aki az idézés nyomán önként jelent meg a hágai tárgyaláson, ártatlannak vallotta magát a bíróság előtt.
A 2008-as események miatt a kenyai államfő ellen is vádat emeltek, Uhuru Kenyatta az eddigi tervek szerint novemberben áll a hágai bírák elé.
A CNN a a kenyai hadseregre hivatkozva azt írta, hogy a nairobi bevásárlóközpontban fogva tartott túszok túlnyomó többségét kiszabadították. "A túszok többsége kiszabadult, és a kenyai védelmi erők ellenőrzésük alá vonták az épület nagy részét" - közölte Cyrus Oguna katonai szóvivő. Azt nem részletezte, hogy hány túsz maradt a bevásárlóközpontban és hány szabadult ki a túszejtők fogságából.
Forrás: MTI
Forrás: BBC
Forrás: CNN