A befektetők kedvencei jelenleg a közepes- és felsőbb kategóriás házak, valamint a szállodaszolgáltatást nyújtó apartmanok jelentik.
Az idei év első hét hónapjában Ausztriában 16 százalékkal, míg Bécsben 43 százalékkal - 9,2 millióra - nőtt a vendégéjszakák száma, így már karnyújtásnyira vannak a 2019-es értékek. Az osztrák turizmusra vonatkozó előrejelzések olyan jók, hogy iparági szakértők további fellendülést várnak az osztrák gazdaság számára oly fontos turisztikai iparágban. Az elmúlt évek és hónapok számos megnyitása ellenére a bécsi szállodai projektek száma továbbra is ígéretes: 2023 és 2025 között várhatóan mintegy 2850 új szállodai szoba épül – elsősorban a közepes és felső-középkategóriás szegmensben, többnyire központi elhelyezkedéssel a város szívében. Mint arról korábban beszámoltunk (24. hét): a belvárosban az év elején nyílt meg a két luxusszálloda, az Almanac és a The Amauris, északon pedig a Greet Wien City Nord. Az év végéig körülbelül 360 új szállodai szoba várható még, ami azt jelenti, hogy idén összesen 630 új szállodai szoba kérül átadásra. 2024-ben 1680 új szoba következik – ilyen például a Hampton by Hilton Vienna City West 355 szobával, vagy a Schani Hotel Bécs 22-ik kerületben 200 szobával. További 550 szállodai szoba – mind a felső szegmensben – várhatóan 2025-ben kerülnek kulcsrakész állapotba.
A szervizelt lakások (apartmanok) különösen keresettek. A járvány óta egyre fontosabbá váltak Bécsben is a rövid- és hosszú távú tartózkodásokat egyaránt lehetővé tevő, alacsony költségszerkezet és a versenyképes szobaárakat és szolgáltatást nyújtó apartmanok. A szállodai szobákon kívül 2023 és 2025 között mintegy 1300 ilyen apartmant kerül még kivitelezésre. További trend, hogy a fenntarthatósági ESG kritériumok fontos szerepet játszanak minden új építésnél, mind a szállodák, mind pedig a szolgáltatást nyújtó apartmanok esetében. Ezt az igényt egyrészt a növekvő vendégelvárások, másrészt az EU követelményei, illetve az osztrák szövetségi kormány támogatáspolitikája is hajtja. „Az ESG-megközelítésű fenntarthatósági témák terén az elmúlt hónapokban egyértelmű újragondolás történt – mind a nagy láncoknál, mind pedig a családi kézben lévő szállodákban” – nyilatkozta a sajtónak Nadja Pröwer, a CBRE ingatlan tanácsadási részlegének vezetője. Lukas Schwarz, a CBRE tőkepiaci vezetője hozzáteszi: "A befektetőket és a tulajdonosokat nem csak a fenntartható ingatlanok érdeklik, hanem mindenekelőtt a fenntartható koncepciókkal rendelkező vállalkozások és vállalatok. Ezek ugyanis magasabb bevételt vagy bérleti díjat is hozhatnak."
Az év eleje óta mintegy 100 millió eurónyi befektetetés érkezett az osztrák szállodapiacra. Az eddigi legerősebb évben, 2019-ben ugyanez az érték egymilliárd euró körül mozgott. „A befektetők elvileg pozitívan viszonyulnak a szállodai eszközállományhoz Ausztriában és feltételezzük, hogy a befektetési aktivitás a piaci fejleményeknek köszönhetően ismét növekedni fog” – érvelt a friss elemzésüket bemutató sajtóközleményben Schwarz. A járvány fordulatot hozott: 2019-ig elsősorban a városi szállodaiparra helyezték a hangsúlyt a befektetők, mára azonban egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a vidéki egységek és a kisebb városok iránt. A piaci trendek összefoglalásául elmondható: a befektetők kedvencei a közepes és felsőbb kategóriájú szállodák, valamint a szolgáltatóst nyújtó apartmanok. További részletek és információ ITT és ITT és ITT.
Forrás: good deal consulting