A vásárhelyi önkormányzathoz tartozó üdülőterületen 2 évvel ezelőtt kötelezték a hétvégi házak tulajdonosait zárt szennyvíztároló építésére azért, hogy a Holt-Tiszában megakadályozzák a rucaöröm elszaporodását.
Jelenleg Mártélyon nincs gond a víz minőségével, azonban a zárt aknák kialakításával csak az egyik szennyeződésforrást iktatták ki. A másik a Darvasszék–Mártély-csatornából kerül a vízbe, oda folyik a község tisztított szennyvize és az időszakos csapadékvíz is. Ez szintén hozzájárul a rucaöröm szaporodásához.
"Sok gondot okozott a rucaöröm. Elzárja a holtág alsó rétegeitől a napfényt, ezáltal csökken a fotoszintézis, az élőlények nem jutnak oxigénhez, megindul a rothadás" – fejtette ki dr. Kozák Péter, a vízügyi igazgatóság igazgatója.
"A projekt része, hogy a darvasszéki-csatorna vize ne a holtágba, hanem az élő Tiszába folyjon. A holtág északi vonalában egy Tisza-parti gravitációs bevető műtárgy is épül, így a víz a holtág irányába folyik majd, biztosítva a jelenleginél gyakoribb természetes vízpótlást. A visszavezető szakaszon meglévő zsilip pedig megújul" – mondta dr. Kozák Péter.
"A jövő év elején induló beruházással erősítik a holtág turisztikai értékeit is – vízi tanösvény készül, csónakkikötőkkel. A hullámtérben „tanórahelyet" alakítanak ki padokkal, asztalokkal. A projekt várhatóan 2015 tavaszán fejeződik be" – tette hozzá.
Patócs Sándor, a vásárhelyi Dobó Ferenc Horgászegyesület elnöke úgy véli, a halaknak, horgászok és a fürdőzők egyaránt jól járnak a javuló vízminőséggel. A holtágban mindenféle hal megtalálható. A közelmúltban 25 mázsa pikkelyes pontyot (1,5 kiló fölötti példányokat) telepített az egyesület, 1 millió 840 ezer forintból. Kötelezettséget vállaltak arra is, hogy évente egynyaras pontyból 1 mázsát, kétnyarasból 6 mázsát, háromnyarasból 20 mázsát telepítenek. Compó is kerül rendszeresen a mártélyi vízbe, ahogy 10-10 ezer csuka- és süllőivadék. Ősszel pedig folytatódik a pontytelepítés.
Forrás: Délmagyar