Az RMI a regionális szakanyagot azzal a céllal készítette el, hogy a döntéshozókat, szakpolitikusokat és a TDM szakértőket megfelelően tájékoztathassák, hogy a régióban a TDM szemlélet formálása és szervezetfejlesztése hogy indult el, és meddig jutott az elmúlt évek során, valamint a pályázatok milyen eredményt és tapasztalatokat hoztak. Az anyag összeállítói a régiós specifikumokra kívánták a figyelmet irányítani, illetve a régiós szervezeti modellt kívánták bemutatni. „Anyagunkkal szeretnénk azt alátámasztani, hogy a turizmus területén mindenképpen fontos olyan szervezet kialakítása (piaci szemléletű szakemberekkel - elősegítve a munkahelyteremtést és a fenntarthatóságot), amely a jelen turisztikai attrakciókat, kínálatot és a jövőben megvalósuló fejlesztéseket megfelelően piacra tudja vinni” – írja bevezetőjében Hidvéginé Molnár Judit igazgató.
Az anyagból kiderül, hogy a TDM kezdeményezések és ütemezés a Regionális Marketing Igazgatóság és a Norda – Észak-magyarországi Regionális Fejlesztési Ügynökség szoros szakmai együttműködésében és aktív szakértői közreműködéssel történt. 2006. II. felében az ÉMRMI – TDM tájékoztató road-show-t rendezett a Norda Kapcsolat Projekt keretében az Észak-magyarországi ROP-ban meghatározott hat térségben 19 alkalommal térségi, megyei és régiós szinten. 2007-ben megjelent a Lépésről lépésre - TDM Észak-magyarországi szakmai útmutató/kézikönyv. Az országban elsőként készült módszertani régiós segédeszköz TDM témában. 2008. szeptemberében 13 helyszínen megrendezésre került a régióban a TDM tájékoztatási Road-show. Ezen viszonylag szűkebb körben a konkrét együttműködések realizálása és a pályázatokra való aktív felkészülés és a térségi együttműködések hatékony elősegítése volt a cél. A turisztikai desztinációs menedzsmenttel kapcsolatos regionális, felkészülési folyamat következő fontos része a RIB által szervezett Dél-tiroli tanulmányút volt 2008-2009-ben. 2009. április 16-án megjelent a ROP keretében a TDM Szervezetek fejlesztésére irányuló pályázati kiírás (ÉMOP-2008-2.3.1). Helyi szintű TDM-ek, valamint tematikus termékalapú klaszterek kialakítására, szakmai tevékenységükre lehetett pályázni. A csak Észak-Magyarországon kiírt térségi TDM pályázatok határidejét 2009. november 30-ig kitolták szakmai indokok alapján a régiós szereplők kérésére a kiírók. 85% vissza nem térítendő támogatást lehetett elérni. A keretösszeg 1,105 milliárd forint volt, mely a 2007-2008 ROP áthozott forrása. Észak-Magyarországon 2010. nyár közepéig 9 helyi TDM és két térségi TDM nyert támogatást.
2010. áprilisától elkezdődtek a régiós TDM-ek kialakításával kapcsolatos szakértői egyeztetések a Turisztikai Szakállamtitkárság, a TDM országos koordináció, az ÉM Regionális Fejlesztési Ügynökség és az ÉMRMI szakértői részvétellel.
Pályázati tapasztalatok
A pályázat nem a régiós specifikációnak megfelelően jelent meg, pedig a szakmai előkészítők felé is többször jelezték a pályázati kiírással kapcsolatos régiós szakmai gondjaikat és javaslataikat. A régiós sajátosságok miatt, - a humán és anyagi erőforrások hiánya – a térségi lett volna az a szint, mely a kohéziót be tudta volna indítani és a piaci szempontokat is figyelembe véve, a helyi fejlesztéseket is generálhatta volna. A pályázati struktúra a helyi szintek fejlesztését helyezte előtérbe, és a koncentrációt, a humán erőforrásokat, az elég kevés szakembert is ide irányította, így a térségi pályázatok háttérbe szorultak, ebből kifolyólag, szinte csak a termékfejlesztés, helyi szintű, csekély mértékű infrastruktúra- és szervezetfejlesztés valósulhatott meg. A pályázat nagyon kemény keretek és belső korlátok közé szorította a pályázókat.
Észak magyarországi helyzetkép, a ténylegesen beadott pályázatokról:
Támogatás mértéke Regisztráció alapján várt pályázatok száma Beérkezett Nyert
Térségi 50-100 millió Ft 6-7 db 2 db 2 db
Helyi 20-50 millió Ft 10-20 db 12 db 9 db
Klaszter 5-30 millió Ft 2-3 db 4 db 3 db
Alakuló és pályázaton nyertes és alakuló TDM-ek:
1.Hollókő-Ipolytarnóc-Salgótarján térsége
- Salgótarjáni Helyi TDM, 25 084 775 Ft,
- Rétság (Nyugat-Nógrád megyei) Helyi TDM, nyert 34 954 550 Ft
- Nógrád Térségi TDM nyert 97 024 906 Ft
2. Gyöngyös-Mátra térsége
- Gyöngyös-Mátra helyi TDM, nyert 44 995 420 Ft
3. Eger és térsége
- Eger Helyi TDM, nyert 50 000 000 Ft
- Mezőkövesdi Helyi TDM nyert 45 000 000 Ft
- Egerszalóki TDM megalakult, nem pályázott
- Eger és térsége Térségi TDM, 96 136 847 Ft
4. Miskolc-Bükk térsége
- Miskolci Helyi TDM nyert 43 768 542 Ft
5. Aggtelek-Edelény térsége
- Nincs nyertes!
6. Tokaj-hegyalja – Zemplén térsége
- Sátoraljaújhely-Hegyköz Helyi TDM, nyert 32 043 111 Ft
- Aba (Zemplén) Helyi TDM, nyert 34 021 256 Ft
- Zemplén-Hegyköz TDM megalakult, nem pályázott
- Tokaj-Hegyalja, Taktaköz-Hernád-völgye Helyi TDM, nyert 20 000 000 Ft
Időben a pályáztatási folyamat, indokolatlanul elhúzódott, ennek oka egyértelműen beazonosítható, egyrészt a TDM informatikával kapcsolatos országos szakmai hezitálás és központosítási szándék, másrészt a pályázati túlszabályozás. Az időbeli csúszásokat a helyi és térségi kezdeményezők és aktív gazda szereplők, projekt menedzserek is megszenvedik, a TDM tagságok a kezdeti lelkesedésüket a csúszások során fokozatosan vesztették el.
Célszerűbb lenne a jövőben pályázóbarát módon szabadabban hagyni a kezdeményezéseket, valamint rugalmasabban, és gyorsabban kezelni a pályázatokat a bírálati szakaszban. Másrészről pedig sokkal keményebb és szakmaibb monitoringot kell mögé tenni a rendszernek. Jó lenne, ha jóval egyszerűbb és még régióspecifikusabb lenne majd az új kiírás. Fokozottabb figyelmet igényel majd a finanszírozási hátérrel kapcsolatos kritérium rendszer, valamint a költségvetés és marketing tekintetében is szükséges a feltételek lazítása és a marketingre fókuszálás.
Az anyag folytatása a csatolt fájlban található.