Legalábbis ezt állítja az az amerikai startup cég, amely négy évig altatta burgerkészítő robotját, most pedig egy új burgerbárban teszi próbára tudását. Automatizált kulinaritás készült San Francisco menő startupnegyedében, amelyet most bemutatunk.
Egy foodiek-ból és mérnökökből álló amerikai fejlesztőcsapat a világ első gyorséttermének megnyitására készül, ahol emberi segítség nélkül, friss alapanyagokból robot készíti majd a hamburgereket a vendégeknek, írja az International Business Times.
A robotika élményét az éttermekbe csempésző Momentum Machines startup a futószalagszerű burgergyártó gép tervét még 2012-ben mutatta be. Rajzukon a burgerkészítés automatizált folyamata volt látható a szeleteléstől kezdve a sütésen át egészen a csomagolásig. Tényleg csak egy gép lehetséges terve, amely mindezt, beleértve a szószokat és a hús fűszerezését is, a vendég előzetes kívánsága szerint készíti. Aztán néhány csendes év után idén júniusban megjelent az álláshirdetés, amelyre a Tech Insider lett figyelmes. Ebben a kis startup cég üzletvezetői pozícióra keresett alkalmazottat a hamarosan nyíló első Los Angeles-i gyorsétterembe, akinek a konyhán várhatóan robotokkal kell majd együtt dolgoznia. Úgy tűnik, a tervből hamarosan valóság lesz.
És ha igen, akkor a gyorsétterem kifejezés önmagán is túlmutat majd. Ez a robot ugyanis egy óra alatt 400, vagyis tíz másodpercenként egy burgert képes elkészíteni. Ez pedig a Momentum Machines szerint három, teljes időben foglalkoztatott ember munkáját váltja ki. Legutóbb májusban egyébként a McDonald’s korábbi vezérigazgatója, Ed Rensi figyelmeztetett arra, hogy a robotok hamarosan átvehetik az emberek munkáját az éttermekben. Mert gyorsabbak, költségtakarékosabbak, és jobban megéri a cégnek akár egy 35 ezer dolláros robotkarba beruházni, mint minimálbért fizetni a kevésbé hatékony humán munkavállalónak.
Márpedig ez a robot tényleg egyedül szeleteli a zöldségeket, grillezi a húspogácsát, egymásra rétegezi az alapanyagokat, és nem tesz bele olyan összetevőt, amit előtte a vendég nem kért bele. Az eredmény: sokkal gyorsabb, olcsóbb hamburger, több elégedett vendég. Mindössze az emberi interakció hiányzik.
Alexandros Vardakostas, a startup alapítója nem titkolja, hogy gyorséttermének célja a költséghatékony működés, kevesebb emberi alkalmazottal és jóval hatékonyabb robotokkal. Szerinte ugyanis a technológia beszivárgása a vendéglátóiparba végső soron mindenkinek hasznára válik. Hiszen az új, robotokat alkalmazó éttermekbe is fel kell venni emberi munkaerőt, a robotizált éttermek tovább terjeszkedhetnek a gazdaságosabb működés miatt, amihez még több munkaerő kell. Az olcsóbb burgernek örülhetnek a vevők, a megmaradt pénzüknek pedig egy másik gazdasági szektor, ahol azt elkölthetik.
A Momentum Machines cégnek a hely megválasztása is hasonlóan tudatos volt. A burgerbárt abban a startup-körökben népszerű San Franciscó-i South Of Market negyedben nyitják meg, ahol például az Airbnb és az Uber tartja főhadiszállását, és ahol a magyar alapítású Prezi is irodát bérel.
Forrás: Kreatív Online