A Mátra déli kapujának közelében, egy hosszú völgyben fekvő, Szent István korabeli nógrádi település sok vonzó természeti értékkel rendelkezik. Van itt kovaföldbánya, andezit kőbánya, tíz vízforrás, sőt, átfolyik a falun a Zagyva folyó és négy patak is csörgedezik. A látványos források közül három gyógyvizet tartalmaz, amely mozgásszervi betegségek gyógyítására alkalmas.
A "Mátra nagy barátjának" tiszteletére
A források útvonalán – négy és fél kilométer hosszúságban – az idén tanösvényt épít az Egererdő Zrt. – tudatta a Turizmus Online-nal Géczi László Miklósné polgármester. Így a turisták megismerhetik a vizekhez kapcsolódó természeti látnivalókat is. A különleges adottságokat kihasználva és a hagyományokat folytatva 2014-ben is országos jelentőségű túrákat rendeznek. Ezek utolsó állomása ezúttal is Szurdokpüspöki lesz. A Mátra turizmusának alapítójára emlékezve áprilisban tartják a Hanák Kolos teljesítmény-, valamint a Mátrabérci és Muzsla-hegyi túrát. Ezekre több ezer érdeklődőt várnak.
Hanák Kolos Szurdokpüspöki szülötte, akinek tiszteletére két évvel ezelőtt fát ültettek a falu központi parkjában, és családjának a sírkertjét megkoszorúzták. Jelenleg Leader-pályázati támogatással 15 millió forintból újítják fel azt az épületet, ahol várhatóan június végén nyitják meg a Hanák Kolos Emlékházat. Ehhez kapcsolódóan adják át a tanösvény is. A házban a "Mátra nagy barátjának" – ahogy egykor nevezték – munkásságát kiállításon hozzák közel a vendégekhez. Az épület melletti kertben pedig jeles eseményeket szerveznek a falu gasztronómiai hagyományainak és népviseletének bemutatására. A község új turisztikai attrakciója lesz a szintén idén felépülő 15 méter magas kilátótorony. Ez a település Almási-kerti részén emelkedő különlegesség lesz, amely pénzügyi támogatással valósul meg.
Országosan ismert programokat szerveznek
Géczi László Miklósnétól azt is megtudtuk, hogy az önkormányzat pályázott és a közmunka-program keretében anyagi ösztönzést kapott kerékpár-, illetve sétaút kialakítására a faluban. Ezekre hatmillió forintot költenek. Idén országosan ismert programokat szerveznek, így például májusban a Források Világnapjára invitálják a vendégeket, július elején pedig – immár 11. alkalommal – tartják Szurdokpüspökiben a "Muzsikál az erdő, Mátrai Művészeti Napok"egy részét. Ezen neves előadóművészek, énekesek, zenészek, képzőművészek, írók, előadóművészek mutatkoznak be. Az eseményeket a falu legszebb részein, mint a kisvölgyi pincesoron, a Dolinka-forrásnál, a Delelő-kútnál, a műemlék templomban és a Faluházban rendezik. Az érkezőket pedig vendégül látják – többek között – hagyományos töltött káposztával, vadhúsokból készített gulyással, pogácsával, süteményekkel és borokkal. A pincesoron ugyanis több mint száz érlelő- és tárolóhelyen őrzik a hagyományos szőlő- és borkultúra emlékeit. Augusztusban tartják a már szintén hagyományos libafesztivált is, szeptember végén pedig a tavalyi nagy sikerű Szent Mihály-napi szüreti mulatságot szeretnék megismételni.
Kis könyv a természeti kincsekről
Mindezek mellett kitárja kapuit az érdeklődők előtt az idén ötéves Múltunk Háza. Itt gyűjtötték össze és mutatják be a Szurdokpüspöki múltját idéző értékeket, egykor használt eszközöket, bútorokat és a helyi viseletet. Az eseményekre érkezőkről folyamatosan gondoskodnak a fogadóban, valamint hatvan férőhellyel várják a szállástulajdonosok a turistákat.
Tamás Ferencné tősgyökeres helyi lakos, aki évek óta kutatja a falu természeti értékeit. Lapunknak elmondta, hogy szerzőtársával, Bacskay Gábornéval együtt írták meg és sok fotóval illusztrálták a "Szurdokpüspöki természeti kincsei" című kis könyvet, amely március elején lett kész. A polgármester támogatásával kiadott ismertetőt májusban a Források Világnapján vehetik majd kézbe a turisták is. A szerzőpáros egyébként rendszeresen alakítja és takarítja a település kútjait, forrásait és azok útvonalát is. Tamás Ferencné kezdeményezésére szerveztek kiállítást a Szurdokpüspökiben található kövekből, amelyekkel nemcsak a turisták, hanem a helyi óvodások és iskolás gyerekek is rendszeresen ismerkedhetnek.