Prágán túl is van élet

Prágán túl is van élet, derült ki egy április végi kirándulásunkon, amin a Cseh Idegenforgalmi Hivatal szervezésében vehettünk részt.

A Budapesttől 600 kilométerre fekvő pilseni régióban túránk első állomása a Pilsentől északnyugatra lévő Darovansky Dvur volt. A Berounka-folyó kanyarulatával félig körbezárt vidéken, a Felső-Berounka Természeti Park területén egy 17. századi tanya magját továbbépítve alakítottak ki egy rekreációs központot. A háromszintes épületegyüttesben 101 szobás hotel működik közel 250 ággyal, konferenciatermekkel. Az épületegyüttes körül egy 27 lyukú verseny-golfpálya terül el, a pálya különböző szakaszai között 50 méteres a legnagyobb szintkülönbség.

A hotel másik különlegessége a római stílusú wellness birodalom, "nyári esővel" és frigidariummal. A meditációhoz kellemes hely az "éjszakai égbolt kamara", vagy a párosan érkezőknek az "Ámor szoba" hangulatos zenével, fényekkel.

Sörben az igazság!

Az utazást a régió központjában Plzeňben - vagy a nálunk ismertebb német nevén Pilsenben - folytattuk. A közel 170 ezer lakosú város a közelmúltban elnyerte az Európa Kulturális Fővárosa 2015 címet.

Az első találkozásunk természetesen a sörrel volt. A Pilsner Urquellről (a pilzeni ősforrásról) elnevezett és ismert (ősforrás) sörgyár az idén ünnepli 170. születésnapját. A városrésznyi üzemterület bejárásához még buszt is használnunk kellett, hogy a bejárat közelében található látogatóközponttól eljuthassunk az üzemcsarnokokba. A palackozó sorok mellett azokat a hatalmas, szinte medence méretű rézüstöket is megnézhettük, amikben egykor készült a világhíres nedű. Láthattuk a több szinten kialakított mai üstöket is, amik már számítógéppel irányított folyamatos technológiával állítják elő a különböző söröket.
Az igazi élményt a félkész és kész termékek tárolására egykor használt pincerendszer meglátogatása adta. A labirintusszerűen kanyargó pinceágak romantikus hangulata mellett ebben segített az a frissen csapolt, szűretlen sör is, amit a túra végén az egyik hordóból kaptunk. A korsókat megtöltő egykori sörmester bevallotta, hogy hajdan napi négy litert is megivott - persze, szigorúan munkaköri kötelességként. Amióta a látogatókkal foglalkozik, kicsit visszafogta a napi adagot.


A pilseni sör utunk további részében is állandó társa volt az életünknek, ahogy a különböző knédlikkel, a vidék hagyományai szerint készített más ételekkel is közeli ismeretséget kötöttünk. Pilsen persze nemcsak sör, hanem egy gyönyörű, élettel teli város.

Spejbl és Hurvinek

Az óvárost keletről határoló sétányon találkoztunk össze a város két világszerte ismert bábfigurájának Spejblnek és Hurvineknek a szobrával. Ugyanitt látható az egyik ház falán egy 200 négyzetméteres festmény, a Theatrum Mundi, amin a városhoz szorosan kötődő személyeket örökítettek meg egy képzelt jelenetben. A szereplők közül nálunk talán a legismertebb név Skoda Emil mérnöké, aki itt alapította a 19. században gyárát.

Az óváros másik szélén a "Nagy zsinagógát" néztük meg belülről is. Nemcsak nevében, méreteiben is hatalmas, a világon a harmadik legnagyobb. A zsinagógát 1893-ban mór-román stílusban építették, de találni rajta neoreneszánsz jegyeket is. Ma hangversenyteremként használják.


Az igazi érdekesség persze a hatalmas, 140x200 méteres főtér volt, közepén Csehország legmagasabb tornyú templomával. A gótikus stílusú Szent Bertalan templom építését 1297-ben kezdték, és 200 évvel később fejezték be. Gyönyörű a főoltárt díszítő Madonna-szobor. A torony kilátójába 286 lépcsőfok vezet. A téren áll a 16. században reneszánsz stílusban épített sgrafittós városháza. Az óváros alatt 20 kilométeres labirintusrendszer húzódik, egy része ma múzeum.

