Nemzeti büszkeségünk tárgyai

2012 tavaszán fogadta el az Országgyűlés a nemzeti értékeinkről és a hungarikumokról szóló törvényt. A jogszabály pontosan körülhatárolja a hungarikum fogalmát. E szerint azokat a nemzeti értékeinket nevezzük hungarikumnak, amelyek jellemző tulajdonságaival, egyediségükkel, különlegességükkel és minőségükkel itthon és külföldön is a magyarság csúcsteljesítményét jelentik. Az idei évben megjelent a jogszabály végrehajtási rendelete, azóta pedig elindult a nemzeti értéktárak kialakítását célzó gyűjtőmunka. Időközben örvendetesen bővült a hungarikumok köre.

Az idén összesen egymilliárd forint jut a magyarság számára kiemelkedően fontos helyi, megyei, valamint nemzeti értékek, köztük a hungarikumok feltárására, dokumentálására, minél szélesebb körben való megismertetésére, valamint megóvására – közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) főosztályvezetője, a Hungarikum Bizottság titkára. Gyaraky Zoltán kiemelte: a jelenleg hatályos jogszabályok szerint kizárólag a Hungarikumok Gyűjteményében található nemzeti értékek minősülnek hungarikumnak. Ez jelenleg mindössze 16 tétel, melyből négy az UNESCO szellemi, kulturális örökség listáján szerepel, nyolc az UNESCO magyar vonatkozású világörökségi helyszíneinek száma.

A további négy tétel felvételéről – pálinka, törkölypálinka, herendi porcelán, karcagi birkapörkölt – már a Hungarikum Bizottság döntött.

Emlékeztetett: abból a magyar értékből lesz hungarikum a törvény szerint, amely a magyarság által létrehozott csúcsszintű, nemzetközileg is elismert anyagi és szellemi alkotás, amit az ország határain kívül és belül egyaránt annak tartanak. Megjegyezte: a szabályozás célja többek között az, hogy a helyi, a külhoni és a magyar értéktárak széles körű nyilvánosságot kapjanak.

A Hungarikum Bizottság titkára hangsúlyozta: a testület azon kíván őrködni, hogy a hungarikumok értéke megmaradjon, ezért nem kívánja azok számát mértéktelenül gyarapítani. Horváth Zsolt országgyűlési képviselő, a Hungarikum Bizottság Értéktár Koordinációs megbízottja a hungarikum törvény előzményeivel kapcsolatban kiemelte, hogy 2008-ban Veszprém megyében elindult egy folyamat, melynek az volt a célja, hogy minél több településen mérjék fel a helybeliek, milyen kulturális, természeti és gasztronómiai értékekkel rendelkeznek. A felmérés eredményeként helyi értéktárakat készítettek és helyi értékőrök képzésére is sor került.

Gyaraky Zoltán elmondta, hogy a 2012. évi törvény meghatározz a nemzeti értéktárak kiépülésének rendszerét. Egy piramisként kell elképzelni mindezt, melynek alján a helyi értékeket összefoglaló települési értéktárak, illetve a határon túli magyar lakta területek értékeit összefoglaló külhoni értéktárak állnak A Helyi Értéktár Bizottságok legalább háromfős testületek, amelyekbe lehetőség szerint be kell vonni a helyi múzeumok, civil értékgyűjtő szervezetek képviselőit. A települési értéktárakba egy egyszerű adatlap kitöltésével lehet bekerülni. Ezekből válogatja ki a települési Értéktár Bizottság a helyi, települési értékeket. Amennyiben úgy látják, hogy az adott települési érték megyei szinten is ismert és megfelelő minőséget, értéket képvisel, úgy továbbítja az adatlapot a Megyei Értéktár Bizottság számára. Ha országosan ismert és elismert nemzeti értékről van szó, a Megyei Értéktár Bizottság az adatlapot a Magyar Értéktárba való felvétel céljából továbbítja a Hungarikum Bizottságnak. Ezek közül jelöli ki végezetül a 16 fős Hungarikum Bizottság a hungarikumokat. A Hungarikum Bizottságba egy főt delegál a turizmusért felelős minisztérium. A turizmus egyébként külön szakterületi kategória az értéktár adatlapon.

Bárki kérheti saját településén a Települési Értéktár Bizottságnál egy termék vagy esemény, szellemi vagy kulturális érték, azaz nemzeti érték helyi értékké minősítését. Ha az adott településen nincs ilyen bizottság, akkor a kérvényező fordulhat közvetlenül a Megyei Értéktár Bizottsághoz, amennyiben nem jött létre a megyében ilyen bizottság, akkor, és csakis akkor fordulhat közvetlenül a Hungarikum Bizottsághoz. A külhoni nemzeti értékek összesítését civil szervezetek végzik, az ő listájukról a Magyar Állandó Értekezlet szakbizottsága választja ki a Magyar Értéktárba kerülő elemeket. Kivételként ágazati értékek, Európai Uniós közösségi listák és más nemzetközi megállapodások által védett listák elemei közvetlenül is bekerülhetnek a Magyar Értéktárba.

Gyaraky Zoltán elmondta még, hogy a Hungarikum Bizottság hungarikumtanúsító védjegyet bocsát ki, az elvárásoknak megfelelő magas minőségi színvonal fenntartásáért és a rendszeres felügyelet biztosításáért. A tanúsító védjegy pályázati úton nyerhető el és vissza is vonható, ha az ellenőrzések nyomán a védjegyhasználók nem az elvárható csúcsminőséget biztosítják.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.