A honlap egy tavaly novemberben zárult projekt keretében valósult meg a Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 keretében. Három partner - a Debreceni Természetbarát Turisztikai Egyesület (Hajdú-Bihar megye), az Asociaţia InfoTour Carei (Délnyugat-Szatmár megye) és a Centrul pentru Arii Protejate şi Dezvoltare Durabilă Bihor (Bihar megye) - összefogásából jött létre „Az Északkelet-Alföld és az Erdélyi-szigethegység természetbarát turisztikai lehetőségeinek (falusi turizmus, ökoturizmus) fejlesztése és promóciója” című projekt.
Amint azt Tomorné Proksa Katinka, a Debreceni Természetbarát Turisztikai Egyesület munkatársa kérdésünkre elmondta, a pályázók öt évre vállalták a projekt magyar és román nyelvű honlapjának működtetését, de – megfelelő pályázati kiírás esetén - a partnerek tervezik a program kibővítését. A Debreceni Természetbarát Turisztikai Egyesület egyébként 2000 óta működik, tagjai főállás mellett végzik munkájukat a szervezetben, amely szorosan együttműködik a hazai nemzeti parkokkal.
A pályázók olyan turizmusfajták (aktív és falusi) népszerűsítését tűzték ki maguk elé, amelyek alapot nyújthatnak a régió turizmusának fellendítéséhez.
Indulj el egy úton!
A projekt keretében a térség turisztikai potenciáljának és hasznosítási lehetőségeinek felmérése céljából elemző tanulmányok készültek (természetföldrajzi tanulmány, marketing terv, megvalósíthatósági tanulmány és minőségbiztosítási kézikönyv). Ezen túl szakmai konzultációk során 10 tematikus útvonalat határoztak meg, amelybe igyekeztek bevonni minden olyan turisztikai attrakciót, ami kötődik a falusi és ökoturizmushoz, valamint adatbázisokat állítottak össze a térségben fellelhető szálláshelyekről, éttermekről és programokról. A befejező szakaszban a promóciós termékek turistákhoz való eljuttatása volt a cél. Készítettek 2 nagyfilmet, amelyek bemutatják a térség természeti értékeit, illetve a falusi és ökoturizmus alapjait, 10 db rövidfilmet a tematikus útvonalak helyszíneiről, egy honlapot, amelyen megtalálható minden, a projekttel kapcsolatos információ és 3000 db multimédiás DVD-t a honlaphoz hasonló tartalommal. Ezen kívül tájékoztató táblákat helyeztek ki minden attrakciónál a turisták számára. A projekt 141 ezer euró támogatást kapott az Európai Regionális Fejlesztési alapból, amihez további közel 25 ezer euró állami támogatás is társult, valamint a három partner hozzájárulása összesen 5300 euró értékben.
A projekt keretében szakértői csapat gyűjtötte össze és 10 tematikába szervezve mutatja be a Hajdú-Bihar, Bihor és Satu Mare megyékben található vidéki látnivalókat. A bemutatóban szándékosan nem szerepelnek az ismertebb városi attrakciók és rendezvények, mivel a projektgazdák célja az volt, hogy a látogatók figyelmét a kevésbé ismert, esetleg eldugott helyeken található érdekességekre hívják fel. A 10 tematika jól tükrözi a térség jellegzetességeit és segíti a kirándulás megszervezését.