Másnap korán ismét visszamentem a főtérre fotózni. Arra lettem figyelmes, hogy a téren áthaladók közül többen kis kitérőt tesznek a templom mögötti kápolna felé, közben mindegyikük megfogja a kovácsoltvas kerítést. Közelebb menve derült ki, hogy mindenki ugyanazt az angyalfejdíszítést markolta, ami már nem is emlékeztet az eredeti alakra, annyira elkopott a sok fohászkodó kéztől.

A fiúk a bányában dolgoztak


Ha a második napot a sör és a sörös pincék, labirintusok határozták meg, akkor a harmadikat a bányák. Az első utunk az ezüstről elnevezett bányavárosba, Stribroba vezetett. A várost éppen csak érintettük, útban a Hornicky Skanzenbe. A 2005 óta működő bányászati múzeum szabadtéri részén csilléket, ma is működő apró mozdonyokat láthattunk.

Az igazi látványosság a több száz méter hosszú tárna volt. Először mosolyogtunk, amikor a védősisakokat a fejünkre erőltették, de az első koppanásokat hallva rá kellett jönnünk, hogy igazuk volt a házigazdáknak.Afféle tanösvényként útközben bemutatták az itt bányászott fémeket, más kőzeteket és a különböző korokban itt dolgozott bányászok eszközeit, védőfelszereléseit a csodatevő szobroktól a dinamit rudakig. Útközben is, több érdekes dolgot láthatunk, de egy nagyobb "teremben" még külön kiállításon is összegyűjtötték azokat a kőzeteket, amikért az elmúlt ötszáz évben kivájták ezeket a járatokat.

Következő állomásunk a közelmúltban rendbe tett gutstejni lovagvár romja volt Konstantinovy Lázne közelében. Olyan fényképre való romantikus hely egy erdő közepén, a Hadovka-patak fölött egy sziklán. Az egykori palotarész épen marad falai mellett a középen magasodó, kerekített sarkú oszlopot formázó lovagtorony teszi igazán látványossá a helyet.

Több kisebb megálló, fürdő, kilátó után Planában egy újabb földalatti bányamúzeumot jártunk be. Ez jóval rövidebb volt, de gazdagabb kiállítási anyaggal rendelkezett a már a mi időnkhöz közelebbi korból az ércbányászatról.

Nyakig sörhabban

A kirándulás igazi különlegessége, a sörfürdő az utolsó délelőtt következett Chodova Planában. Az egy- és kétszemélyes kádakkal működő fürdőt közvetlenül a Chodovar sörgyár mellett alakították ki. A "fürdővíznek" valójában csak a kisebb része sör, amit külön erre a célra különleges gyógynövénykeverékkel főznek, a többi ásványvíz és a hőfokot beállító tiszta forró víz sörélesztővel és darált komlóval keverve. A fürdővíz habja, a színe és az illata mégis olyan, mintha az egész tiszta sör lenne. A páciens ebben tölt el 20 percet, majd újabb 20 percig pokrócokba burkolva relaxál. Közben egy-egy pohár hideg sört is elfogyaszt. Hét-nyolc ilyen kezelés állítólag csodákat művel az emberrel. Megfiatalítja, kitisztítja a bőrt, és enyhíti a különböző bőrbetegségek, köztük a pikkelysömör és az ekcéma tüneteit.


Utolsó állomásunk a pilseni régióban Kladruby egykori bencés kolostora volt. Különösen látványos a középkori bazilika helyére a 18. században épített hatalmas templom, aminek stílusában a gótika és a barokk elemek keverednek. A kolostort II. József idején felszámolták, az épületegyüttesben kórház, kaszárnya, öregek otthona és sörfőzde is működött. 1945 előtt az utolsó tulajdonosa a Windischgrätz-család volt, akiknek gazdag könyvtára is fennmaradt. A templomot ma hangversenyteremként használják, a részben felújított kolostorépületben kiállítások láthatók. Ide menekítettek több, az eredeti helyéről leválasztott freskót is olyan templomokból, amiket a második világháború után elbontottak.
Hazafelé a kicsit hosszabb, Linzen át vezető utat választottuk, hogy benézhessünk a ceske budejovicei színházba, ahol a balettkar Egerházi Attila művészeti igazgató vezetésével már a nyári előadásokra készült. Júliusban Cesky Krumlov várának különleges, forgó nézőterű szabadtéri színpadán adják elő a Rómeó és Júlia című darabot több alkalommal is. Az előadás jó kiegészítő program lehet egy nyári délnyugati csehországi kiránduláson.


Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.